sobota, 30 stycznia 2010

KARCER Bunt jest naszym obowiązkiem

Karcer - kolejna legenda polskiej sceny punk która gra do dzisiaj. Dobre teksty i ostra, szybka muzyka. Zespół powstał w Słupsku 1982 roku. W składzie znaleźli się: Krzysztof Żeromski, Piotrek Dudziński, Jarek Jodłowski., zagrali kilka koncertów m.in. z WC i zmieniają skład oraz zaczynają eksperymentować z zimną falą. Grupę wtedy tworzyli Krzysztof Ż. (git.) z Adam Lao (bas), Wojtek Soboń (dr.) i Gosia Belgrau (voc.).


W 1984 KARCER wraca do korzeni w składzie Krzysztof Ferment Żeromski - gitara, śpiew, teksty, muzyka; Dariusz Czarny Lewandowski - śpiew, Dariusz Koń Elwert - bas, chórki i Wojciech Soboń - perkusja.

W 1985 roku występują na małej scenie w Jarocinie - szokują publikę i organizatorów performansem pod nazwą Piknik Waltera. W konsekwencji Walter Chełstowski, szef festiwalu jarocińskiego zaprasza KARCER na dużą scenę. Po festiwalu w Jarocinie KARCER gra coraz więcej koncertów - Róbrege 1985, koncerty w Szczecinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu.

Rok później KARCER znowu zagrał w Jarocinie, tym razem ubrany kompletnie, znalazł się wśród ZŁOTEJ DZIESIĄTKI, ale tradycyjnie nie nagrodzono go niczym, przeciwnie puszczono plotę, jakoby znalazł się tam nie fair. Chłopcy zaliczają także kolejne Róbrege.

Klub Płytowy Razem obiecuje zespołowi wydanie płyty, ale tradycyjnie nic z tego nie wychodzi.
Od 1987 zespół występuje jako trio, bez Czarnego, który wyjeżdza na studia do innego miasta i zmienia subkulturę na inną.

Za perkusją zasiada Paweł Kurczak Wirkus a karcerowym basistą po odejściu Konia ponownie został Adaś Lao, który już wcześniej basował w eksperymentach KARCERu. W 1990 ponowna zmiana składu zespołu: Krzysiek Ż. - gitara, śpiew; Adaś Lao - bas, Tomasz Fangrat - perkusja, Przemek Brosz - gitara, śpiew. Tak zagrali na Róbrege i wydali w tym samym roku dwie kasety "Turning To Dust" i "Blind man". W 1991 roku wychodzi debiutancki album LP w firmie Arston, a następnie grupa jedzie na trasę po Szwajcarii. Niedługo potem KARCER zawiesza działalność.


Reaktywują się po kilku latach i ruszają pełna para nagrywając nowe płyty i koncertując po Polsce. Rok 2007 to XXV lecie KARCERu. Zwariowany koncert w słupskim SOK-u i album "Anarchiva" z wskrzeszonymi z przeszłości pieśniami, pamiętającymi początki zespołu (Rozbicie 1983), nagranymi na nowo. I z "Młodością Walczącą" odśpiewaną przez.... dzieci Karcerowiczów.
Powyżej video Karceru z Frühlingsfest Alösa (Erlöserkirche)
22-23.04.1988 Berlin-Rummelsburg

Poniżej wywiad z Fermentem z jednego z numerów Pasażera (kliknij by powiększyć).

piątek, 29 stycznia 2010

DIE GEWALTLOSEN / REJESTRACJA Obrazki

Grzegorz Łozinski przysłał nam parę zdjęć z koncertu Die Gewaltlosen w Klubie Nawojka z 85 roku. Na zdjęciach: Łośka -gitara, Zymek - wokal, Lewy bas, Ślepy - perkusja. Na pierwszym planie przewija się też Cytryna (ówczesny wokalista ID).Peter S podesłał zaś skany okładek pochodzące z oryginalnych wydań kaset Rejestracji.Dziękujemy.

*****

wtorek, 26 stycznia 2010

PKS Muzyka disco przestała dla nas dawno istnieć

PKS to stary gdański zespół punkowy, który powstał pod koniec 1979 roku. Przez zespół przewinęło się kilka osób, aczkolwiek podstawowy skład wyglądał następująco: Iwan - śpiew, Kora - gitara basowa, Lolo - gitara, Sex - perkusja (brat Iwana).

Pochodzenie nazwy grupy było prozaiczne - ich gitarzysta, Lolo, był po prostu kierowcą w gdańskim PKSie (choć pojawiały się także rozwinięcia tego skrótu jak Punkrockowy Klub Sportowy czy Podziemna Komunikacja Samochodowa).

Przez cztery lata istnienia PKS przygotował 17 kawałków i zagrał 15 koncertów. Zdecydowana większość z nich to koncerty lokalne (gł. w gdańskim "Tropsie"), aczkolwiek grupa zagrała także w Toruniu na organizowanym przez Waldemara Rudzieckiego Festiwalu Nowej Fali. Wtedy też (jako swoisty substytut jugosłowiańskiego Electricnego Orgazamu, który do Torunia nie dojechał) wystąpiła efemeryczna grupa Wytrysk, złożona z członków PKSu i zaprzyjaźnionej grupy z Władysławowa - legendarnych Nocnych Szczurów (w których na perkusji przez jakiś czas zresztą pogrywał bębniarz PKSu, Sex). Ostatni występ PKSu odbył się w maju 1983 r. W latach 1986-1987 Iwan, ex-wokalista PKSu, grał na perkusji w nowofalowym "Top Secret".

Wspomogłem się informacjami ze strony dada.serpent, nagraniami wspomógł Grzesiek.

*****

PKS - Live 82
muza

OKUPACJA 81 - RPA stolica rasizmu

Kapela Okupacja 81 została założona we wrześniu 1987 roku w Łodzi. Grała w składzie: Krzysztof ”Student” Laskus -dr, Dzięcioł – bas, Metyl - git, Łysy - voc. Wystąpili min. w Jarocinie 1988 roku. Chłopaki grali szybki i ostry jak brzytwa punk. W 1988 zespół zrealizował demo z którego pare numerów było puszczane w radiu na czwórce. Perkusista "Student" również pogrywał w takiej kapelce o nazwie Moskwa.*****

Okupacja 81 - Jarocin 88
mediafireniedziela, 24 stycznia 2010

JAROCIN 85-86 Walka o czystą poezję czyli przesłuchania

Dzięki Zwanzigowi mamy przyjemność poznać kolejne perełki z archiwum jarocińskich festiwali. Tym razem nagrania z przesłuchań z jarocińskiego MOKu, które odbyły się w latach 85-86.

Laureatami roku 85 okazali się
# Ro-kosz
# Fatum
# Squire
# Test Fobii
# Joy Band
# Dzieci Kapitana Klossa
# Enklawa Ełk
# Ivo Partizan
# Kosmetyki Mrs Pinky
# Variete

zaś w 86 zwyciężyli
* Acapulco
* Formacja Brudny Widelec
* Fort BS
* Free Blues Band
* Hammer
* Karcer
* Kobranocka
* Mikrofony Kaniony
* Sztywny Pal Azji

Warto przypomnieć, że w 85 roku w Jarocinie został nakręcony przez Piotra Łazarkiewicza film "Fala", a rok później brytyjska telewizja BBC nakręciła dokument "My blood, your blood".


Z przesłuchań jarocińskich z lat 85-86 zaprezentują się zespoły:
01.Ręce do Góry
02-06.Raut Ncs (Reaktor Atomowego Unicestwienia Teraźniejszości Na Cześć Stalina)
07-08.nieznany
09-11.Ałma Ata
12-13.nieznany
14-16.Nowy Horyzont
17-21.Paranoya
22-23.Defekt Mózgu (z Walcem na wokalu)
24-26.prawdopodobnie Brzytwa lub Co Za Zespół
27-28.Stan Zvezda (jeszcze punkowy)
29-31.Processs
32-33.Program 3 (numery Sedesu)
34-36.Hiroshima
37.Nowoczesna Polska (z gitarzystą zespołu Robotnik Plojt)

Jeszcze dodatkowo specjalnie od Andrzeja Getki utwory z przesłuchań zespołów Defekt Mózgu, Sexbomba i Borygo.


*****

Jarocin 85-86 Przesłuchania cz. 1
mediafire

Jarocin 85-86 Przesłuchania cz. 2
mediafire

Jarocin przesłuchania (Defekt Mózgu, Sexbomba, Borygo)
rapidshare
sobota, 23 stycznia 2010

SWIETŁANA Wolna mowa głuchego

Swietłana - kapela o której nic nie napiszę bo nic nie wiem. Muzycznie kapela grająca hc thrash powiedzmy trochę jak dla wielbicieli SKTC czy The Corpse na przykład. Demo "Wolna mowa głuchego" jest z 91 roku a wydawcą był wałbrzyski Arlekin Tapes. Rip z taśmy oczywiście Grzesiek - thanks.*****

Swietłana - Wolna mowa głuchego
mediafireWIATERWII To jest ta kobieta...

Elbląska grupa Wiaterwii .......

zawartość usunięta na prośbe strony Muzyczny Elbląg

*****

Wiaterwii - demo 1988
mediafireczwartek, 21 stycznia 2010

REJESTRACJA Twój numer to 1125

Rejestracja to obok Dezertera, Siekiery czy WC i Karceru jedna ze sztandarowych kapel punkowych tamtych lat, która miała ogromny wpływ na całą scenę. Grupa powstała w 1980 roku w Toruniu założona przez basistę Sławomira "Sawanę" Kapłunowa, gitarzystę Lecha Jarockiego, perkusistę Tomasza Siatkę i wokalistę Grzegorza "Gelo" Sakerskiego. Muzycy zadebiutowali w toruńskim klubie "Od Nowa" w 1981 roku, prezentując publiczności materiał z pogranicza punka i nowej fali. Początkowo zespół grał pod nazwą Rejestracja Przedpoborowych skracając ją potem do samej Rejestracji.

W tym czasie Jarockiego zastąpił Zbigniew Cołbecki, a zespół trafił pod opiekę Waldemara Rudzieckiego (ówczesnego kierownika "Od Nowy"), którego kontakty pozwoliły w przyszłości organizować koncerty dla zespołu w wielu miastach Polski. Pierwszy występ, który przykuł uwagę szerszej publiczności miał miejsce w listopadzie 1981 na Drugim Toruńskim Przeglądzie Muzyki Nowofalowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 zespół zawiesił działalność do marca następnego roku. Wówczas w miejsce Cołbeckiego, zaangażowano Tomasza Murawskiego.

Z Murawskim Rejestracja przedstawiła krótkie utwory w stylu hardcore (m.in. "Darmowe wczasy", "Nowa generacja"). Zespół w tym czasie występował m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Bydgoszczy zyskując coraz większą sławę i tym samym rzesze fanów. Latem 1982 muzycy zakwalifikowali się na festiwal w Jarocinie. Fragment tego występu ukazał się w krótkim reportażu Pawła Karpińskiego Jarocin '82.

We wrześniu zespół dokonał nagrań w studiu Radia Studenckiego "Klub Morski" przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które później rozprowadzane były na koncertach (nagrania realizował Wojtek Poza). W czerwcu 1983 pojawili się na Festiwalu Nowej Fali w "Od Nowie", a później wystąpili na FMR w Jarocinie na dużej scenie, kwalifikując się tym samym do krajowej czołówki reprezentantów muzyki alternatywnej.

Jeszcze w tym samym roku Karpiński zaprosił zespół do udziału w swoim filmie To tylko Rock. Na potrzeby filmu muzycy Rejestracji nagrali w tonpressowskim studiu utwór "Wariat", którego realizacji podjął się gitarzysta Republiki - Zbigniew Krzywański.

Niedługo po tym, ze strony warszawskiej "Rock Estrady" padła propozycja nagrania płyty, która nie doszła do skutku w wyniku m.in. problemów muzyków z narkotykami. W 1984 po odejściu Siatki zakończył się pierwszy etap działalności zespołu.

W 1985 Sakerski, Murawski i Siatka reaktywowali zespół z nowym basistą Leszkiem Zawrotem w miejsce Sawany, który coraz bardziej pogrążał się w nałogu narkotykowym (w 1990 roku zmarł). W tym składzie Rejestracja wystąpiła na FMR w Jarocinie i festiwalu Róbrege w Warszawie. Po FMR w Jarocinie zespół nagrał (ponownie z Krzywańskim w roli producenta) dwa utwory: "Numer 1125" ("Kontrola" w zmienionej wersji) i "Wszystko można otoczyć mgłą" ("Ciemność") na tonpressowską składankę Jak punk to punk.

W 1986 Gela na mikrofonie zastąpił Mirek "Gonzo" Zacharski. Muzycy wystąpili wówczas m.in. na "Pierwszym Zlocie Młodzieży Cynicznej Ery Atomowej" w klubie "Kolejarz" w Gdyni obok takich zespołów jak: Bielizna, Formacja Nieżywych Schabuff czy Róże Europy. W następnym roku Siatka i Murawski po odejściu Zacharskiego i Zawrota rozwiązali zespół, a następnie udali się na emigrację do Niemiec.

W 1995 nastąpiła kolejna reaktywacja Rejestracji w składzie: Zacharski, Murawski, Siatka i basista Bartek Lewandowski. Muzycy nagrali kilka nowych utworów w gdyńskim studiu "Modern Sound", które ukazały się na kasecie pt. Z innego punktu widzenia prezentując zupełnie inne niż dotychczas oblicze zespołu. Kaseta nie wzbudziła szerszego zainteresowania i o zespole znów zrobiło się cicho.

W 1998 roku firma Pop Noise wydała wspomnieniową kasetę Rejestracji Zaśpiewajmy poległym żołnierzom (tytuł zaczerpnięty z jednej z piosenek) w skład której wchodziły nagrania z "Klubu Morskiego" w 1982, próby w "Od Nowie" w 1983 oraz toruńskiego koncertu (znanego wcześniej z bootlegu "Już nie ma nic!") z 1985. W tym samym roku ukazała się również płyta Tribute to Rejestracja, która powstała z inicjatywy muzyków zespołów: Reżim i 1125. Szerokie zainteresowanie tymi wydawnictwami i ich pozytywne recenzje doprowadziły do ponownej reaktywacji zespołu (menedżerem został wówczas ex-basista zespołu Abaddon - Tomasz "Lutek" Frost). Sakerski, Murawski i Siatka swój pierwszy wspólny występ od ponad dziesięciu lat zagrali z okazji 40-lecia klubu "Od Nowa" w Toruniu. Skład uzupełnił basista Piotr "Warszes" Warszewski. Na początku 1999 zespół dokonał nagrań z myślą o swojej pierwszej studyjnej płycie (część materiału ukazała się jako bonus dołączony do płyty Uwolnij się wydanej w 2009). W 2000 roku Rejestracja wzięła udział m.in. w Punkowej Orkiestrze Świątecznej Pomocy (w Krakowie) oraz wspólnym koncercie z U.K. Subs w Toruniu. Występ ten został zarejestrowany i wydany na płycie pt. Live. Po ukazaniu się płyty na rynku muzycy po raz kolejny przerwali działalność.

W 2008 roku zespół odrodził się jako kwintet w składzie: Sakerski, Siatka, Tomasz "Tomula" Makaruk, Marcin "Gashkes" Gaszkowski i Maciej "Gregas" Gregorczyk. Pierwszy koncert zagrali z okazji 50-lecia klubu "Od Nowa" w Toruniu u boku: Good Old Days i Dezertera. Na przełomie lutego i marca 2009 członkowie Rejestracji dokonali nagrań na pierwszy studyjny album pt. Uwolnij się, który ukazał się pod koniec maja.


Dzięki Grzesiek.

*****

Rejestracja - Kontrola 1982
mediafire

Rejestracja - Darmowe wczasy 1983
mediafire

Rejestracja - Już nie ma nic 1986
mediafireśroda, 20 stycznia 2010

IDEE FIXE Czerwień pomieszana, czerwień poplątana

Zespół istniał z przerwami i pod różnymi nazwami w latach 1983-1990. Wystąpił na dużej scenie na Festiwalach rockowych w Jarocinie w latach 1984, 1985 i 1989 (pod nazwą Oczy Amelki).

W 1989 roku w Jarocinie zespół dostał od Igora Czerniawskiego (AYA RL i - wtedy - grupa menedżerska "Wisła") propozycję nagrania piosenek w studio. Zarejestrowano dwa numery. Zespół podpisał umowę z Walterem Chełstowskim. Dotyczyła ona jakiś spraw artystycznych. I z powodu ogólnego zastoju na rynku muzycznym rozpłynęła się w niebycie.

Podstawowy skład zespołu przez lata to: Grzegorz Marczak (ex - I-Land - perkusja! chwilowo) - gitara, śpiew; Paweł Pękalski - gitara, śpiew; Witold Kwiatkowski - perkusja i Grzegorz Kluska (później po ślubie znany jako Grzegorz K Witkowski) - bas.

Z zespołem współpracowali: Amorek (Piersi) i Maciej Ochman (Róże Europy) - jeden koncert w 1986; Ryszard Wojciul (Róże Europy, Sztywny Pal Azji); Grzegorz "Miron" Mirunkiewicz (ex-Roxa) - po Jarocinie 84 zastąpił Kwiatkowskiego i grał do końca 1985 oraz jeden koncert w 1986 roku (w składzie z Amorkiem i Ochmanem); Maciej Skórzewski (ex - Agresor) - Jarocin 85 na kongach i jakoś chyba w 1990 chwilowo na perkusji - jeden koncert jako Darling.

Grzegorz K. Witkowski od 1986 do 1988 grał w Różach Europy. Pod pseudonimem Grzegorz K. nagrał z nimi pierwszego - tonpressowskiego singla z przebojem Zwierciadełko. Jest kompozytorem m. in. sławnych Rockendrolowców. Od roku 1992 jest dziennikarzem TYLKO ROCK i TERAZ ROCK. Oraz basistą zespołu redakcyjnego - Jedynie Skała. Nagrali kawałek na Tribute To Kryzys Part II.

Paweł Pękalski śpiewał i grywał później w zespole Cold War. Grzegorz "Miron" Mirunkiewicz od końca lat 80. przebywa w Londynie. Tam gra z lokalnymi zespołami.

Dzięki Zwanzig za nagrania. Informacje o grupie ze strony http://www.jarocin-festiwal.com, stamtąd też wszystkie fotki autorstwa Janusza Świeżaka.

*****

Idee Fixe - Jarocin 85
mediafire