niedziela, 23 sierpnia 2009

FORNIT Sztuczny świat

Fornit - Jeden z pierwszych polskich zespołów punkrockowych założony w 1978 roku w Warszawie. Główną postacią w tym zespole był wokalista Paweł "Kelner" Rozwadowski. Zespół w 1980 wziął udział w "I Ogólnopolskim Festiwalu Nowej Fali", który odbył się w Kołobrzegu. Zasłynął piosenką "Lepsza kiła od IŁ-a" będącą komentarzem na temat samolotów radzieckiej produkcji (piosenka powstała zainspirowana katastrofą lotniczą na Okęciu samolotu IŁ-62 w 1980 w której zginęła m.in. Anna Jantar). Jeszcze w tym samym roku Fornit dostał ogólnopolski zakaz występów i zakończył działalność. "Kelner" utworzył nowy zespół Dexapolcort-A, z którym wykonywał improwizowane texty i muzykę. Na przełomie 1980 i 1981 wraz z perkusistą Kryzysu Kamilem Stoorem założył zespół : Deuter.W Fornicie zaczynał również karierę muzyczną perkusista Dariusz Gierszewski (później Kult i Daab).

Kelner: "[...] to była kapela, którą skręciliśmy z kolegami w 1978r.[...] Przede wszystkim skład był taki: Misiek - dzisiejszy perkusista Daabu. Facet w ogóle nie umiał grać, pierwszy raz wziął do ręki pałki na próbie. Potem Jasiu - Pietrasik Wojtek. On przygrywał na gitarce, ale to też były takie zerówki. Trzy akordy i jazda. Pełna eksplozja, pełna ekspresja. Wyładowanie totalne[...] Jak mieliśmy zagrać pierwszy koncert w moim liceum w Wilanowie, to Misiek, nie dość że grać za bardzo nie potrafił, to jeszcze tego dnia nie był w stanie w ogóle grać. Więc zamiast niego zagrał z nami stary, łysy zgred z kapeli knajpianej i czadził na maksa." (Piotr Rypson „Gabba, gabba, hej”, Machina 1999


13 komentarzy:

 1. Obawiam się, że to nie są nagrania Fornitu, lecz formacji T-34, stworzonej przez Kelnera i Roberta Brylewskiego w połowie lat 80.
  Kilka z tych kawałków (Anarchia, Józek, Anormalny świat)ukazało się na kompilacji "Pierwsza podróż". Najpewniej nagrano je przed Róbrege'86.
  Zresztą, zwróćcie uwagę, że są tu też numery "późnego" Deutera.

  OdpowiedzUsuń
 2. No to teraz powiem, co mi się udało namierzyć. Emitowano część tego materiału w radio prawdopodobnie w roku 89, Pierwsze dwa kawałki z podanego tu T34 grającego Fornit i Deuter były prezentowane właśnie jako Fornit (Sztuczny Świat) i Deuter (Anarchia), nagrania T-34 były prezentowane oddzielnie, już pod nazwą T-34, na pewno jeden z nich to "Czwarta Kontrola", natomiast drugiego nie ma chyba w żadnym z tych zestawów, ciekawe czy uda się go zlokalizować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może chodzi o "Letnią przygodę"?

  OdpowiedzUsuń
 4. w sumie widziałem u kogoś w spisie oprócz domniemanego Sztucznego Świata (czyli pewnie na 100% T-34 a nie Fornit - ten sam materiał co powyżej) także jakąś niby próbę Fornitu, ciekawe..

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie nie, odsłuchałem spokojnie wszystko co tutaj jest i tego kawałka nie ma. Ktoś (Kelner?) zapowiadał wydanie wtedy całośći tego materiału na kasecie, podobno nagrań T-34 było całkiem dużo. Ale potem były chyba tylko jako dodatek do Tehno Terroru dołożone i na składance, o której piszesz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja kojarzę tylko numery z "Pierwszej podróży". Swoją drogą, to bardzo dobry składak. Szkoda, że nie doczekał się oficjalnego wydania - mój kasetowy egzemplarz ledwo zipie;))

  OdpowiedzUsuń
 7. Korekta, właśnie pozwoliłem sobie sprawdzić u znajomego, który trzyma parę starych kaset. Ten sam kawałek "Anarchia", który jest przypisywany Fornitowi albo Deuterowi albo T-34 był w rzeczywistości nagrywany pod jeszcze innym szyldem: RPM. To była też jakaś kolejna mutacja tego samego zespołu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Brakujący kawałek ma tytuł "Regulator", poproszę tego gościa to zgra mi to, może też porównamy te Fornity i RPM, czy to jest ta sama wersja.

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo proszę o linki na rapidshare albo megaupload. dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pełna sesja T-34 zawierała 12 utworów, w tym brakujące w powyższym zestawie utwory "Rychlostni Pepicek" i pochodzące z repertuaru Deutera "Szara masa" i "Od 40 lat"

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobra, mam kasetę pożyczoną od tego gościa co pisałem, opisane utwory są tak:
  Fornit - Sztuczny Świat
  RPM - Anarchia
  RPM - System
  T-34 - Czwarta Kontrola
  T-34 - Regulator

  Nazwa RPM podobno była od imion muzyków: Robert, Paweł i ktoś na M.
  Może uda mi się to zgrać w weekend

  OdpowiedzUsuń
 12. Mógłby się ktoś podzielić tymi nagraniami t-34 itd?

  OdpowiedzUsuń