piątek, 27 kwietnia 2012

KZNA Świat w którym żyjemy, świat który umarł

KZNA była kapelą punkową z Buska Zdroju. Grali mniej więcej w latach 1986-89. Z początku czadzili szybki prosty hcpunk ewoluując z czasem w bardziej mroczne klimaty. Pierwotnie grupa grała w czteroosobym składzie Jabber, Cihy, Gała i Bolek by zakończyć działalność już jako trio bez Jabbera. Wieść niesie, że perkusista został siłą pożyczony z jakiegoś zespołu bluesowego. Nazwa kapeli tłumaczyła się różnie: Komitet Zakładu Nowoczesnej Anarchii, Koza Z Nosa Albatrosa czy Kieleckie Zakłady Naprawy Autobusów. Kapela nagrała taśmę demo, z której dwa numery zostały puszczone przez W.Chełstowskiego w radio. Mówi wokalista KZNA: "Nasz najlepszy materiał muzyczny, zarejestrowany podczas Muzyki Młodych - Staszów 87 (zrealizowany w sympatycznej scenerii jeziorka w Golejowie) przez kontrolującego imprezę akustyka głównej "gwiazdy" MM 87 - Spidera, został nam niestety skradziony podczas wakacyjnej wyprawy pod namiot. Na uwagę zasługuje technika jaką zastosowali "koneserzy konserw i muzyki", bowiem w ciągu trzech dni naszego pobytu w Przyjezierzu (w Bydgoskim) - w pierwszym dniu skubnęli nam konserwy mięsne, w drugim rybne, a w trzecim torbę z kasetami." Dwa numery grupy wyszły też na składankowej kasecie "Winterdays I" wydanej przez Zimę. 


Dzięki Broda za pomoc.

*****Numer "Spleen" nagrany całkiem niedawno.8 komentarzy:

 1. Zajebisty zespol...pamiatam jak pierwszy raz zobaczylam ich na koncercie i szczerze mowiac dawno tak nie szalalam na koncercie jak na nich wlasnie...swoja droga przesympatyczne chlopaki-kilka browarow peklo...ech...czasy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszą kapelą punkową w Busku-Zdroju była Paranoja. W składzie: Paweł Gzyl - wokal, Andrzej Szydłowski - gitara, Jurek Szydłowski - bębny i Marek Gregorczyk - bas. Nagrali kasetę demo, która przepadła w mrokach historii. Wystąpili na przeglądzie kapel rockowych w Pińczowie, wzbudzając zgorszenie jury i zdumienie publiczności. Dzialali tylko kilka miesięcy na przełomie 1982/1983 roku. Dali impuls innym - w tym własnie KZNA. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Paweł jak masz wiedzę napisz coś więcej o punkowych dokonaniach kapel w Busku. Jakieś ciekawe epizody,koncerty,zdjęcia ....

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszkałem w Busku tak właściwie do 1983 roku. Więc trudno mi napisać co dzialo się potem. Na pewno byłem pierwszym człowiekiem, który sluchał punka w Busku - od kiedy usłyszałem "5 Minutes" Stranglersów w 1978 roku. Wykonałem wtedy na osiedlu Kosciuszki napis "PUNK" na jednym z bloków - który widnial długi czas, ale w koncu został zamalowany. Niestety - większość kumpli słuchala wtedy w mieście hard rocka i mimo usilnych prob nie mogli zalapac punka. :)

  Dlatego nawiązałem kontakt z ludżmi spoza Buska - przede wszystkim z Bohunem z KSU. I dzięki temu na buskich dyskotekach przebojem były wtedy "Ustrzyki". Nagranie to spodobało się Czikowi - to byl gitarzysta, który prowadził hard rockowy zespół Dżazga w Dupie. I od kiedy zaczął przychodzić do mnie w odwiedziny, ich muzyka nabrała punkowego pazura.

  Ja sam załozyłem Paranoję z kolegami z buskiego liceum po tym, jak zobaczyłem koncerty Deutera i TZN Xenny. Robiliśmy próby i zagralismy tylko jeden koncert - właśnie na tym przeglądzie w Pinczowie. A potem rozjechaliśmy się na studia.

  Ale pałeczkę przejął młody Bolek, ktory gral w Paranoi na bębnach, a potem przyczynil się do powstania KZNA. Znałem chłopaków - bo wpadalem do Buska na wakacje i widywaliśmy się w Jarocinie.

  Co potem - to już Ty wiesz na pewno lepiej - bo pewnie jestes z Buska. Czy teraz grają w miescie jakieś punkowe kapele?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za informację. Nie jestem mieszkańcem tego zacnego uzdrowiska. Zawsze wydawało mi się, że Busko i okolice z racji ciągot emigracyjnych do USA, to siedlisko bluesa i amerykańskiego rocka. Tym bardziej na tym tle błyszczą dokonania punkowe i to po Twoim poście okazuje się bardzo wczesne. Świetokrzyskie obecne a dawne kieleckie nie obfitowało w punkowe załogi, więc każda informacja o takowych jest cenna, i mocno " historyczna". Czekam na więcej ....

  OdpowiedzUsuń
 6. a kto pamięta A-TAK?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja pamiętam A-TAK.Chłopaki bywali u nas w Kędzierzynie.Też z Buska.

  OdpowiedzUsuń
 8. Było też T.S.N. Niestety, dwóch z nich:Miotła-bas i Strala-pałker R.I.P. Koja i Kąkol są gdzieś w europie na wygnaniu.Pozdrowienia dla Brody jako Dekret.

  OdpowiedzUsuń