niedziela, 13 grudnia 2009

DETONATOR BN Ty jesteś sam

Detonator BN – zespół rockowy wywodzący się z Sochaczewa, założony w drugiej połowie lat 80. przez gitarzystę Mirka Adamkiewicza, basistę Leszka Stopczyńskiego, oboistkę Lidię Draber i łowickiego perkusistę Roberta Lewandowskiego (w początkowej fazie na perkusji grał Andrzej Kowalewski).

Na przełomie lat 1986-1987 formacja występuje na wielu lokalnych przeglądach muzyki rockowej, w większości z nich triumfując. Już bez Leszka Stopczyńskiego, którego po powołaniu do wojska zastąpił Marcin Kozioł z Łowicza, Detonator gra kilka koncertów m.in. z Tubylcami Betonu i T.Love.

Zwieńczeniem krótkiej działalności grupy jest zaproszenie w 1987 roku na Festiwal Rockowy w Jarocinie, co już samo w sobie było ogromnym sukcesem i marzeniem tysięcy zespołów rockowych. Detonator BN jechał do Jarocina jako outsider. Był nieznaną grupą, a tam o sukcesie decydowało glosowanie publiczności, która znała już dobrze takie grupy jak Dragon, Wilczy Pająk, Aurora, Kolaboranci czy Wańka Wstańka. Do konkursu przystąpiło kilkadziesiąt zespołów z całej Polski, na które oddano 7053 głosy, z czego 1180 uzyskał Detonator BN, dla porównania Chłopcy z Placu Broni 44 głosy, Sexbomba 12.

Kilka lat wcześniej grupa TSA wygrała festiwal otrzymując 425 głosów. Sukces Detonatora BN był niekwestionowany. Po Jarocinie zespół zagrał serię koncertów z TSA, Lady Pank, Lombardem, Kombi czy Daabem.

Ponownie wystąpił na festiwalu w Jarocinie w 1988 roku. Grał samodzielnie koncerty w klubach studenckich m.in. Remoncie, był gwiazdą festiwalu Rock Pokoju w Warszawie i Małego Jarocina w Łodzi. W tym czasie zespół wzmocnił warszawski saksofonista Michał Rollinger, znany też ze współpracy z Wilkami i Closterkeller.

Detonator był zapraszany nie tylko na większość rockowych imprez w kraju, ale również na międzynarodowy festiwal Rock Fest w Pradze, gdzie reprezentował Polskę razem z Nocną Zmianą Bluesa. Grupa zagrała również trasę koncertową w Rosji i na Ukrainie. Na koncercie w Moskwie grali na zaproszenie Stasa Naminy, legendy rosyjskiego rocka (współpracował m.in. z The Rolling Stones, obecnie organizuje koncerty gwiazd rocka w Moskwie). Wówczas w Parku Gorkiego słuchało Detonatora około 25 tysięcy osób.

Podobne koncerty zagrali w Charkowie i Kijowie. W tym czasie zostali także zaproszenie przez Polonię na koncerty w Stanach Zjednoczonych. Do tego wyjazdu i realizacji innych planów nie doszło ze względu na powołanie Mirka Adamkiewicza do wojska.


Zespół zawiesił działalność, potem były problemy ze skompletowaniem dawnego składu i znalezieniem miejsca do prób. Pozostały nagrania: Adela, Koty, Dla młodych matek, Wszystko wokoło, Edukacja, na kilku składankowych płytach i kasetach, dokumentujących muzykę rockową drugiej połowy lat osiemdziesiątych.W prywatnych zbiorach członków zespołu istnieje jednak "taśma matka" z pełnym zapisem nagrań gotowych do wydania (ok. 20 utworów).

Historia grupy na podstawie Wikipedii, niektóre fotki Mirka Makowskiego oczywiście.
Utwory znalezione w necie ale dobrej jakości i pochodzą z Jarocinów 87 i 88.

*****

Detonator BN - Jarociny 87-88
downloadczwartek, 10 grudnia 2009

TABLETKI OD BÓLU GŁOWY I znowu wygramy wojnę

Tabletki Od Bólu Głowy - czyli nowofalowa powiedzmy odsłona byłych członków grupy WC. Dzięki Peter S i pan Mietek za kooperacje. Do posłuchania koncert ze Słupska wrzesień 87.

Zdjęcie akurat z innego koncertu bo z 89 roku ale co tam.

*****

Tabletki Od Bólu Głowy ad 87
downloadponiedziałek, 7 grudnia 2009

WAHEHE Matowe oko

Fascynacja muzyką spod znaku awangardy, industrialu, dokonaniami The Residents, Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire, S.P.K. itd. doprowadziła do zawiązania tej 5-cio osobowej grupy. Muzyka „WAHEHE” był to collage dźwiękowy - powstający przy pomocy instrumentów akustycznych, elektrycznych, przedmiotów codziennego użytku oraz specjalnie preparowanych taśm, które stanowiły istotny element całego przedsięwzięcia. Wahehe to pierwsza polska formacja industrialna, która w pełni świadomie wykorzystywała ikonografię oraz koncepcje industrialnej awangardy muzyki rockowej.

WAHEHE Poza Kontrolą 86 - fot. M.Makowski
w okazjonalnym składzie Beefhart voc • Ojciec git • Marski taśmy • Franz git • Gogo Szulc dr • Petar ID gb.

Koncerty były niepowtarzalnymi wydarzeniami (wykorzystywano m.in. projekcje filmowe), a za sprawą charyzmatycznego frontmana - Beefhearta (Marka Seremaka) - przeistaczały się w spektakle, wobec których nikt nie pozostawał obojętnym.

Grupa powstała pod koniec 1984 roku z inicjatywy Alberta von Knutke i Beefharta Wahehe. Wkrótce dołączyli Ojciec Wahehe, Marski Wahehe i John Fullen (zastąpiony przez Hwa Ranga Wahehe). W tym czasie powstawały pierwsze nagrania. Zespół koncertował w latach 1985-87 (zmieniając nazwę na Wahehe Divagazione Universale). W 1987 roku nastąpił rozłam i pod nazwą Wahehe Divagazione Universale występowali Knutke i Beefhart. W 1989 roku pod nazwą Wahehe Revival (Hwa Rang, Ojciec i Marski) odbył się ostatni oficjalny koncert.

Ostatnio nakładem Impulsów Stetoskopu ukazała się kolejna pozycja w serii The Archive Of Polish Industrial Music Presents: WAHEHE "Dywagacje Uniwersalne". Zdecydowana większość zamieszczonych nagrań po raz pierwszy zobaczyła światło dzienne od chwili ich nagrania w latach 1985-1989.
Wydanie zawiera 4 x CD-R, metalowe pudełko + wkładkę w pełnym kolorze z archiwalnymi zdjęciami. Nakład 120 sztuk.


*****

Wahehe - live 87 - trzy numery
download