wtorek, 18 września 2012

STAN OSKARŻENIA Wczoraj Lenin, dzisiaj kler

Wrocławski Stan Oskarżenia powstał w drugiej połowie lat 80-tych na gruzach takich kapel jak: Propaganda Buczącej Rury, Dezynsekcja i 48 Godzin. W początkowym okresie kapela grała w składzie Pajdo - wokal, Lokówa - gitara, Bolek - bas i Koza - bębny. Dopiero po którymś Jarocinie Lokówa został wokalistą a Pajdo najpierw krótko gra na basie a potem już do końca na gitarze.

W 1991 roku zespół nagrał demówkę "Ciąg dalszy nastąpił" a rok później już bardziej profesjonalną "1992". Obie niestety to były straszna bieda... W tym samym czasie zespół nagrał w Krakowie dwie taśmy pod tym samym tytułem "Budują dla was klatkę z pieśni o wolności". Stan Oskarżenia grał wtedy w składzie Lokówa, Pajdo, Koza i Mirek Skirpan.

Na przełomie 1992/1993 zespół zyskuje nową sekcję rytmiczną w osobach Małego - bas i Łysego - dr, którzy wcześniej grali w Działon Punk. Grupa realizuje kolejne studyjne wydawnictwa "Pięść wiary" (1993) i "Intensyfikacja" (1995). W latach 1995-2001 grupa praktycznie istnieje w zawieszeniu. Reaktywuje się w 2002 i nagrywa płytę we wrocławskim studio Clash "I co". Oprócz Lokówy i Pajdo w nagraniach udział wzięli Przemek - bas i Paweł - dr.


Dzięki Tecumseh za zgranie taśm. Strona grupy gdzie również można posłuchać wydawnictwa kapeli Stan Oskarżenia.

*****

Stan Oskarżenia

8 komentarzy:

 1. kultowa dla mnie kapela

  OdpowiedzUsuń
 2. Nędza z bidą.
  Dla niektórych pewnie kultowa, jak się na tym wychowali i przy tym bawili, nie ma to jak sentymenty z lat młodości, ale po latach trzeba umieć spojrzeć obiektywnie - to i kilka innych wcześniej tu zapodanych kapel to taki punk na poziomie przedszkola, tekstowo, muzycznie i mentalnie. Dziwię się dorosłym ludziom że to może ich jeszcze rajcować, (pomijając sentymenty do których każdy ma prawo).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz jest takie powiedzenie: Gdy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.
   Z drugiej strony, gdyby w tamtych czasach każda kapela miałaby możliwość nagrania materiału, to podejrzewam że tego bloga by tu w ogóle nie było.

   Usuń
 3. Ma płycie nagranej w 2002 na bębnacg grał stahó nieżyjący juz bębniarz Stanu Oskarżenia, D.H.O.D, gitarzysta Nieznanych Sprawców i bębniarz wielu Wrocławskich kapel. Lokalna legenda
  hehe
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. "Stan oskrazenia" wlasnie zagrany w radiu roxy - tuz po 20.00 w dni powszednie "frykasy z polskiego undergroundu", po raz kolejny reklamowałem tez ten blog - gratulacje i dzieki!
  max cegielski

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie na youtube pojawił się najnowszy utwór Stanu Oskarżenia z niewydanej jeszcze płyty, można sobie posłuchać co teraz grają
  http://www.youtube.com/watch?v=z4N0s4rVOGI

  OdpowiedzUsuń
 6. Nowa płyta"Boga na razie nie ma"- pisać na adres stanoskarzenia@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowita kapela!!!

  OdpowiedzUsuń