niedziela, 13 grudnia 2009

DETONATOR BN Ty jesteś sam

Detonator BN – zespół rockowy wywodzący się z Sochaczewa, założony w drugiej połowie lat 80. przez gitarzystę Mirka Adamkiewicza, basistę Leszka Stopczyńskiego, oboistkę Lidię Draber i łowickiego perkusistę Roberta Lewandowskiego (w początkowej fazie na perkusji grał Andrzej Kowalewski).

Na przełomie lat 1986-1987 formacja występuje na wielu lokalnych przeglądach muzyki rockowej, w większości z nich triumfując. Już bez Leszka Stopczyńskiego, którego po powołaniu do wojska zastąpił Marcin Kozioł z Łowicza, Detonator gra kilka koncertów m.in. z Tubylcami Betonu i T.Love.

Zwieńczeniem krótkiej działalności grupy jest zaproszenie w 1987 roku na Festiwal Rockowy w Jarocinie, co już samo w sobie było ogromnym sukcesem i marzeniem tysięcy zespołów rockowych. Detonator BN jechał do Jarocina jako outsider. Był nieznaną grupą, a tam o sukcesie decydowało glosowanie publiczności, która znała już dobrze takie grupy jak Dragon, Wilczy Pająk, Aurora, Kolaboranci czy Wańka Wstańka. Do konkursu przystąpiło kilkadziesiąt zespołów z całej Polski, na które oddano 7053 głosy, z czego 1180 uzyskał Detonator BN, dla porównania Chłopcy z Placu Broni 44 głosy, Sexbomba 12.

Kilka lat wcześniej grupa TSA wygrała festiwal otrzymując 425 głosów. Sukces Detonatora BN był niekwestionowany. Po Jarocinie zespół zagrał serię koncertów z TSA, Lady Pank, Lombardem, Kombi czy Daabem.

Ponownie wystąpił na festiwalu w Jarocinie w 1988 roku. Grał samodzielnie koncerty w klubach studenckich m.in. Remoncie, był gwiazdą festiwalu Rock Pokoju w Warszawie i Małego Jarocina w Łodzi. W tym czasie zespół wzmocnił warszawski saksofonista Michał Rollinger, znany też ze współpracy z Wilkami i Closterkeller.

Detonator był zapraszany nie tylko na większość rockowych imprez w kraju, ale również na międzynarodowy festiwal Rock Fest w Pradze, gdzie reprezentował Polskę razem z Nocną Zmianą Bluesa. Grupa zagrała również trasę koncertową w Rosji i na Ukrainie. Na koncercie w Moskwie grali na zaproszenie Stasa Naminy, legendy rosyjskiego rocka (współpracował m.in. z The Rolling Stones, obecnie organizuje koncerty gwiazd rocka w Moskwie). Wówczas w Parku Gorkiego słuchało Detonatora około 25 tysięcy osób.

Podobne koncerty zagrali w Charkowie i Kijowie. W tym czasie zostali także zaproszenie przez Polonię na koncerty w Stanach Zjednoczonych. Do tego wyjazdu i realizacji innych planów nie doszło ze względu na powołanie Mirka Adamkiewicza do wojska.


Zespół zawiesił działalność, potem były problemy ze skompletowaniem dawnego składu i znalezieniem miejsca do prób. Pozostały nagrania: Adela, Koty, Dla młodych matek, Wszystko wokoło, Edukacja, na kilku składankowych płytach i kasetach, dokumentujących muzykę rockową drugiej połowy lat osiemdziesiątych.W prywatnych zbiorach członków zespołu istnieje jednak "taśma matka" z pełnym zapisem nagrań gotowych do wydania (ok. 20 utworów).

Historia grupy na podstawie Wikipedii, niektóre fotki Mirka Makowskiego oczywiście.
Utwory znalezione w necie ale dobrej jakości i pochodzą z Jarocinów 87 i 88.

*****

Detonator BN - Jarociny 87-88
download13 komentarzy:

 1. Utwory 7-9 w boxie 87-88 to trzy ostatnie kawalki koncertu finalowego z 6.08.88(calość to 8- grali ok.25 minut).Jarocin'87 to fragmenty koncertow konkursowego i finalowego ale raczej pomieszane.Żeby miec pewnośc musialbym posiedzieć nad kasetami, ale Tak na szybkiego to wydaje mi się, ze... np.Adela i Ty jestes sam z obu box-ów pochodza z tego samego koncertu konkursowego.Mloda matka w pierwszej paczce jest z konkursu a w drugiej z finalu

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry pomysł na bloga! Przypomniałeś mi kawał historii!

  Pozdrawiam

  Peter

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki dzięki, fajnie że niektórzy mają dzięki temu trochę frajdy

  OdpowiedzUsuń
 4. pamiętam j-87 i ten koncert prze ich występami wiało nudą ,a tu wchodzi grupa która dosyć że gra żywiołowo to jeszcze melodyjnie,przyznaję się że byłe wśód tego tłumu który szturmem okupował skrzynkę po koncercie by oddać swój głos,acha jak by co to mam jakieś foto z tego koncertu.ArekL

  OdpowiedzUsuń
 5. o, jakieś można by też podesłać

  OdpowiedzUsuń
 6. arturro gdy tylko je znajdę to z pewnością podeślę (choc jakość ich nie jest rewelacją)

  OdpowiedzUsuń
 7. dla zainteresowanych=na youtube jest wrzuta"och rocku"-jarocin'87=na materiale tym min.detonator BN/ja już sobie ściagnałem to to =zajebista rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 8. jak pisałem wyżej..klik http://www.youtube.com/watch?v=sws04EdFr1Y&feature=related

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten filmik tu wrzucony to nie jest Detonator BN, Armię Czerwoną śpiewa Zbylut - basista z Detonatora i kilku jego ziomków z Łowicza oraz Falon z Psów Wojny.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jako człowiek, który też oddał swój głos na Detonatora w Jarocinie, mam swoją teorię na temat ich ówczesnego triumfu. Nieprzewidujący organizatorzy wymyślili regułę, że każdego z trzech dni festiwalu oddawało się głos na jedną kapelę. Detonator grał pod koniec pierwszego dnia (pewnie piątek?), którego wielu ludzi dopiero dobijało do Jarocina i amfiteatr stopniowo się zapełniał. Więc wśród prawdziwych rywali miał tylko te niezbyt liczne kapele, które grały tak samo późno pierwszego dnia. I na ich tle odbijał się in plus naprawdę zbuntowanymi tekstami, instrumentem dętym i ogólnie fajną muzą. Podobnie jak ja, dziwiło się potem ich zwycięstwu wielu ludzi, którzy sami na nich głosowali. Nie chcę im tu niczego ująć, fajna to była kapela, ale w tym sukcesie grał też chyba swoja rolę przypadek.
  Super blog! Jacek Podsiadło

  OdpowiedzUsuń
 11. moim zdaniem to jeden z lepszych zespołów punkowych choć tematyka nie jest punkowa
  to ma dusze po prostu trudno opisac

  OdpowiedzUsuń
 12. http://down-rec.livejournal.com/3668.html
  Detonator BN -"1986-1991" cd wydane w 2001 przez Down Rec..
  To są chyba te utwory ,o których pisał gospodarz..

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja nie głosowałem.Ale 89r będąc w woju wziąłem sobie do pomocy w archiwum młodego żołnierza (kota)To był Lewy (perkusista)Były jaja i wino.Pomogłem mu trochę przetrwać w syfie.Zapamiętałem jako super gościa.Ja wyszedłem rok wcześniej.Pozdrawiam łysy.

  OdpowiedzUsuń