wtorek, 30 kwietnia 2013

CIENKI GRZYB Czad i melancholia

Czad i Melancholia - z tym hasłem w czasie swojego istnienia utożsamiała się orkiestra CIENKI GRZYB z Jastrzębia Zdroju. Zespół działał z przerwami od 1990 do 2006 roku. Po rozwiązaniu post punkowego zespołu ODJAZD, trzech ludzi (z ex-Odjazd) Jacek Zając-gitara, Wojciech Zając-bas, głos, Grzegorz Gorzoch- bębny, od 1996 do 1999 roku Żaneta Marmon - flet poprzeczny, 2003 do zawieszenia działalności, Grzegorz Czaja – Konga, digiridu, rura deszczowa, powołało do życia nową grupę pod nazwą CIENKI GRZYB, która nie mając konkretnych planów muzycznych zaczęła eksperymentować poszukując własnych brzmień. Początki były dość chaotyczne, trwało to jakieś cztery lata (w tym okresie stracił się gitarzysta emigrując do ciepłych krajów), w okresie tych czterech lat zespół dawał sporadyczne koncerty. Podczas swoich eksperymentów muzycznych zespół przeszedł długą drogę, wciąż nie mogąc się określić muzycznie, w pewnym momencie zaczął wyłaniać się klimat zespołu przez który stali się rozpoznawalni. Grupa grała już więcej koncertów klubowych.


 W 1996 roku nagle pojawiła się Żaneta Marmon (grająca na flecie poprzecznym) od której nikt nie wymagał wiele, gdyż po przejściach ostatnich lat grupa nie spodziewała się, że ktokolwiek zaaklimatyzuje się i zostanie zaakceptowany przez zespół. Po kilku próbach okazało się, że nowy nabytek w osobie Żanety ma podobne wibracje i współpraca zaczęła układać się pozytywnie.

 W tym okresie zespół wciąż eksperymentował co doprowadziło do psychodeliczno-transowych rytmów z którymi nie rozstawali się już do czasu zawieszenia działalności. Utwór o nazwie „przeczucie” (do wiersza R.M.Rilke) rozpoczął nowy okres dla grupy. W 1998 roku zespół rejestruje w Sanoku pierwszy materiał studyjny (zbiór wybranych utworów na przestrzeni 1992-1998) gra trochę koncertów. Rok później wydaje z własnej inicjatywy materiał zarejestrowany w Sanoku pod nazwą „Coś mi tu nie gra”. Niestety w tym samym roku plany życiowe Żanety mijają się z działalnością zespołu, wyjeżdża. Na odległość jest dość trudno pracować a więc cała czwórka zgodnie uznaje zakończyć współprace.

 
Następne dwa lata grupa spędza na luźnym pogrywaniu, do czasu kiedy w 2001r. dostaje propozycje zrobienia muzyki do spektaklu plastycznego świeżo powstałego teatru „Monitoring” z Jastrzębia Zdroju. Ta propozycja stała się dla zespołu kolejnym bodźcem do pociągnięcia swoich muzycznych eksperymentów które okazały się strzałem w dziesiątkę, gdyż grupa przez te wszystkie lata wypracowała sobie obrazowo-transowy styl grania.


Przez kolejne cztery lata współpraca z teatrem zaowocowała trzema obrazami muzycznymi(dwa studyjne, jeden na żywo)były to spektakle „Sen paradoksalny”, „Człowiek wielopojawieniowy” i „Karakon”. Równolegle w tym samym okresie zespół podjął współprace z Grzegorzem Czaja, który swoimi afrykańskimi Kongami i aborygeńską rurą digiridu doskonale wpasował się w transowy klimat grupy. Z tego okresu działalności pozostało cztery utwory (do wierszy R.M.Rilke) zarejestrowane studyjnie.Pod koniec 2006 roku grupa zawiesza działalność. Z powodów osobistych rozstaje się z grupą basista i wyjeżdża w świat. Niewykluczone że orkiestra Cienki Grzyb wznowi działalność gdyż ich ścieżki znowu się skrzyżowały. 
Dzięki Wojtek za spisanie historii i nagrania.
Więcej filmów na youtubie.

*****


1 komentarz:

  1. witam!
    Chciałem sprostować jedną informacje na temat utworu p.t.Erotic Dance z Snu Paradoksalnego.Przy realizacji tego utworu wspierał nas pan Franciszek Prus ze swoją nie zniszczalną harmonią,gdziekolwiek teraz jest,gorąco pozdrawiam.
    Wojtek

    OdpowiedzUsuń