sobota, 9 maja 2009

ONE MILLION BULGARIANS To wtedy czarne diabły zjedzą was

Zespół One Million Bulgarians oficjalnie powstał wiosną 1986r. Praktycznie wcześniejszy projekt punkowy Red Star w tym samym składzie, przeistoczył się w nowofalowy OMB. Za debiut “Bułgarów” uważa się udział w Jarocin 86. W ramach Jarocina 86. wystąpił też po raz ostatni, punkowy Red Star!

Nowy przekaz artystyczny, objawienie jak określano występ OMB i finałowy koncert na festiwalu, dało zespołowi możliwości dalszego rozwoju. ”Czerwone Krzaki” znalazły się na listach przebojów Rozgłośni Harcerskiej (pierwsze miejsce!) i Radiowej Trójki (ósme miejsce!). Na tych listach znalazły się też inne utwory “Wysadzony za wysoko” RH (pierwsze miejsce!), ”Gwiazda Północy” RH (dziesiąte miejsce), Trójka (dwunaste miejsce).

W tym okresie skład zespołu tworzyli; Jacek Lang-voc, perkusja, samplery Piotr Wallach - gitary, chórki Krzysztof Trznadel - bas, chórki manager-Leszek Opioła. W tym składzie OMB grali do końca 1987. W tym okresie OMB wzięli udział w: Jarocin (86,87), Odjazdy(87 Katowice), Robrege (86,87 W-wa), Fama(86,87,88 Świnoujście) , Poza Kontrolą(86 W-wa), Rotunda-Festiwal(87 Kraków), Rock na około roku(86,87 Toruń), Festiwal polskiej piosenki Witebsk(87), Festiwal Życia(87 W-wa).Odbyło się też wiele niezależnych koncertów i tras koncertowych w całej Polsce. Trzeba dodać, ze J. Lang udzielał się też wtedy jako perkusista w zespołach Ziyo, Moskwa i jako wokalista w KSU(Liban, Jabol punk...”Pod prąd”) i RSC. K .Trznadel występował też wtedy z zespołem, Wańka wstańka, w roli basisty.

W tym czasie (wiosna 87), został też zarejestrowany materiał na debiutancką płytę OMB pt. ”One Million Bulgarians”. Jako projekt okładki użyto fotokopii obrazu Z. Beksińskiego, który osobiście udzielił zgody zespołowi na użycie swego dzieła!! Mroczna, katastroficzna, nowatorska jak na tamte czasy muzyka i aura okładki, oraz antykomunistycznych i katastroficznych tekstów sprawiły, że cenzura ówczesnego PRL-u wstrzymała wydanie pierwszej płyty OMB! Wydawcą miał być Klub płytowy Razem..... Ten materiał ukazał, się dopiero na przełomie 2004/2005 pod tytułem “Pierwsza Płyta”. W roku 1987 J. Lang i K. Trznadel udzielali się dodatkowo, w awangardowo-eksperymentalnej formacji Dynastia Felixa, która poza kilkoma występami, nie doczekała się nagrań i szerszego rozgłosu.

W lipcu 87 odchodzi od zespołu. P. Wallach i współtworzy nowy projekt, Aurorę. Na krótko (jeden sezon) zastępuje go w roli gitarzysty Darek Kulda (Kosmetyki...). Na przełomie 87-88 do składu OMB dołącza Stefan Ryszkowski-gitara i Leszek Dziarek - perkusja. W takim składzie OMB nagrali kolejną, drugą płytę. Druga płyta “Blues?!” ukazała się z trzyletnim opóźnieniem(1990), nakładem Polskie Nagrania. W tym czasie OMB znów ruszyli w trasy. Ważniejsze to; Krajowa scena młodzieżowa(88 Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Słupsk, Szczecin, Kalisz, Poznań, Bydgoszcz, Łódź, Kielce, Lublin).Rock-Opole (88), Fama (88), Rób Rege (88), Trasa na Ukrainie pt. Młoda Polska (88 Lwów),Trasa po Czechosłowacji (88 Praga, Most, Karlove vary, Chrudim), mniejsze trasy i sporo pojedynczych koncertów. Wraz ze zmianą składu uległ też zmianie styl gry OMB.


12 komentarzy:

 1. przepraszam, czy ma ktoś płytę Blues?

  OdpowiedzUsuń
 2. swego czasu wyszła też split kaseta demo Red Star / One Million Bulgarians, może ma ktoś ją w swoich zbiorach..?

  OdpowiedzUsuń
 3. płytę "Blues' kupisz za grosiwo na Allegro, praktycznie w każdej chwili... nakład był taki, że jest tego od zajebania

  OdpowiedzUsuń
 4. matko jedyna, zawsze lubiłem aliensexfiend

  OdpowiedzUsuń
 5. Wzruszające, serio, niektóre kawałki po raz pierwszy od ponad 20 lat słyszę znowu.

  OdpowiedzUsuń
 6. A to coś historycznego http://rapidshare.com/files/235887003/Red_star-live_86.rar

  OdpowiedzUsuń
 7. muzyka zajefajna, niesamowicie przypomina mi młodość, pozdrowienia luk

  OdpowiedzUsuń
 8. Skąd ta sensacyjna informacja, że Lang śpiewał w KSU ??? Jakoś sobie nie przypominam, by ktokolwiek zastępował w tej roli Siczkę (oczywiście po odejściu Bohuna). Poza tym autor zapomniał wspomnieć, że Lang i Trznadel tworzyli też wcześniej nowofalową Restykcję, która w '83 roku zaliczyła udany występ w Jarocinie, a także o tym, że zespół działa do dzisiaj choć w mocno odmienionym składzie i z mocno odmienioną muzyką ! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. gościnnie na płycie
  K.Trznadel owszem współtworzył Restrykcję, Noah Noah i Aurorę ale Jacek Lang to raczej RED STAR
  zespół gra dalej ale całkiem inaczej
  i tyle

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałem okazję posłuchać płyty " Pierwsza Płyta " no i kurde jestem pod wrażeniem produkcji i tekstów. Ale by ta płyta brzmiałaby super na winylu . Ja mam akurat Fonomastera. No i jest jedną z najlepszych polskich płyt tego okresu , moim zdaniem.
  arsen94

  OdpowiedzUsuń
 11. Bołgarzy Jarocin' 87 Duża Scena:
  https://www.youtube.com/watch?v=ENiubLcINgI&list=PLqXqjq59j32S6v1Scg0_6ZyyOuONxtqJ-&index=15

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki wielkie za udostępnienie nagrań koncertu OMB w Łodzi. Koncert odbył się w klubie studenckim Olimp, nie w 1986 r., a 9 kwietnia 1987 r. Potwierdzają to słowa wokalisty na początku koncertu: "Dzisiaj jest wyjątkowe święto, bo do Polski przyjechał nas wódz Todor Żiwkow". Datę wizyty Todora Żiwkowa można sprawdzić na stronie http://sofia.msz.gov.pl/pl/portal_zrodlowy/90_lat_stosunkow_dyplomatycznych/ . Pozdrowienia dla Agnieszki.

  OdpowiedzUsuń