czwartek, 29 listopada 2012

BUSH DOCTOR Terror i przemoc i milicyjna pałka to podstawy systemu

Bush Doctor to formacja założona w Zgorzelcu w 1985 roku. Jedni z polskich prekursorów "pomieszania stylów" - punka, reggae, ska, funk, dub, rap, inspirowani muzyką i przekazem m.in. takich wykonawców jak Bad Brains czy Chumbawamba. Słynęli z bardzo zaangażowanych, politycznych tekstów. Szeroko znani ze skandalu jaki wywołali swoim koncertem połączonym z politycznym happeningiem w Jarocinie 1989, gdzie wystąpili w ramach konkursu i zdobyli drugie miejsce w plebiscycie publiczności. Rozpadli się na początku lat 90-tych po wielu głównie lokalnych koncertach oraz spektakularnych występach typu Jarocin czy II Zlot Międzymiastówki Anarchistycznej w 1989 roku w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem. Z grupą ściśle współpracował jako manager i gościnny wokalista Mirosław „Maken” Dzięciołowski oraz wielu lokalnych przyjaciół. Nikt z członków zespołu obecnie nie udziela się muzycznie.
Skład: Jarek Mielnik - gitara, Paweł Babiarz - bass, Sebastian „Hipek” Stępień - wokal, Artur „Mały” Piorun - perkusja.

 „W 1989 roku pierwszego dnia festiwalu Bush Doctor pogratulował ze sceny Closterkellerowi wygranej festiwalu i czwartego dnia słowo ciałem się stało w werdykcie jury. Wg. mnie za karę Bush Doctor nie wygrał wtedy w głosowaniu publiczności, a zamiast nich wygrał Proletaryat, kapela mocno nijaka, z jednym coverem Pistolsów. W głosowaniu publiczności Bush Doctor dostał drugie miejsce. Pierwszego dnia na małej scenie naprawdę zrobili mocne widowisko, mocno polityczne - w dodatku to był rok 1989, świeżo po czerwcowych wyborach i takie kawałki jak "Wolność słowa" albo ich koszulki z podobizną Jaruzelskiego i napisami "wanted dead or alive" miały wtedy naprawdę moc. Wieczorem na dużej scenie pokazali to samo i pamiętam, ze ludzie naprawdę wariowali, później złożyli gratulacje na zakończenie i ... wygrał Closterkeller z Proletaryatem :- ))) Stare dzieje.”

 
(wspomnienia fana z Jarocina, znalezione w Internecie)
„Jak było tym razem? Znów pojawili się zdecydowani faworyci - i to nie jakieś Zielone Żabki czy Detonatory - autentyczni kandydaci na gwiazdy z prawdziwego zdarzenia. Niestety, odnosiło się wrażenie, ze ludziom ta sytuacja nie odpowiada - tak jakby przyzwyczaili się do paranoi z ostatnich lat i w pełni ją zaakceptowali. W wyniku tego Closterkeller - zdecydowanie najlepszy zespól Jarocina 89, który w pełni zasłużył na główną nagrodę (500 000 zł i obietnicę nagrania płyty dla Polskich Nagrań), spotkał się z ogólną niechęcią, by nie powiedzieć zawiścią znacznej części publiczności i... pozostałych konkursowych kapel. Już pierwszego dnia przesłuchań rozeszła sie pogłoska, ze grupa ta ZOSTAŁA laureatem festiwalu. Formacja Bush Doctor bez najmniejszego zażenowania gratulowała ze sceny Closterkellerowi zajęcia pierwszego miejsca na kilka dni przed koncertem samych ewentualnych zainteresowanych. Nie trzeba chyba dodawać, ze owe ''rewelacje'' były po prostu zgrabnym, choć mało uczciwym zagraniem pod publiczkę na zasadzie ''kochani, my wam powiemy kogo ci oszuści z jury wybrali sobie przed festiwalem, a wy za to głosujcie na nas!'' Takich postaw było niestety dość dużo i zachwiały one powszechnym mniemaniem o solidarności muzyków rockowych.”


DYSKOGRAFIA

kaseta "Live" (1992, Arlekin Tapes –koncert zarejestrowany w MDK Zgorzelec 3.06.1989 – dzień przed pierwszymi wolnymi wyborami w Polsce)

kaseta - składanka "Wolność Słowa" (1988-89, ZK Tapes, potem reedycja GZG Records - kompilacja utworów polskich zespołów, które nie przeszły przez sito ówczesnej cenzury, Bush Doctor – „Wolność Słowa” oraz „Mam bronić kraju”, wersja dub)

Dzięki Maken

*****

niedziela, 18 listopada 2012

NOWY HORYZONT Więcej zmarłych, już mniej żywych

Grupa NOWY HORYZONT powstała w Katowicach, na gruzach punkowej kapeli Strefa Niebezpieczna, w roku 1984. Założycielem i liderem formacji był Bogdan „Żaba” Lewandowski. W początkowym stadium działania grupy, przewinęło się przez nią wielu katowickich muzyków. Ostatecznie trzon zespołu tworzyli Bogdan Lewandowski, Adam Białoń.

NOWY HORYZONT grając na początku nową falę, bardzo szybko skierował swoje zainteresowanie w stronę zimnej fali. Mroczny wokal, gitary wykorzystujące charakterystyczne dla tej muzyki efekty flanger i chorus. W tamtym czasie zespół z powodzeniem koncertował na wielu festiwalach, w tym: Jarocin'85 oraz Jarocin'86. Stał się jednym z wiodących zespołów zimnofalowych w Polsce obok takich wykonawców jak: Variete, Made in Poland, Ivo Partizan, One Milion Bulgarians, 1984, Opozycja ... , i wielu, wielu innych. NOWY HORYZONT to także współpomysłodawca festiwalu „ODJAZDY”, na którym to gościł wielokrotnie. W tym samym czasie muzycy zespołu angażowali się również w inne muzyczne projekty, min. CZARNY KWIAT, CANADA, THE AŁA, GARAŻ W LEEDS, DUSSELDORF, ZILCH...
Początek lat dziewięćdziesiątych to dalszy rozwój i ewoluowanie zainteresowań muzycznych zespołu. To okres fascynacji możliwościami syntezatorów, samplerów, komputerów. W tamtym czasie powstała pierwsza kaseta demo „Nowy Horyzont” (1992). Brzmienie zespołu staje się ciężkie i chropowate, nastaje epoka muzyki industrialnej w którą zespół wpisuje się doskonale. Muzycy nawiązują współpracę z TV Katowice, dla której realizują kilka krótkich form telewizyjnych. Współpracują z operatorem Adamem Sikorą, autorem zdjęć do takich filmów jak: „Pokój Saren”, „Wojaczek”, „Angelus”. Koncertują na terenie całego kraju.


NOWY HORYZONT był również aktywnym uczestnikiem, jedynego wtedy festiwalu tego typu muzyki w Polsce, INDUSTRIALOOZA. Grali z takimi wykonawcami jak Agressiva 69, Hotel Dieu, Wieloryb, Rigor Mortis, Jude, LD, Jesus Chrysler Suicide...
Grupa NOWY HORYZONT była także laureatem ROCK FESTIVAL' 1993 w Kielcach ex-quo z grupą Ankh. Zwycięstwo to zaowocowało kontraktem z wytwórnią SPV Poland na wydanie debiutanckiego albumu. Ukazał sie on pod tytułem „No Sky is the limit” (1994) (ukazał się tylko w wersji MC).
Następne lata to koncerty w kraju i za granicą. W 1997 roku zespół zmienia wydawcę na KOCH International. Wydaje swoją drugą i zarazem ostatnią płytę w swoim dorobku „Hollographic error” (1997).
W roku 1999 powstaje obszerny materiał demo do kolejnej płyty, która już niestety nie ujrzał światła dziennego „Re-control”.
W roku 2000 zespół NOWY HORYZONT kończy swoją działalność.
W lutym 2009 roku śmiercią tragiczną umiera lider i założyciel, Bogdan „Żaba” Lewandowski.

*****czwartek, 15 listopada 2012

INSEKTY NA JAJACH Przedłużenie gatunku

Insekty Na Jajach czy Insekty NJ to łódzka kapela punk grająca w latach 1984-86. Łupali szybki, ostry czadowy hcpunk. Grupa grała w składzie : Cyku - vocal, Siara - gitara, Zeus - bas i Stopa - bębny. Przez moment na perkusji grał Wózek, który szybko znalazł się potem w Moskwie. Za namową kapeli, zaczął robić próby z podwójną centralą w bębnach i tak zagrał jedyny koncert z nimi, właśnie nota bene z Moskwą. Grupa wysyłała demówki na Jarocin w latach 85/86 ale czy tam zagrała..?*****


wtorek, 13 listopada 2012

KONFLIKT PSYCHICZNY My jesteśmy konflikt psychiczny!

Konflikt Psychiczny był kapelą punkową z Prudnika na Opolszczyznie, która grała w latach 1991-95. Poniżej wywiad z kapelą z zina Dla Dobra Ogółu nr 1 (95/96). Posłuchania demo i próba kapeli. Dzięki Adam za materiały.


*****