poniedziałek, 8 października 2012

R.P.A. Zabijać ludzi takich samych jak ty!

R.P.A. czyli Róże Pani Ani - punkowa kapela z Opola, która powstała jesienią 1986 roku, założona przez Stopę i Zbawiciela. Poniżej w miarę dokładna historia grupy napisana przez perkusistę Stopę. Ukazała się ona w zinie Pisiorek nr1 z 1991 roku. Skład kapeli w pewnym momencie był powiązany z inną opolską grupą Nigdy Nie Trzeźwieć. R.P.A. w maju 1989 w składzie Marek - git, Stopa - perkusja, Agrest - voc i Rosjan - bas weszło do studia "Radio-Sygnały" w Opolu i nagrało 11 numerów na swoje demo.


Dzięki Adam za materiały.

*****
8 komentarzy:

 1. To demo z 1993 z F(A)LI to inna kapela z Włoszczowej bodajże...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się Don*Pedro. Już wysłałem do Artura info o tym wraz z wywiadem z tym RPA od tej kasety "Sami pośród wielu" .Myślę że szybko nastąpi poprawka w materiale :-)
  Adam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwa dni temu wszedłem na bloga i widzę Nigdy Nie Trzeżwieć, dzisiaj miałem już napisać prośbę o Róże Pani Ani - i nie zdążylem. To w takim razie poproszę o utwór `Pięść` grupy Abordaż. Mam nadzieję że te opolskie wątki na tym blogu jeszcze się pojawią (NRN, Najpiękniejsze Nogi Opola, Areszt(mieli kasetę demo). A czy zostało coś po Reżimie Czerwonych Autobusów ? 2 nazwy chodzą mi po głowie z tej końcówki lat 80-tych: Reakcja Namiętności (widziałem ich na koncercie w Wojewódzkim Domu Kultury) oraz Ex Nic (kapela reggae, nazwy nie jestem pewien, może być tylko fonetycznie zbliżona- grali w opolskim amfiteatrze na jakimś przeglądzie czy koncercie pewnie z okazji Piastonaliów). Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Z lat 90-tych Spasi Sochrani i Paranoja: o ile ten pierwszy jest w internecie to nie spotkałem jeszcze materiału `Artykuł 94` Paranoji( było wydane przez Pasażera). pozdrawiam, Stomil

  OdpowiedzUsuń
 4. no widzicie, bo ja sie na tych późniejszych kapelach tak mało znam raczej....

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć Stomil.Jeżeli jesteś z Opola to zapewne jesteś tym samym człowiekiem od którego naście lat temu dostałem nagrania NNT i paru innych opolskich kapel, w tym także split tape NNT i Najładniejsze Nogi Opola z koncertu w auli WSP z 1990 r. Na tej samej kasecie co koncert NNT z Lublińca i demo nagrałes mi też "Pięść" Abordaż i kilka kawałków Na Razie Nic. Jeżeli Artur nie ma tych nagrań,to ja je wrzucę bo mam na cd. "Artykuł 94" Paranoji był kiedyś na jakims forum punkowym...natomiast Spasi Sohrani to ja mam ich 4 nagrania jeszcze jak grali pod nazwą Onania..te które znalazły się na składaku ze "Studni". Jesli jestes zainteresowany ,pisz. Pozdro. Adam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Adam, sorry że tak póżno odpowiadam. Rzeczywiście kiedyś pośredniczyłem w przegraniu tej kasety albo kaset z opolskimi kapelami(ja nie miałem ich w dobrej jakości no i miałem tylko jedno kasetowy magnetofon wtedy). Byłem też tzw `wydawcą` tego splitu Nigdy Nie Trzeżwieć/ Najładniejsze Nogi Opola (jako Amfora Tapes). Kasety kopiowane były u Fakira- było tego 50 sztuk, okładka to wycinanka z gazety, rodzice kumpla mieli maszynę do pisania to napisał te parę informacji: potem klej i nożyczki. Na końcu ksero na kolorowym papierze i jest OK. W sumie to nie było wielkiego zainteresowania tymi kasetami- nie było żadnej wielkiej promocji tego materiału ale wtedy liczyłem chyba na jakiś większy odzew. Jeszcze jedna sprawa: wydaje mi się że w nazwie NNO może być błąd- zamiast Najładniejsze powinno być Najpiękniejsze. Może ktoś wie coś więcej na ten temat.Gdybym to wtedy pociągnął dalej to drugą kasetą byłoby na pewno RPA, ale nic straconego, można im będzie wydać po latach Cd-r. Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Ja tez chetnie bym posłuchał tej Paranoji.R85

  OdpowiedzUsuń
 7. Stomil przyjacielu kupę lat...Pozdrawia Kuba od ekipy Budynia i zaodrza (choć ja spod Opola)
  Reżim czerwonych Autobusów to była kilku koncertowa efemeryda z Bylą na wokalu.Abordaż to kapela Stasia Kraski (który póżniej z braćmi Maślak z NaRazieNic-,grał w SID )
  Piotrek MAślak jest już znanym dziennikarzem http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Ma%C5%9Blak
  zaś o opolskim SIDzie pisałem (Piotrek pisał) w moim blogu
  http://leksykonhcp.blogspot.com/2009/05/sid-na-razie-nic-abordaz.html

  Stomil odezwij się na maila chaoswmojejglowie@tlen.pl
  Kuba

  OdpowiedzUsuń