sobota, 25 kwietnia 2009

AURORA Kto nas bije pałami

Prapoczątkiem Aurory była grupa Restrykcja, powstała w grudniu 1982 roku. Jej założycielem był Krzysztof Trznadel (później Milion Bułgarów), od początku w zespole był też Roman Rzucidło. Wkrótce od zespołu odszedł Krzysztof Trznadel a jego miejsce zajął Maciej Miernik. Zaowocowało to zmianą nazwy na początku roku 1984 na Noah Noah która istniała do kwietnia 1987 roku, kiedy to na skutek nowej koncepcji grania na jej bazie, wraz z grającym na gitarze Piotrem Wallachem stworzono nowy zespół - Aurorę.

Aurora w Jarocinie; fot. J. Radziewicz, Non Stop 10/1987

Już wkrótce po powstaniu grupa zarejestrowała 4 nagrania w studiu CCS (z nich dwa, tj. "Wszyscy przeciw wszystkim" i "Święta krowa dojna" ukazały się na składance "Cisza jest nic się nie dzieje".


W sierpniu 1987 grupa odniosła sukces na festiwalu w Jarocinie, otrzymując wyróżnienie. Pisano: "muzyka między Killing Joke i .. Milionem Bułgarów, zaczęli od sygnałówki DTV, ostre teksty" (Jan Skaradziński, "Non Stop"). "Najciekawszym zespołem spośród wyróżnionych dla mnie osobiście jest AURORA (...). To jedyni, którzy zagrali muzykę żywą, agresywną, nową, zaczepiającą słuchacza - no i mieli dwa znakomite teksty." (Aldona Krajewska, "Na Przełaj"). Grupa całkiem sporo gra, pojawia się na Róbrege'87, realizuje teledysk do utworu "Polska". W kwietniu 1988 r. telewizja BBC 4 rejestruje koncert Aurory w warszawskich Hybrydach (razem z Armią, moskiewską Brygadą S oraz walijskim Cyrff), natomiast 26 czerwca grupa występuje w koncercie "Jarocin w Opolu", towarzyszącym festiwalowi opolskiemu.

(fot. Mirek Makowski)

Jednak uznanie zarówno wśród publiczności jak i dziennikarzy muzycznych nie staje się początkiem kariery zespołu. Na pewno utrudniły pracę zespołowi czasami bezkompromisowe teksty, nie mające szans na ich przepuszczenie przez nawet najbardziej tolerancyjną cenzurę (choćby "Proletariusze" czy "Kto was bije pałami"). Ale też nie bez znaczenia były "przyczyny obiektywne". Oto bowiem latem 1988 roku Aurora rejestruje utwory na płytę długogrającą (dla Perfect Organisation - ukazać miała się pod tytułem "Międzynarodówka"). W Non Stopie (nr 9/1988) pisano: "Czy sensacją będzie pierwszy long grupy Aurora, na którym każda piosenka jest wykonywana w innym języku (łącznie z serbo-chorwackim)? Przekonamy się dopiero po jego ukazaniu się na rynku". To ostatnie jednak nigdy nie nastąpiło - jeszcze przed kompletnym zgraniem płyty, grupa rozjeżdża się po świecie w celach zarobkowych i dopiero po blisko roku jest w stanie (zresztą na krótko) ponownie powrócić do pracy nad albumem. Ale robi się o Aurorze coraz ciszej i wkrótce znowu znika ze sceny.

(fot. Mirek Makowski)Zespół reaktywuje się na początku 1991 r. w dwuosobowym składzie (Romek Rzucidło i Maciek Miernik). Pozostali członkowie pozostają za granicą - Jacek Pałys w Izraelu a Piotr Wallach w Austrii. Jednak i temu efemerycznemu wcieleniu grupy nie udaje się zaistnieć na rynku muzycznym i wkrótce słuch o zespole całkowicie ginie. Ale oto przychodzi czas na odświeżenie pamięci - w 2004 r. ukazuje się wreszcie "Międzynarodówka" ( niestety w trochę okrojonej wersji).

*****

Aurora - Jarocin 87
download
20 komentarzy:

 1. myślę, że moja wesrja nagrań z Jarocina jest lepsza od tego co można było do tej pory ściągnąć z netu
  ma ktoś jakieś inne nagrania koncertowe bądź z prób?
  jesli chodzi o Międzynarodówkę to miałem kiedyś kasetę z godzinną sesją do tej płyty, była tam m.in. polska wersja Dbaj o maszynę czy Wszyscy przeciw przeciw też po polsku i pare innych numerów

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za te nagrania,miałem kiedyś ten koncert nagrany na grundingu heheh! Artur

  OdpowiedzUsuń
 3. O Aurorze było już tu i ówdzie, ale znajdźcie coś Restrykcji - to byłby dopiero wyczyn!

  OdpowiedzUsuń
 4. ależ proszę, oto dwa koszmarnej jakości nagrania Restrykcji który kiedyś chyba Markus zapodał
  http://rapidshare.com/files/227572094/restrykcja.zip

  OdpowiedzUsuń
 5. Supers strona,pozdrawiam z Nowego Jorku!

  OdpowiedzUsuń
 6. Arturro - jak coś to mam ich demo. mogę zgrać do mp3 i udostępnić.

  OdpowiedzUsuń
 7. znaczy chodzi mi o Aurore

  OdpowiedzUsuń
 8. a co to za demo bo utwory przynajmniej z internetowej wersji Nyet Nyet Soviet pokrywają się właśnie z Jarocinem 87 i bonusami do Międzynarodówki

  OdpowiedzUsuń
 9. wersja wydana przez zespół zawiera kilka numerów, które nie znalazły się na płycie jak Angel czy Hey

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie - "Nyet Nyet Soviet"; 11 numerów - 38 minut. Wersja nie internetowa chociaż przegrałem ją paru gościom, może któyś z nich ją udostępnił gdzieś kiedyś. daj znać.

  OdpowiedzUsuń
 11. jestem zainteresowny
  z odsłuchu na stronie Aurory wynika że jest to drugi koncert z Jarocina 87 aczkolwiek nie wiem który jest konkursowy a który z finału
  oczywiście można prosić o rozsądną kompresje tak hmm 256?
  dzięki
  arturro

  OdpowiedzUsuń
 12. http://rapidshare.com/files/258895247/AURORA_-_Nyet_Nyet_Soviet.rar.html proszę bardzo. pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki, mimo wszystko jest to jednak druga tzw. alternatywna wersja wydana przez Manufakture Raven.Mam nadzieję że kiedyś trafię na wersję wydaną przez zespół z drugim koncertem z Jarocina 87.
  Link podepne pod Aurore gdyby ktoś chciał/szukał.
  Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie ma sprawy i dzięki za info. Aha, plik jest na darmowym koncie - 10 ściągnięć bodajże.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ej macie może Nyet Nyet Soviet ? Bo ten link wygasł

  OdpowiedzUsuń
 16. te nagrania to praktycznie to samo co Jarocin 87 plus utwory bonusowe z Międzynarodówki

  OdpowiedzUsuń
 17. dla zainteresowanych=na youtube jest wrzuta"och rocku"-jarocin'87=na materiale tym min.Aurora,1984,detonator BN/ja już sobie ściagnałem to to =zajebista rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 18. Obstawiam, że Angel a, a Anioł to samo, chyba wiesz jak jest Anioł po angielsku?
  arsen94

  OdpowiedzUsuń
 19. Podbijam temat, Arturro mógłbyś ten koncert Aurory z Jarocina' 87 odświeżyć - wrzucić na nowo. Z góry dzięki.

  OdpowiedzUsuń