niedziela, 15 sierpnia 2010

PROWOKACJA Nikt się nie buntuje, każdy pracuje

Prowokacja - to kolejna trochę już zapomniana załoga punkowa z Ostrowa Wielkopolskiego, która największe tryumfy święciła w latach 84-85. Zespół powstał, w co może trudno uwierzyć na dwa tygodnie przed FMR Jarocin 84. Jednakże chłopcy grali już wcześniej pod innymi nazwami.

Podstawowy skład to Major i Maciek. Wszystko zaczęło się w 80/81 roku kiedy założyli pierwszą w Ostrowie Wielkopolskim kapelę punkową - Stan Ciężki . Później nazwy zmieniały się wraz ze zmianami składu. Ostatnia nazwa to Apartheid , przez którą mieli problemy w paru urzędach.

Już pod nazwą Prowokacja, zespół obok Siekiery i Moskwy zostaje jednym z laureatów Jarocina 84. Również jako grupie o najniższej średniej wieku - 18 lat - zostaje przyznana nagroda w wysokości 60.000 tyś. złotych. Rok później Prowokacja występuje w Jarocinie jako gość.

W następnych latach słuch o zespole powoli ginie. Prowokacja gra sporadycznie koncerty, w 87 roku ostro trenują w Oławie przed Jarocinem 87 lecz Leszek Winder nie dopuszcza ich do zagrania. W 91 roku, już w trochę innym składzie, grupa dokonuje nagrań studyjnych, które miał wydać podobno Silverton. Niestety nic z tego nie wychodzi. Jeden z tych numerów do odsłuchania tutaj. Zespół, jak podają różne źródła rozpada się w okolicach roku 93.

W skład Prowokacji wchodzili: Azor - gary, Slim - bas, Major - wokal i Maciek (Mały) - gitara. Po zespole pozostał jeden znany i kontrowersyjny zarazem dzisiaj utwór Prawo do życia czyli kochanej mamusi na składankowej płycie "Fala". Oprócz tego split kaseta z Kolaborantami.

Koncert z Ostrowa by Peter S.

*****

Prowokacja - Archiwum 84-87
Jarocin 84 / Róbrege 84 / Próba 86 / Studio 87

Prowokacja - Live Ostrów Wlkp. XI.84

Prowokacja - Live FMR Jarocin 85

27 komentarzy:

 1. Dlaczego "kontrowersyjny"? Każdy ma prawo do własnych poglądów. Tak mi się wydaje przynajmniej.
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Prowokacja jakiś czas temu chyba przymierzała sie do powrotu na scenę, założyli sobie nawet oficjalną stronę zespołu, ale cyba nic z tego nie wyszło a na ich stronie niewiele jest.
  http://prowokacja.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej w to nie wierzę bo Maciek mieszka w USA tam ma rodzinę i pracę a Major też chyba miezka gdzieś poza PL. Nie jestem pewien ale Obaj Panowie nie mają chyba ze sobą kontaktu... Ta strona miała ruszyć dawno temu ale jak widać nic się tam nie dzieje. Jest inna mini-stronka na dada.serpent.pl. Szybciej spodziewałbym się jakiegoś wydawnictwa z archiwaliami... Kiedyś Maciek podrzucał mi zremasterowane próbki starych songów...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kontrowersja - no właśnie. W latach 80-tych punk nie był jednolitą masą - różni ludzie, różne poglądy. Pro i anty katolickie, pro i anty lewackie - a jednak teoretycznie bez podziałów. Teoretycznie, bo "daliście się posegregować jak wielogatunkowe bydło" pod koniec lat 80-tych. A potem to tylko Punk Is Dead in Poland.
  PozdrOi!

  OdpowiedzUsuń
 5. To daj nam spokój i wracaj na Onet.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fakir, co tak ostro??

  OdpowiedzUsuń
 7. Już Sex Pistols w 1977 w utworze "Bodies" byli przeciw aborcji, to samo grupy reggae, choćby Black Uhuru w nagraniu "Abortion Is A Crime". Tylko potem Crass i cała banda anarcholi zrobiła punkom wodę z mózgu. Nie trzeba być katolikiem, żeby uznawać aborcje za zbrodnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. inne kwestie pomijam, trudno żeby wszyscy mieli takie samo zdanie.
  to był bardzo dobry band, szczególnie pierwsze odsłony, ten split z kolaborantami mam - tu już poszli lekko w crossover, fajne bez szału ale może realizacja odbiera właściwy odbiór.
  ten kawałek z lat 90 to dramat, może nawet ten durny Silverton tego nie chciał wydać ze względu na tragedie, męcząca muzyka, text przez gimnazjaliste pisany, no syf nieziemski.
  ciekawe czy za ten kawałek na 'fali' dostaja tantiemy czy tylko Chełstowski?

  OdpowiedzUsuń
 9. Około 2004 roku namawiałem ich na wydanie materiału studyjnego. Wszystko szło w dobrym kierunku. Miał to wydać Rockers Publishing w serii "Lekcja historii". Nie dogadali się. Nie wiem o co poszło, może o kasę. Materiał ze studia jest! ma go Major. Może zdecyduje się kiedyś na wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Garść wpomnień związanych z Prowokacją.
  W 1984 roku w Jarocinie, miałem rozbity namiot u jednego z mieszkańców w przydomowym ogródku, bardzo blisko stadionu. Po sąsiedzku mieszkała załoga punkowa z Ostrowa, bardzo fajne chłopaki. Major i reszta grupy bywali tam codziennie. Dyskutowaliśmy o muzyce ,polityce, kogo Chełstowski wybrał sobie na laureata (tak jak rok wcześniej)i kogo warto posłuchać na małej scenie. Chłopaki byli tak życzliwi że dzielili się trawą , gorzałą którą wytwarzali z denaturatu i mieszali z czarną kawą aby bez problemu wnieść na stadion a nawet panienkami które ze sobą przywieźli. U nas mieli pełne wyrzywienie.
  Słowem pełna komuna a warto dodać że my nawet nie pretendowaliśmy do punkowej subkultury i nie znaliśmy ich wcześniej. W ostatni dzień kiedy już było wiadomo że Prowokacja wygrała i otrzyma nagrodę pieniężną, chłopaki przeliczali ile za to można kupić denaturatu.
  takie to były czasy.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętam, że materiał Prowokacji z lat 90-tych strasznie mi zachwalali koledzy z Heroiny, takiego zespołu HC/Punk z Ostrowa Wlkp., któremu wydałem płytę swego czasu i zrobiłem ze 2-3 koncerty (raz nawet z inna ostrowską legendą Okresem). Gitarzysta Heroiny Darek grał podobno w tej późniejszej Prowokacji. Niestety nie doczekałem się nigdy tych nagrań, choć robiłem przymiarki by to może wydać - było to kilka lat po nagraniu, gdy Silverton nie był już zbytnio zainteresowany punk rockiem i chłopaki niby chcieli by to nie przepadło... Niestety, jak to w Polsce bywa zespół Heroina niedługo po wydaniu CD/MC zniknął ze sceny, kontakt się urwał, a ja mam teraz jeszcze ze 200 ich płyt w garażu (nie licząc kaset). Prowokacja to był dobry zespół, szkoda że kojarzony głównie z tym głupim utworem z Fali. Piszę głupim bo nie sądzę by to był jakiś manifest pro-katolicki, a raczej zwykła młodzieńcza naiwność.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wyluzuj się Fakir.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chwała Bogu za mlodziecza naiwnosc.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakim to prawem tak sądzisz? Czy ktoś wtrynia się w teksty, które wyśpiewujesz i określa je mianem infantylnych...? Widać tak wówczas chłopaki z Prowokacji myśleli i BYĆ MOŻE tak samo myślą i dziś - stąd ten utwór A Tobie Wielki Bracie Fakirze z Ministerstwa Politycznej Poprawności nic do tego.
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
 15. Takim to prawem sądzę, że mam prawo do własnej opinii i nie muszę jej kryć, ani pisać ANONIMOWO. Do moich textów również wielu się wtrynia (wystarczy przejrzeć różne fora czy portale) i ma do tego prawo, a ja mam prawo to zlewać i robić swoje. Jak powiedziałem wcześniej P. to był dobry zespół i gdybym miał patrzeć przez pryzmat Ministerstwa Politycznej Poprawności to bym pewnie ich nie słuchał, jak również wielu innych kapel, które śpiewają o dużo większych bzdurach. Pewnie musiałbym też wyprzeć się własnego brata, który onegdaj razem ze swą kapelą reprezentował postawę pro-life w sposób, przy którym text Prowokacji to niewinna poezja.
  Chyba nie ja potrzebuję trochę luzu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tak sobie czytam te wynaturzenia i zastanawiam się, co ma piernik do wiatraka i tekst utworu 'Prawo do życia' z katolicyzmem... i związku nie widzę. 25 lat temu wszystko było inne, ustawa aborcyjna też, przekładanie takich tekstów na dzisiejsze realia to nieporozumienie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Fakir jest nadal punkiem zaangażowanym, ciągle aktywnym. Dlatego musi ciągle o coś i z kimś walczyć. W przeciwnym razie stałby się konformistą.
  Kościół jest już dość powszechnie znienawidzony w Polsce ale i tak przy każdej nadarzającej się okazji warto mu dowalić, ot tak dla zasady... Stąd i naszemu wojującemu OldPunkerowi - niczym Palikotowi - wszystko co złe kojarzy się z kościołem katolickim. Tekst Prowokacji, jak najbardziej też, jest pochwałą katolicyzmu, którą czujny Fakir tutaj wykrył i przed którą innych blogerów skrzętnie przestrzegł. Czujność najważniejsza Towarzysze, no i "walka klasowa się zaostrza"...
  tow. Wiesław

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czaję o co Ci chodzi. Blog, jak to blog - czasem coś napiszę, jak Ty i wielu innych... - zazwyczaj nie piszę nic o kapelach, których nie lubię.
  Czy ja smutasie wspomniałem cokolwiek o katolicyzmie czy kościele? Odjebaj się i pisz na temat. A jak chcesz się do mnie personalnie dopierdalać to użyj lepszych argumentów, które pewnie łatwo znajdziesz bo nie jestem doskonały.
  Fala zespołów pro-life z lat 90-tych też nic nie miała wspólnego z katolikami. Ale pewnie tego nie zakumasz bo znajomość z punk rockiem zakończyła się wiele temu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z mądrości wesołka Fakira:

  "Prowokacja to był dobry zespół, szkoda że kojarzony głównie z tym głupim utworem z Fali. Piszę głupim bo nie sądzę by to był jakiś manifest pro-katolicki"

  tow. Wiesław

  OdpowiedzUsuń
 20. No właśnie.
  Jeśli to zdanie jest dla Ciebie atakiem na kościół i katolicyzm to idź się leczyć.

  OdpowiedzUsuń
 21. Z mądrości wesołka Fakira:

  "Czy ja smutasie wspomniałem c o k l w i e k o katolicyzmie czy kościele?"

  I kto ma się iść leczyć?
  tow. Wiesław

  OdpowiedzUsuń
 22. hehe tow wiesław, wprowadzasz nowe znaczenie słowa 'literalnie'. daj se siana komunisto
  Jezu, chcieli to nagrali, pewnie nie oni wybierali utwór na 'falę' - gdyby nie to byłby pewnie zespół anonimowy, no może przesadzam ale znany jak np. Dekret

  OdpowiedzUsuń
 23. No i o to się właśnie rozchodzi, też tak uważam. Tylko Polityczny NadInterpretator Fakir uważa inaczej...
  tow. Wieaław

  OdpowiedzUsuń
 24. Napisz mi może jak ja właściwie uważam bo mi sie wydaje, że podobnie do wielu innych wypowiadających tu się osób (może nawet do Ciebie).
  Problem masz Ty - ja napisałem, mimochodem że kawałek moim zdaniem nie był pro-katolicki, a Ty uważasz że to atak na kościół z mojej strony...
  Wystarczy użyć jakiegoś słowa związanego z religią katolicką nie nawiązując w ogóle do religii by to był atak na kościół i katolicyzm?
  Jeśli napiszę, że ten blog nie jest pro-katolicki to to też będzie nagonka na Was?
  To ostatnia moja wypowiedź w tej kwestii.

  OdpowiedzUsuń
 25. ten blog nie jest pro-katolicki, pomimo przekonać autora nie jest także anty-katolicki.jeżeli napisałem, że utwór Prowokacji jest kontrowersyjny dzisiaj powinienem może dodać że dla niektórych osób.poza tym co to za naród, że jeden drugiego potrafi zadźgać tylko za to ma ma inne poglądy czy zdanie w kwestii takiej czy owakiej, więcej luzu proszę państwa bo inaczej nigdy w Polsce nie będzie dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 26. nie ma czegoś takiego jak "kontrowersyjny dla niektórych".

  OdpowiedzUsuń
 27. można prosić o aktualizacje linków do koncertów Prowokacji : Ostrów Wlkp XI.1984 oraz z Jarocina'85. Z góry dzięki!

  OdpowiedzUsuń