czwartek, 29 stycznia 2009

ZWŁOKI Nie będę wisiał ukrzyżowany...

...pijak nie będzie ślinił mojej rany. Nie będę zdobił niczyich drzwi, nie będę Mesjaszem, ani mi się śni - wersy poetyckiego tekstu piosenki "Mesjasz", funkcjonującej też pod nazwą "Chrystus", powstałe w okresie solidarnościowego zrywu z lat 1980-81, kojarzył niemal każdy wrocławski punk.


"Mesjasz" wyszedł spod pióra Cezarego "Skutera" Kamienkowa, który zanim dołączył do punkowych Zwłok, z kolegami z podwórka założył kapelę Twarz Pedała. Debiutowali 6 stycznia 1980 roku w klubie na Ołtaszynie. Razem z nimi zagrały także Poerocks, Zwłoki, Sheck '80 i Kot na Smyczy. Po latach znawcy tematu przekonują, że był to jeden z pierwszych punkowych koncertów we Wrocławiu.

"Skuter" jakiś czas później dołączył do Zwłok, na basie zmienił "Leniwego", który został gitarzystą grupy. Oprócz tej dwójki przez Zwłoki przewinęli się m.in. - "Magilla" (wokal), "Kubeł" (gitara), "Sołtys" (bębny), a także późniejszy lider i gitarzysta Sedesu - Adam "Kucharz" Zalewski, który w Zwłokach grał na perkusji.

Nie jesteś mądry, nie jesteś piękny, jesteś całkiem przeciętny
Nie masz ojca na stanowisku i często dostajesz po pysku

W 1981 roku Zwłoki zyskały status zespołu numer jeden wśród wrocławskich punkowców. Zagrały m.in. na festiwalu Nowa Fala na Odrze (klub Greka, czerwiec 1981 r.), a także Muzycznym Starcie w parku Południowym. W tym czasie zrealizowały także nagrania radiowe, które zostały wyemitowane na antenie, co nie udało się później choćby Sedesowi.


O fenomenie grupy przesądziły ponadczasowe, poetyckie teksty "Skutera" - wspomniany "Mesjasz" czy "Za moimi drzwiami" oraz utrzymane w punkowej stylistyce "Nie jesteś mądry, nie jesteś piękny". Wszystkie powstały jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego, ale już w okresie wybuchu pierwszej "Solidarności". Brak w nich bezpośrednich odniesień do aktualnej sytuacji politycznej. Pisane z pozycji jednostki, nasycone biblijnymi wątkami nawet po latach mają wyjątkową moc i wartość.

 
„Skuter” w wywiadzie z połowy lat 90., zamieszczonym później na www.antynazi.org, wspominał: „Mottem naszej działalności było »nie dać się zwariować «. Wówczas były bardzo jasno określone dwie strony barykady i po obu stronach były ewidentne uproszczenia myślowe i przekłamania. Jakaś paranoja. Dochodziło do tego, że gdy ja rozmawiałem z jakimś znajomym, który był sympatykiem »Solidarności « i odważyłem się coś tam skrytykować, to on mówił mi wprost: »No to zapisz się do milicji «. To była taka sytuacja, że właściwie pośrodku nic być nie mogło. Chodziło o to, żeby uratować w tym swoją tożsamość. I takie teksty jak »Mesjasz « czy »Za moimi drzwiami « są praktycznie o tym samym, tyle że inaczej. Nie byłem entuzjastą »Solidarności «, gdyż widziałem tę całą sarmację: »Zwyciężymy! Damy się pokroić, posiekać! « itd. A jak się później okazało, to nie była prawda. I w tej chwili ci sami ludzie, którzy w tamtym czasie strasznie gardłowali za »Solidarnością «, głosowali na Kwaśniewskiego”.

Jak tu z tobą żyć, przyjacielu mój
Z twoją armią, Kowalskich, Jankowskich
Którzy księżyc przemienili w chleb
Którzy tak wszystkiego boją się

Zwłoki zawiesiły działalność w 1983 roku. "Skuter" grał później w Dzienniku Telewizyjnym i Mechanicznej Pomarańczy, w połowie lat 90. nagrał stare kawałki Zwłok z punkową Prawdą. Dziś nie gra w żadnym zespole. "Kucharz", który później współtworzył punkowy Sedes, w 1999 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie żyje również "Leniwy", gitarzysta Zwłok. Jedynym muzykiem dawnego składu, który wciąż gra, jest "Magilla".Odnaleźliśmy go w jednym z miast południowej Polski. Pracuje w zakładzie pogrzebowym. Krótko obcięty, niepozorne okulary, jedynie tatuaże na ramionach mogą zdradzać subkulturową przeszłość. - Ten punk dalej jest we mnie - uśmiecha się, wskazując ręką na serce. - Mam taką kapelę AK-47, nazwa nie jest tu istotna. Śpiewam teraz trochę niżej, bardziej metalowo, ale wciąż z dużym czadem. Robimy nowe numery, oczywiście gramy niektóre kawałki Zwłok, choćby nieśmiertelnego "Chrystusa". Może kiedyś znów wystąpię we Wrocławiu. Kto wie?

Mesjasz

Nie będę wisiał ukrzyżowany,
pijak nie będzie ślinił mojej rany,
Nie będę zdobił niczyich drzwi,
nie będę mesjaszem, ani mi się śni.
Nikt mnie nie kopnie w żałosnej rozpaczy
nie będzie jęczał, żebym wybaczył,
Nie będzie drapał mojego sumienia,
nie będzie drapał tak od niechcenia.
Nie będę żądał od was miłości,
bo jeszcze mi rzucicie ją jak psu kości,
gdybym tablice dał wam mojżeszowe,
one na pewno spadłyby wam na głowę.
I nie otworzę żadnego morza,
w żadną sodomę nie wbiję noża
i nie zostawię was z workiem na głowie,
to można zrobić nie ludziom, a krowie.

Jest to fragment książki Jakuba Michalaka 'Nie będę wisiał ukrzyżowany'. Do kupienia najlepiej przez internet. Do odsłuchania Zwłoki w kilku archiwalnych nagraniach.


5 komentarzy:

 1. 1 informacja to bylo w 1983 lub 82 roku w 1-lub-2 programie telewizji okolo 16 tam mysle byl program w ktorym wystapily punkowe kapele miedzy innymi zwloki walsnie chyba grupy z wroclawia Panowie prowdzacy program zapowiadali ze bedzie on cykliczny jednak nie stety juz sie nigdy nie pojawil.W owym czasie bywalo ze puszczano czasmi jakies sporadyczne zapisy pamietam np kawalek z jakiego koncertu smierci klinicznej.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. kończę ową książkę Michalaka czytać i uważam że jest świetnie zebraną pigułą odnośnie punka na dolnym śląsku :]

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozdrawiam ,fajne klimaty lata '80.
  .... Ponton z brygady Krzyki , visa-vis sklepu całodobowego Pszczółka . Kapela Pol-Pot Boys. Dla znajomych NK.

  OdpowiedzUsuń
 4. www.punkzwrocka.pl

  Zapraszam na nowo powstającą stronę filmu dokumentalnego "za to, że żyjemy, czyli Punk z Wrocka"

  Poszukujemy wszelakich materiałów archiwalnych - fotki, filmy itp; dotyczących wrocławskich kapel punk, nowa fala, reggae.

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 5. ludzie znajdźcie sobie w sieci "Mesjasza" Zwłok z 1981 - są 3 różne wersje i to jest dopiero autentyk i moc, a nie ten hardcore latach...

  OdpowiedzUsuń