niedziela, 29 listopada 2009

BRZYTWA OJCA Giną miasta a z nimi ludzie

Brzytwa Ojca. Jak wszystkie gliwickie kapele tamtych lat zaczynali w słynnym klubie Gwarek, a właściwie w jego piwnicznych otchłaniach skąd wyłonili się na dobre w połowie lat 80-tych, szybko zdobywając sporą popularność na undergroundowej scenie dzięki prostej, nieskomplikowanej acz szybkiej i głośnej muzyce punk.

W lutym 1987 nagrywają demo "Underground", które osiąga nawet pozycję w pierwszej dziesiątce niezależnych przebojów Rozgłośni Harcerskiej-jedynym programie radiowym nadającym wtenczas utwory podziemnych punkowych kapel.


Klasyczna droga rozwoju zespołu prowadziła wtedy poprzez Jarociński Festiwal, tam też występują w 1987 w konkursie i ponownie następnego roku 1988 już jako gwiazda na zaproszenie Tomka Budzyńskiego. Trudne czasy burzliwych lat 80-tych nie sprzyjały jednak niepokornym muzykantom. Brzytwa nie wytrzymuje próby czasu. W 1991 roku grają ostatni duży koncert w Zabrzu (Dom Muzyki i Tańca - tak, tak, kiedyś grało się tam także punka) z Big Cycem i Proletariatem. Występ rejestruje Telewizja Katowicka, lecz nie zostaje on nigdy wyemitowany na antenie.

(kliknij by powiększyć)
dzięki za skany


*****

Brzytwa Ojca - Underground '87
demoponiedziałek, 16 listopada 2009

OKRES Diabeł stworzył armię a bóg dezertera

OKRES powstał w Ostrowie Wielkopolskim dokładnie 25.06.1984 roku. Pierwszy koncert: grudzień 1984 /w towarzystwie PROWOKACJI /Ostrów Wlkp./, CHLEWu /Poznań/ i PARANOI /Jarocin/. Skład wtedy wyglądał jak następuje: Mały /bas, wokalizy/; Maciej P. /gitary/; Wojtek Q. /bębny/; Guzik /głos przewodni/. W dalszych latach [1985-86] zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas festiwali jarocińskich /na dużej scenie - a jakże inaczej/. Nastąpiły później lata beztroskich zabaw w wojsko, na czym ucierpiała kondycja bandu.

Około roku (bez)pańskiego 1989 zespół rozpoczął regularne próby, by w latach 1990-91 zagrać koncerty w odświeżonym składzie: Mały /voc./, Maciej /git.,voc./; Seba /bas, voc./ i uwaga... Zbyszek /bębny o charakterze zwarcie dwukopytnym, wnoszące niewątpliwie nową jakość w dynamikę i tempa osiągane przez Okres/. Wkrótce Seba przejmuje od szwagra Macieja gitarę by ustąpić miejsca na basie Browarowi. Na materiale pt. PATRIDIOTYZM /QQRYQ 1997/ i kilku koncertach kapelę wsparł Kuba za pomocą fletu.

(kliknij by powiększyć)

W późnych latach 90. i wczesnych dwutysięcznych ma miejsce znaczna ilość obfitujących w skandale koncertów, zwłaszcza w towarzystwie HEROINY (unia personalna;-). Z ciekawszych incydentów to trzeba wymienić XX lecie formacji Okres fetowane w roku 2004 w klubie Afera.

Dzieki za skan. Koncert 92 od Petera S.

****

Okres - Demo 85
download

Okres - Live Ostrów Wlkp. 92
pobierz

sobota, 14 listopada 2009

BRUNO WĄTPLIWY Tkwi w nas strach

W 1986 roku w Bolesławcu powstaje zespół BRUNO WĄTPLIWY w składzie: - Leszek "Enzo" Rakowski - vocal, gitara basowa, - Krzysztof "Flaku" Rakowski - vocal, - Piotr "Piździor" Jerominow - gitara, - Paweł "Pipek" Nowak - perkusja.
Nazwa zespołu pochodzi od jednej z postaci filmu "The Jaberwocky". O czym mało chyba kto pamięta, pierwszym wcieleniem Bruna była kapela punkowa, i to punkowa zarówno pod względem muzyki, jak i pisanych przez Leszka tekstów ("Nie wezmę karabinu / Nie włożę go do ręki / Nie włożę munduru / Nie złożę przysięgi"). Udokumentowaniem tego etapu działalności zespołu jest wydana w 1988 r. przez GZG Records kaseta "BRUNO WĄTPLIWY 2".

1987/88 - zmiana stylistyki - grupa kieruje się w stronę mrocznej, ciężkiej nowej fali, z doskonałymi tekstami Mirosława Witkowskiego, znanego m.in. z poetyckiego zinu "Skafander" (K. Rakowski: "Mirek to nasz długoletni przyjaciel. Poznałem go wiele lat temu. Bardzo dużo nam pomógł, otworzył oczy na wiele spraw. Wiele mu zawdzięczamy").

W 1988 roku Bruno pojawia się na szeregu festiwali muzycznych, m.in. na "Nowa Scena - Nowa Świadomość" (Teatr Letni w Sopocie, 28.06), na koncercie w ramach Słupskiej Sceny Prowincjonalnej (czerwiec), w Jarocinie (5.08), gdzie otrzymuje nagrodę publiczności, a także na 4. Młodzieżowych Spotkaniach Muzycznych (Chojnów, 26-28 sierpnia). W tym samym roku ukazuje się kaseta "BRUNO WĄTPLIWY 1".
Zespół realizuje dla Rozgłośni Harcerskiej trzy utwory - nagranie jest nagrodą, wywiezioną z Jarocina (K. Rakowski "To były bardzo ciężkie, ponure czasy. Byliśmy wtedy bardzo młodzi i wielu rzeczy nie dostrzegaliśmy. Koncertów graliśmy dość dużo, ale przyszedł moment, kiedy ciśnienie zmalało i zaczęliśmy wybierać miejsca, w których koncert mógłby sprawić nam i publiczności przyjemność. Nic za wszelką cenę.").

W 1989 roku zmiany personalne w grupie: odchodzi Piotr Jerominow, Krzysztof Rakowski koncentruje się wyłącznie na managemencie grupy; dochodzą: - Katarzyna Ziemek (później występująca pod pseudonimem "De Coy") - vocal (ponoć poznana przez Leszka Rakowskiego na koncercie... chóru kościelnego, którego była członkiem), - Sławomir Kwiatkowski - gitara, - Artur Przybylak - klawisze.

autor Rafał Wyciszkiewicz - strona

W październiku 1989 rejestracja w studio Waltera Chełstowskiego CCS pierwszego utworu z nową wokalistką - "Nie mów mi...". Utwór oznacza kolejny zwrot w stylistyce i zespół krystalizuje swą formę jako czołowy, obok Closterkellera, przedstawiciel sceny gotyckiej. Następuje, zasugerowana przez przyszłego wydawcę, SPV Poland, modyfikacja jego nazwy, polegająca na przerobieniu jej na wersję anglojęzyczną "BRUNO THE QUESTIONABLE".

historia grupy na podstawie strony dada.serpent.pl.

wtorek, 10 listopada 2009

REPUBLIKA Latarką w oczy ambasadzie, latarką w oczy USA...

W 1981 mało-znana toruńska grupa Republika, powstała na gruzach art-rockowej Res Publiki obecnie w klimacie nowofalowym, nagrywa w Radio Toruń taśmę demo. Demo to zostaje przedstawione menadżerowi Andrzejowi Ludewowi, który szybko w krótkim czasie robi z zespołu gwiazdę ogólnopolską. Republika to oczywiście Grzegorz Ciechowski - śpiew, fortepian, flet; Sławomir Ciesielski - perkusja; Paweł Kuczyński - gitara basowa i Zbigniew Krzywański - gitara.


Zawartość dema to:

01.Układ sił
02.Mój imperializm
03.Pornografia
04.Biała Flaga
05.Zawroty głowy
06.Noc wampira
07.Wulkany
08.Zielone usta
09.Balon
10.Witamina X
11.System nerwowy

Poniżej utwory te do posłuchania jednak jakość ich nie jest krótko mówiąc najlepsza, słychać nawet jakieś przebicie z drugiej strony taśmy (podobno ABBA została przez kogoś rozpoznana też). Mimo wszystko uważam że warto się z nimi zapoznać ze względu chociażby na Witaminę X czy Białą Flagę, która trwa tu prawie 8 minut.


Dodatkowo również całe mnóstwo nagrań koncertowych Republiki, które podrzucił Marines - dzięki.


Fotki i text Witaminy X z oficjalnej strony Republiki.

* * *

witamina x

okulista zbadał mnie
i powiedział wszystko dobrze jest
ja mu na to: słuchaj pan
i co z tego, że literki znam
daj mi oczy takie
bym mógł patrzeć na ten pierdolony świat
okulista zbadał mnie
i powiedział wszystko dobrze jest
a jest jak jest

doktor zbadał serce mi
i powiedział będziesz długo żył
ja mu na to: słuchaj pan
co mi przyjdzie z sześćdziesięciu lat
daj mi serce takie
by mi każdy w nie narzygać zawsze mógł
doktor dzisiaj zbadał mnie
i powiedział: z sercem dobrze jest
a jest jak jest

kto tu jest kto
kto tutaj zdrowy jest
doktor czy ja
kto z nas ma leczyć się
kto lepiej widzi ten świat
czy zdrowy doktor czy ja
kto lepiej widzi ten świat
czy zdrowy doktor czy ja

kto tu jest kto
kto tutaj zdrowy jest
doktor czy ja
kto z nas ma leczyć się
kto lepiej widzi ten świat
czy zdrowy doktor czy ja
kto lepiej widzi ten świat
czy zdrowy doktor czy ja
doktor czy ja...
czy zdrowy doktor czy ja...
czy zdrowy doktor czy ja...
czy zdrowy doktor czy ja...
czy zdrowy doktor czy ja...

*****

Republika demo 81
download
Republika live Warszawa 82
mediafire

Republika Rockowisko 83
mediafire

Republika - Riviera Remont 84
mediafire

Republika - Rzecz Publiczna 84
mediafire

Republika - Rzecz Publiczna demo 84
mediafire

Republika - 27.10.84 Aula UMK Toruń
mediafire

Republika - 04.85 Szczecin
mediafire

Republika - Rock Arena 85
mediafire

Republika - Ursus 85
mediafire

Republika - Złota płyta 85
mediafire
niedziela, 1 listopada 2009

ACAPULCO Jak ja bardzo lubię nocne ulice

Jarociński zespół Acapulco powstał w lipcu 1986 roku. Założyli go Soso (wokal) i zaklejona harmonijka ustna (ex Natasha); Fura (gitara) (niegdyś w Paranoyi); Savana (ex Natasha ) oraz muzyk sesyjny, aranżer i kompozytor akordeonista Waldi, znany później z Obrazów Nieba. W sierpniu 1986 roku – grupa zakwalifikowała się do pierwszej dziesiątki festiwalu w Jarocinie.

Debiutancką kasetę „Kim Ty Jesteś” wydali w październiku tego roku. Zadebiutował na niej klarnecista Czternastek (nie mylić z Cezarym Czternastkiem z Easy Rider). Promocją zajął się Jan "Wilku" Wilczewski, reprezentujący Studio Ultimatum. Wkrótce po jej wydaniu część zespołu dostała wezwanie do wojska. W tym czasie - pozostali członkowie koncertowali (między innymi zostając laureatem festiwalu Rock Na Około Roku w Toruniu), zaangażowali się w inne projekty (wspomniane Obrazy Nieba) oraz po krótkiej przepustce zagrali na Jarocinie `87.

Po wyjściu z wojska Soso opuścił zespół, a jego miejsce zajął śpiewający perkusista Rudy oraz dodatkowo basista Łysy (obydwaj z Paranoyi).

Kolejną kasetę „Beer & Fire”, wydali w 1989 roku. W tym roku również zagrali na festiwalu i zajęli się promocją.

W 1990 roku doszło do nagrań w Studio Izabellin.

*****

Acapulco - Kim ty jesteś? 1986
download