sobota, 15 października 2011

DZIECI KAPITANA KLOSSA W każdym mym śnie policjant goni mnie

DZIECI KAPITANA KLOSSA - trójmiejska kapela założona w 1983 roku, istniejąca do 1986 roku. Głównym założycielem kapeli był gitarzysta i wokalista Olaf Deriglasoff, skład uzupełniał basista Sławomir Środek, na perkusji grała Lidia Paszowska (od 1984 roku Deriglasoff).

Grupa zadebiutowała przed publicznością w 1985 w Tczewie podczas "Przeglądu Zespołów Młodzieżowych". W tym samym roku zakwalifikowała się do festiwalu w Jarocinie, gdzie wystąpiła w poszerzonym składzie o grającego na instrumentach klawiszowych Marcina "Stołka" Stolarskiego i saksofonistę Tomasza "Psa" Bachorza. Fragment tego koncertu zespołu i krótki wywiad z jego członkami został uwieczniony przez ekipę Piotra Łazarkiewicza w filmie Fala.


Najsłynniejszym utworem Dzieci Kapitana Klossa jest „Pieśń o bohaterze” czyli humorystyczny utwór poświęcony legendarnej postaci kultowego polskiego serialu „Stawka większa niż życie”. Tym właśnie utworem Dzieci Kapitana Klossa zabłysnęły na festiwalu w Jarocinie Jarocinie 1985 roku. Deriglasoff: "Pamiętam gdy w 1985 pojechaliśmy do Jarocina, na pięć piosenek które pozwolono nam zaśpiewać, trzy obcięła cenzura - ta słodka kurwa, która potrafi nadać swoisty smak życiu każdego artysty. Aby podkreślić wykasowane przez cenzurę miejsca, śpiewałem: LA, LA, LA, LA !!! co przez półdebilnych pismaków "młodzieżowych" (Magazyn Muzyczny) zostało skrytykowane jako nieumiejętność pisania piosenek i w ogóle o co chodzi tym zespołom ? ..". Muzycy znaleźli się w "złotej ósemce", a także zwrócili na siebie uwagę prowadzącego Listę Przebojów w Rozgłośni Harcerskiej Pawła Sito, który na antenie zaczął puszczać ich utwór "Pieśń o bohaterze" nagrany podczas występu na festiwalu "Poza Kontrolą".

Pomimo tych osiągnięć grupa nie wzbudziła zainteresowania w wytwórniach płytowych (sami muzycy próbowali jak okazało się bezskutecznych rozmów z Tonpressem). Deriglasoff: "Nigdy jednak nie udało nam się wejść do studia i już nie mówię żeby ktoś to man proponował, wręcz przeciwnie biegaliśmy za różnymi ważnymi panami i paniami. Zbywali nas, mydlili oczy, itd. Nigdy nie zapomnę naszej wizyty w Stolicy w Tonpressie. Siedzieliśmy pod obitymi skajem drzwiami i obgryzaliśmy paznokcie, a potem mogliśmy już wejść i przeszkodzić panu Proniewiczowi. Z nieobecnym uśmiechem słuchał mojego stremowanego głosu, gdy starałem się zachwalać naszą grupę, a to że koncerty w całym kraju, a to że Jarocin, a że radio i lista przebojów, i że w ogóle to jesteśmy fajowska kapela... wzrok jego błądził po ścianach. Marzyliśmy aby choć jeden nasz kawałek znalazł się na jakiejś składance, może wręcz własnym singlu. Potem daliśmy mu własną taśmę demo i mogliśmy wyjść. Jestem pewien że gdy tylko drzwi za nami się zamknęły, wrzucił tą taśmę do kosza."

Dzieci Kapitana Klossa funkcjonowały dalej grając koncerty organizowane m.in. przez Waldemara Rudzieckiego – wokół którego skupiała się wówczas Gdańska Scena Alternatywna. W tym czasie między muzykami zespołu zaczęło narastać napięcie, które w efekcie położyło kres jego istnieniu w kwietniu 1986. Deriglasoff: "To było związane z bardzo nieprzyjemnym zajściem w zespole, które miało podłoże czysto osobiste. I ja nie widziałem możliwości pracowania z tymi ludźmi (...). Mogłem wymienić pewne elementy jako tzw. lider. Mogłem po prostu zmienić muzyków i grać dalej pod tym szyldem, ale uważałem to za coś ch...go, w związku z czym po prostu rozwiązałem zespół."

Ostatni koncert grupa zagrała w szczecińskim klubie "Trans" trzy miesiące wcześniej. Po jej rozpadzie Olaf Deriglasoff udał się na emigrację do Berlina Zachodniego. W latach dziewięćdziesiątych kapela na krótki okres reaktywowała swoją działalność dryfując w kierunku melodii SKA. W 1993 roku nakładem S.P. Records ukazało się jedyne oficjalne wydawnictwo Dzieci Kapitana Klossa, na którym zarejestrowany był koncert ze szczecińskiego klubu Trans (styczeń 1986 rok). Deriglasoff: "Ze względów historyczno-kronikarskich nie zmieniliśmy niczego w mixie, nie dogrywaliśmy lepiej brzmiących gitar, nie wycinaliśmy pomyłek, nie wypudrowaliśmy brzydkich miejsc. Tak się kiedyś grało, taki był kiedyś sprzęt, tacy byli akustycy i tak już niech zostanie." Na nowo nagrano tylko „Pieśń o bohaterze” z gościnnym udziałem perkusisty Kultu śp. Andrzeja „Szczoty” Szymańczaka.*****

Dzieci Kapitana Klossa - Jarocin 85
mediafire

Dzieci Kapitana Klossa - Live 85
mediafire

Dzieci Kapitana Klossa - Szczecin 86
mediafire

10 komentarzy:

 1. to moze sie teraz dowiem jak to z tymi nagraniami z jarocina jest jaka jest naprawde tracklista bo na kasetach ktore byly wydane to jakos chaotycznie byly poukladane poprosze o pomoc w rozszyfrowaniu tego np Andrzeja G

  OdpowiedzUsuń
 2. no i zajebioza że nie było "poprawiania" tego koncertu ze Szczecina bo jest git a różnej maści bootlegerów prosiłbym o wydanie choć kawałka tego koncertu na winylu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. to bardzo fajny pomysl by byl z tym winylem

  OdpowiedzUsuń
 4. chłopaki przecież sie prosili..miała być płyta w planach WMO....

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeciez to nie SPV wydalo ten material...

  OdpowiedzUsuń
 6. to powiedz ze sp records mala literowka na tym ten blog polega aby poprawiac historie a co do koncertu z jarocina jak z tymi kawalkami

  OdpowiedzUsuń
 7. na sto procent z Jarocina jest te 6 numerów które w Radiu były puszczone (chyba Rock po polsku ale już nie pamiętam, w każdym razie je miałem) czyli Codzienność, Tato, Sopocka plaża, Policmajster w dwóch wersjach i Pieśń o bohaterze, co do reszty tak było napisane na kasecie ale czy faktycznie ....

  OdpowiedzUsuń
 8. wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem byłaby płyta zawierająca wszystkie nagrania DDK jakie się zachowały, czyli zarówno koncert ze Szczecina , jak i Jarocina i inne które się zachowały. Choćby ze wzgledu na to że istnieja utwory które zespół wykonał tylko 1-2 razy , jak np "Brzydkie wyrazy". Szkoda byłoby pominąć takie perełki :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy ktoś wie skąd jest ten koncert tutaj wstawiony jako "live 1985" ? Z jakiego miasta, klubu?

  OdpowiedzUsuń