piątek, 1 maja 2009

FORT BS Znów wstało słońce lecz inne....

Zespół FORT BS powstał w 1983 roku w Jeleniej Górze z fascynacji muzyką punk rockową i nowofalową oraz w opozycji do szarości i beznadziei egzystencji w ówczesnej Polsce.

W 1984 roku po kilku lokalnych koncertach - prowadzony przez charyzmatycznego wokalistę Cichego - zespół zadebiutował na Festiwalu w Jarocinie. Zespół inspirował się wtedy jeszcze klasykami gatunku punk lecz dwa lata później przedstawił już zupełnie nowy zimnofalowy materiał powstały pod wpływem twórczości bydgoskiego Variete.

Fort BS grał także w trakcie Jarocina 85 a rok później został wreszcie laureatem festiwalu a ich utwór „Rozhulantyna" trafił na składankową płytę „Jeszcze młodsza generacja" prezentującą punkowo-nowofalową czołówkę tamtego okresu. Dzięki wsparciu zaprzyjaźnionego z zespołem Makena, Fort BS wydał także split kasetę demo zawierającą także nagrania grupy Stress, gdzie udzielali się też grający w Forcie - Mario, Arturro i Zdzich. W 1987 zespół zagrał znowu w Jarocinie - choć jako laureat nie otrzymując kolejnego zaproszenia - zmuszony został do występu pod inną nazwą - RAYA. Muzycy wystąpili wtedy w robotniczych kombinezonach.

Po kilku latach przerwy, w 1992 Fort BS powrócił na scenę i wydał profesjonalną kasetę „Punk'N'Roll" a rok później koncertowy materiał „Tutaj jest wszystko inaczej". W tym czasie grupa zagrała koncertów w kraju (m.in na Festiwalu „Odjazdy") oraz w Niemczech. W 1994 roku Fort BS wydał trzecią kasetę „Hooligans" i znowu zagrał m.in na Festiwalu w Jarocinie.

Po długiej przerwie spowodowanej m.in wyjazdem Cichego do Anglii zespół powrócił w 2006 zaproszony do udziału w nowej edycji jarocińskiego festiwalu. Ich występ spotkał się wówczas z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Wkrótce później Fort BS zagrał krótką trasę po Polsce południowo-zachodniej (m.in z grupą Farben Lehre).


Zespół obecnie gra w składzie: Cichy (śpiew), Mario (gitara), Arturro (gitara basowa), Zdzich (perkusja) i Wisior (saksofon).

Dwie fotki pożyczone ze strony www.pracownia52.pl.


*****

Fort BS - Jarocin 86 plus studio demo 86
download
Fort BS - Próba 85
download15 komentarzy:

 1. po necie krąży cały występ Fortu w Jarocinie 86 ale fatalniej jakości nagrywany magnetofonem i błędnie opisany jako Jarocin 87

  to tak na marginesie

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam to nagranie z niby 87 ale to nie jest cały koncert. Brakuje przynajmniej jednego kawałka i bisu. Jeśli chodzi o skład, Mario już nie gra w Forcie. Zastąpił go DADA.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze takie uzupełnienie. Fort powrócił na chwilę w 2000r. grając koncerty m.in. we Wrocławiu i Poznaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. w 87 roku w Jarocinie zagrali jako Raya

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie jeszcze by bylo jak byscie mogli wrzucic nagrania Stressu!bo tez tego duzo wszedzie ale trafiaja sie niezgodnosci co do dat i koncertow!
  Marianito

  OdpowiedzUsuń
 6. stress jest na blogu Punk as fuck
  http://pablopunkart.blogspot.com/search?q=stress

  OdpowiedzUsuń
 7. obecny skład zespołu to : Cichy , Arturro , Dada , Zdzichu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdzicha zastapił Lucass - nowy pałker FBS

  OdpowiedzUsuń
 9. Witajcie, chcemy dalej grać po 25 latach przerwy, ale czy to ma jeszcze sens?

  Nazywamy się Szambo punk i jesteśmy z Częstochowy.

  Kochani gdzie te czasy, gdzie Ci ludzie.

  Wielka szkoda że Andżej Siewierski z grupy Azyl P. WSZEDŁ POD POCIĄG, ale kto go słuchał, napewno zrozumie jego testy i to co się stało!

  Pozdrawiam wszystkich ludzi lat 80-siątych tych co przeżyli Jarocin, szkoda że lata nam tak szybko uciekły.

  Basista Szambo Punk, Panku.

  OdpowiedzUsuń
 10. jasne chłopaki, grajcie dla własnej przyjemności, na zachodzie średnia wieku w pankowych kapelach to 45

  OdpowiedzUsuń
 11. a o gitarzyscie takim jak Woles nikt nie wspomnie? tez sie przewinal przez FortBS.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśliby kogoś interesowało w jakim projekcie atualnie udziela się były gitarzysta Fotru Bs i Stressu Mario(D.H.a) : http://www.youtube.com/watch?v=ZFLrKjy3M3Q

  OdpowiedzUsuń
 13. nie ma jak to robic loda Cichemu, mniam mniam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiem że mój ojciec na jakimś Jarocinie nagrywał Fort. Prawdopodobnie to Jarocin '86. Później mój ojciec był w wojsku z Cichym i dał mu tą kasetę. Cichy podobno coś z tego wydał.

  A tak na marginesie to Pan jest basistą fortu? Po nazwie profilu odrazu mi się skojarzyło.

  OdpowiedzUsuń
 15. nie, nie, zbieżność przypadkowa

  OdpowiedzUsuń