środa, 30 września 2009

JAROCIN 84 Co tak szumi, jakiś bajer od gitary tak? Nie, to morze...

"NAJLEPSZA ÓSEMKA w kolejności alfabetycznej: JAGUAR, KAT, MOSKWA, OSTATNIE TAKIE TRIO, PIERSI. PROWOKACJA, RENDEZ VOUS i SIEKIERA. "Komu przydzielić dwie ufundowane nagrody, a więc Naczelnika Miasta Jarocin Czesława Robakowskiego w wys. 60.000 zł i Adama Labogi w postaci wzmacniacza LABSOUND jego produkcji, zespoły zadecydowały miedzy sobą. 60.000 zł dostali najmłodsi czyli zespół PROWOKACJA, średnia 18 lat, natomiast wzmacniacz powędrował do najbiedniejszych czyli zespołu SIEKIERA. Należy też wymienić wszystkich pozostałych grających w koncercie finałowym: Fort BS, Kultura, Madame, Made In Poland, Variete, New i Goście - Mr. Zoob, Śmierć Kliniczna, Azyl P, Teraz i Klaus Mitffoch.

Tak w tym koncercie, jak i w przebiegu całego festiwalu zarysowały się poważne podziały stylistyczne. Jest coraz większe zróżnicowanie muzyczne, co jest efektem większej świadomości artystycznej, Największe zaskoczenie reggae; niewielu podejrzewało, ze w Polsce można grać reggae. A już nikt chyba nie wierzył w to, że można to robić dobrze. Okazało się, że można. Reggae to bardzo specyficzna muzyka bazująca bardziej na klimacie, nastroju, wyznawaniu swoistej filozofii, niż na samym tworzeniu muzycznym. To muzyka spokojna, oszczędna, filozoficzna w swej monotonii i wspaniale rozkołysana. To Marley i Karaiby. I w Jarocinie TO usłyszałem. Nie do uwierzenia, a jednak... Kultura, Rokosz, Bakszysz, Daab i najbardziej głęboki Izrael. "Kołysz się miękko, szanuj ziele, ratuj korzenie. Reggae rytm serca, muzyka miłości i pokoju..." Piękne.

Punk - przyjechały załogi by zrobić zadymę. I zrobiły. Ostre, bezkompromisowe, bez kompleksów, atakujące. Niezwykle prawdziwe i w swej istocie oryginalne. Posiadające spory ładunek intelektualny. Siekiera, Prowokacja, Moskwa, Abaddon, Dezerter to grupy, które trzeba rozumieć. Wprawdzie muzyka przed nimi się nie ugina, ale granice zostały przerwane. Nowa Fala i Awangarda wszystkie odcienie dzisiejszej , rzeczywistości. Muzyka Naszych Czasów i Przyszłości. Głęboka świadomość artystyczna, przemyślenia i zróżnicowane, zaskakujące środki wyrazu. Warsztat, umiejętności i brzmienia. Niezwykłość. Madame, Fort BS, Nowo-Mowa, New, Piersi oraz przytłaczające swym ładunkiem i wyrazem Made in Poland, a także wyrafinowane, unoszące się w swym brzmieniu i legendarne w swej osobowości Kosmowski jak Morrison Rendez-Vous. Poza tym Aya RL, i wymienieni już Mr Zoob, Teraz, Śmierć Kliniczna, Klaus Mitffoch. Do przodu! "
Jacek Sylwin. Non Stop, wrzesień 1984

Do posłuchania nagrania z przesłuchań. Obok paru nierozpoznanych zespołów zaprezentują się takie grupy jak: Agresor, Die Gewaltlosen, Sedes, Opar, Anarchia, Processs, Piersi, Ręce do góry, Crvena Zvezda, Bunkier i Rekrut. Jedną z grup, która nie zakwalifikowała się z przesłuchań był wrocławski SEDES. Dzięki wstawiennictwu innych grup punkowych zespół jednak wystąpił na festiwalu wykonując zaledwie 4 numery. Oficjalnym powodem odrzucenia był brak poczynienia jakichkolwiek postępów muzycznych. Całkiem możliwe, że było to spowodowane jednak ekscesem z poprzedniego roku. Informacja o Jarocinie 83 : "Zaczynają się niesnaski wśród publiczności - Walter Chełstowski wymyśla drewnianą belkę-barierkę: na prawo hipy , na lewo puny . Wokalista punkowego Sedesu ostentacyjnie pluje na prawy sektor. "

Tradycyjnie fotki podebrane Mirkowi Makowskiemu.


*****

Jarocin 84 Przesłuchania part 1
download

Jarocin 84 Przesłuchania part 2
download



niedziela, 27 września 2009

SIEKIERA Szewc zabija szewca bum tarara bum tarara

Po zagraniu w październiku 84 ostatniego koncertu z Tomaszem Budzyńskim, Tomasz Adamski reorganizuje Siekierę, modyfikując także wizerunek zespołu, odchodzącego od punk rocka w stronę nowej fali; zespół opuszcza perkusista, oprócz gry na basie Dariusz Malinowski przejmuje rolę wokalisty, do zespołu zostają przyjęci: Zbigniew Musiński - perkusja oraz Paweł Młynarczyk - instrumenty klawiszowe (wcześniej grający w grupie ZOO).

W lutym 1985 grupa nagrywa 8 nowych utworów (m.in. "Ja stoję...", "Idziemy przez las" i "To słowa") w Studio System w Lublinie; w Polskim Radiu pojawiają się pierwsze jej nagrania. Na przełomie maja i czerwca Siekiera rejestruje nagrania dla Tonpressu, wydane później na singlu i płycie "Jak punk, to punk"; w telewizji w programie Krzysztofa Szewczyka pojawia się wideoklip do utworu "Misiowie puszyści".


Również w czerwcu zespół występuje na zorganizowanym pod patronatem Tonpressu koncercie rockowym w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu; razem z Randez-Vous grupa zajmuje na tym koncercie pierwsze miejsce, nagrodą jest rejestracja płyty długogrającej.

Mimo oskarżeń ze strony ortodoksyjnej punkowej publiczności o zdradę, zespół decyduje się na zagranie na festiwalu w Jarocinie; mimo rewelacyjnego występu (niejako na przekór nieprzychylnej publiczności), koncert zostaje przerwany przez organizatorów festiwalu po wykonaniu przez Siekierę zaledwie czterech utworów i nie zostaje dokończony mimo sprzeciwów ze strony Tomasza Adamskiego.

W 1986 roku ukazuje się płyta "NOWA ALEKSANDRIA" (tytuł płyty jest dawną nazwą miasta Puławy); po latach, w wydanej w 1998 r. książce "Polski rock - przewodnik płytowy" Wiesław Królikowski uznaje ją za jedną "z najbardziej intrygujących płyt naszego rocka lat osiemdziesiątych", zaliczając ją jednocześnie do płyt będących "wyjątkowym osiągnięciem w kontekście całej naszej muzyki rockowej".

W 1987 roku następuje zmiana w składzie zespołu - dochodzi nowy gitarzysta Wiesław Borysewicz, Tomasz Adamski rezygnuje z gry na gitarze na rzecz śpiewania. Siekiera, wyposażona m.in. w rewelacyjne światła przez Estradę Lubelską, odbywa z Variete wspólną mini trasę.

W 1988 roku zespół kończy działalność; według Adamskiego "Siekiera rozpadła się z wielu powodów, ale chyba głównym był brak solidarności w zespole spowodowany różnicami natury duchowej i intelektualnej".

Pare zdjęć autorstwa Mirka Makowskiego. Jako ciekawostkę można podać, że kolorowy plakat Siekiery wśród trawy ukazał się w gazetce dla młodzieży szkół podstawowych Płomyk. Ciekawe kto wpadł na ten genialny pomysł...Nagrania z Jarocina 85 w jakości czysto archiwalnej ale warto posłuchać jak pan W.Chełstowski rozwala koncert.




*****

Siekiera ad 1985 - Jarocin'85, Radio Lublin luty'85, Róbrege 85
download



sobota, 26 września 2009

VAVEL UNDERGROUND Kiedy widzisz jak w tym kraju smutnym budują kościoły w tempie zawrotnym...

Vavel Underground, początkowo działający pod nazwą Dwie Dorotki z Nowej Huty – powstał w 1985 roku. – W pierwszym okresie graliśmy we dwóch: Mietek „Kanar”, znany nowohucki hipis, na instrumentach perkusyjnych, i ja na gitarze – opowiada lider Krzysztof „Brudas” Piskadło. – Wymyśliliśmy, że imiona pierwszych dziewczyn, które zaczepimy podczas spaceru, utworzą nazwę naszego zespołu. Następnie do grupy dołączyli wokalista Grzegorz „Python” Drozd i mieszkający w Krakowie uzdolniony basista Waldek Raźny. Wspólnie z „Pythonem” pisałem muzykę i teksty. W NCK uznano je za dość kontrowersyjne, ale w końcu udało się zagrać tam parę koncertów.

Grupa zyskała lokalną popularność i muzycy postanowili wypłynąć na szerokie wody. Już pod szyldem Vavel Underground zaangażowali opolskiego basistę Artura Niestroja i rozpoczęli intensywną pracę nad nowym materiałem. Regularne ośmiogodzinne próby przyniosły efekt w postaci czwartego miejsca w Jarocinie w 1988 roku i wtłoczenia w rowki państwowej fonografii. Utwór „Nasza Nina” znalazł się na płycie dokumentującej tę edycję festiwalu. W Jarocinie zespół został dostrzeżony przez Jerzego Owsiaka, który na początku następnego roku zadebiutował jako organizator koncertów imprezą „Letnia zadyma w środku zimy”, zapraszając różnych wykonawców do przedstawienia własnych wersji rodzimych i zagranicznych standardów rockowych. Również to wydarzenie utrwalono na płycie, gdzie Vavel Underground objawił się, interpretując „Przygodę bez miłości” grupy Test – krajowych pionierów hard-rocka. Udało mu się też zamieścić własną kompozycję „Żegnamy was – Prawdziwy blues z Nowej Huty”, wbrew tytułowi, za to w zgodzie z przewrotnym humorem Owsiaka-happenera, otwierającą całe wydawnictwo.

Zespół grający muzykę zakorzenioną w punku i rock and rollu, w rubaszny sposób podejmujący temat używek czy higieny osobistej, zakończył działalność na początku następnej dekady.


*****

Vavel Underground - demo
download






sobota, 19 września 2009

ZAKON ŻEBRZĄCYCH Flaga czerwona jak krew polskich robotników, których zabiła ludowa milicja

Zakon Żebrzących rozpoczął działalność w 1986 r. w Gryfowie Śląskim / mała miejscowość położona na trasie Zgorzelec - Jelenia Góra /. Pierwszy skład to: Amper - git-voc, Blacky - git, Pendzel - bass, Juzef - voc, Szunio - gary.

Mocny wpływ na muzykę Zakonu miały kapele spod znaku hc/punk/oi / Blitz, Peter and the Test Tube Babies, Subhumans, D.O.A. Conflict, Crass... /. W 1988 występują w Jarocinie w nowym składzie : Stempel zastępuje Blackyego a Bossman Juzefa. W tym tez składzie nagrywają swoje pierwsze i jedyne demo "A.L.F." Był to czas kiedy zespół był w 100% vegetariański i angażował się w akcje na rzecz zwierząt / pikiety, akcje propagujące wegetarianizm ale także akcje bezpośrednie /. W 1989 zespół rozstaje się z Bossmanem a w 1990 z Amperem - głównym kompozytorem i tekściarzem.

W nowym składzie : Stempel - git-voc. Woynar - git-voc. Pendzel - bass, Szunio - gary Zakon istnieje do 1991 roku i definitywnie zaprzestaje działalności muzycznej. Rok 1998 to wznowienie działalności, ze starego składu pozostaje Stempel i Szunio a dołączają do nich : Piwko - git-voc i Mokry - bass.

Głównym celem było zagranie kilku koncertów i nagranie materiału. Do swojego repertuaru zespół dołączył kilka kawałków zespołu Acerbus Artifex / w którym grali : Amper, Mokry, Szunio, Myrek, Jsiol i Alicja /. Niestety nie udało się doprowadzić tych planów do końca - Zakon nigdy nie wszedł do studia...

Zapadła decyzja o rozwiązaniu zespołu. Na koncercie Rock Andrzejki '99 w Krzewiu Wielkim występują po raz ostatni.

*****

Zakon Żebrzących - Zgorzelec 23.04.88
download

Zakon Żebrzących - A.L.F. '88
download

Zakon Żebrzących - Zakon Żebrzących demo pośmiertne
download


środa, 16 września 2009

MADE IN POLAND Obraz we mgle

Made In Poland - jeden ze sztandarowych zespołów zimnofalowych w Polsce. Grupa w składzie Robert "Rozzy" Hilczer - śpiew, Krzysztof "Córa" Grażyński - gitara , Piotr Pawłowski - gitara basowa, Artur Hajdasz - perkusja, powstała w maju 1984 roku w Krakowie na gruzach punkowej formacji Ekshumacja, uczestnika Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin '83.


Koncertowy debiut formacji przypada na FMR Jarocin '84, gdzie została ona entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. Zespół wystąpił tam również rok później. Inne ważne występy to między innymi Rock Arena '85 w Poznaniu.

W 1985 roku ukazuje się pierwszy singel zespołu – Ja myślę. Pierwsze z tych nagrań pojawi się również na kompilacji zatytułowanej Jeszcze młodsza generacja. W tym czasie zrealizowana została też piosenka "To tylko kobieta".

W 1986 roku po odejściu Roziego, zespół próbuje za mikrofonem m.in. wokalistkę Jolantę Annę Pulchną i Roberta Gawlińskiego z zespołu Madame. Z tą pierwszą nagrywa w roku 1986 trzy nowe utwory, z których największą popularność zyskują "Wciąż tylko mgliste słowa (Ucieczka)". Warto zwrócić uwagę na rewolucyjne brzmienie drugiego singla zespołu Nieskazitelna twarz.


W 1987 roku powraca Rozzy, zaś zespół nagrywa materiał na debiutancki longplay zatytułowany po prostu Made in Poland. Utrzymany klimacie twórczości The Style Council i Simply Red album okazał się zupełnie nietrafiony w gusta ówczesnej publiczności. W tej sytuacji grupa zakończyła działalność. W latach 90. zespół dwukrotnie się reaktywował i w tym czasie zagrał m.in. jako wsparcie The Stranglers w Sali Kongresowej w Warszawie.

Piotr Pawłowski i Artur Hajdasz reaktywowali zespół z okazji festiwalu w Jarocinie 2006 (bez Rozziego i Córy, za to Hajdaszem jako wokalistą). Ukazała się także płyta 'Martwy kabaret' z archiwalnymi nagraniami grupy z lat 84-85.



sobota, 5 września 2009

DEFEKT MÓZGU Czasem trafi się MO, pały lecą że ho ho...

Defekt Mózgu okres największej popularności miał na przełomie dekad 80/90, był wtedy najbardziej znanym zespołem punkowym w Polsce. Zespół powstał w roku 1980 w Wałbrzychu jako Bunt. Nazwę zmienił dopiero dwa lata później, po samobójczej śmierci jednego z założycieli - basisty Fredka "Freda" Wójcika. W skład Defektu Mózgu weszli Tomasz "Siwy" Wojnar (gitara), Wojciech "Walec" Walczyk (wokal), Dariusz "Picek" Pacek (gitara basowa) i Krzysztof "Heban" Migdał (perkusja).

Pierwszy koncert odbył się podczas przeglądu młodych grup na Wyspie Słodowej we Wrocławiu, skąd Defekt Mózgu wywiózł jedno z wyróżnień; wkrótce pokazał się na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Zaraz potem odszedł W. Walczyk, a obowiązki wokalisty przejął T. Wojnar. W Jarocinie miały miejsce wszystkie ważniejsze występy zespołu, który do roku 1988 - kiedy zawiesił działalność nie zostawiając po sobie żadnych nagrań - wystąpił w nim jeszcze dwukrotnie.


Również w Jarocinie Defekt Mózgu pojawiał się po reaktywacji w roku 1990. Właśnie w tym roku zdobył nagrodę publiczności Małej Sceny ("Fortuna kołem się toczy" trafiła na kasetę "Jarocin 1990 - Laureaci"), rok później - ogólnopolski rozgłos, ponieważ podczas występu grupy na Małej Scenie doszło do słynnych zamieszek, a podczas transmitowanego na żywo przez telewizję koncertu z Dużej Sceny publiczność tak stanowczo wywoływała Wałbrzyszan (jako argumentów używając również kamieni wymierzonych w akurat prezentujących się wykonawców), że niechętni udziałowi Defektu organizatorzy w końcu musieli ulec.

Wszystkie te zajścia zwróciły wreszcie uwagę na zespół, który w 1991 r. zadebiutował kasetę "Wszyscy jedziemy... ", nagraną na żywo w klubie Rura we Wrocławiu.

Przedstawiony tekst pochodzi z Encyklopedii Polskiego Rocka i jest autorstwa Leszka Gnoinskiego nie darzącego zbytnią sympatią grupy. Tam też można znaleźć pojęcie tzw. punk rocka ludycznego charakteryzującego się minimalizmem warsztatowym i tekstowym. Niestety jest to bezmyślnie powielane przy wszystkich opracowaniach na temat zespołu w internecie. Jak ktoś chce posłuchać wirtuozów to zapraszam do filharmonii.


*****


Defekt Mózgu - Wałbrzych demo '88
download lub download

Defekt Mózgu - próba demo
download