czwartek, 23 lipca 2009

KLAUS MITFFOCH Kiedy już sparszywieją dni a tobie krwią za długi przyjdzie płacić

Klaus Mitffoch został założony w 1979 przez Lecha Janerkę we Wrocławiu. Początkowo występował w składzie: Lech Janerka (gitara basowa, wokal), Krzysztof Pociecha (gitara), Wiesław Mrozik (gitara) i Kazimierz Sycz (perkusja), którego od 1980 roku zastąpił Marek Puchała (perkusja).

Do roku 1981 zespół nie miał stałej nazwy. Po dwóch latach działalności amatorskiej grupa w czerwcu 1983 roku wystartowała w Ogólnopolskim Turnieju Młodych Talentów, gdzie zajęła drugie miejsce (pierwszej nagrody nie przyznano), co umożliwiło jej nagranie dwóch singli: "Ogniowe strzelby" / "Śmielej" i "Jezu, jak się cieszę" / "O głowie". W ankiecie magazynu "Jazz Forum" Rock Top '83 zespół uznany został za największy talent roku, a w ankiecie krytyków magazynu "Non Stop" za zespół roku 1983. Mimo tego - i mimo udziału Klausa Mitffocha w trasie koncertowej Spear Of Destiny - zespół nie zyskał przychylności mediów, czego główną przyczyną była niemiecka (celowo pisana z błędem) nazwa.


W roku 1984 Klaus Mitffoch nagrał (z gościnnym udziałem Wojciecha Konikiewicza - kbds) i wydał album zatytułowany po prostu "Klaus Mitffoch" - który dzięki swej świeżości, częstemu wychodzeniu poza tonacje w obrębie nowofalowo-punkowej faktury, wykorzystaniu elementów parodystyczno-kabaretowych, wreszcie gorzkim, czasamisarkastycznym tekstom stał sie nie tylko manifestem pokolenia połowy lat 80., lecz jedną z ważniejszych płyt w całych dziejach polskiego rocka - co symbolizowały zwycięstwa w ankiecie "Magazynu Muzycznego" wsród dziennikarzy na album trzydziestolecia i wśród czytelników "Tylko Rocka" na album lat 80. Płyta ukazała się również na rynku hiszpańskim, wydana przez firmę Oihuka Doscos.


Niestety, grupa rozpadła się już w 1984 roku tuż przed występem na koncercie Rock na wyspie we Wrocławiu, a Lech Janerka rozpoczął karierę solową. Powrót na scenę nastąpił dwa lata później pod nieco zmienioną nazwą - Klaus Mit Foch i bez Lecha Janerki oraz Krzysztofa Pociechy. Pojawili się natomiast: Zbigniew Kapturski (gitara, wokal), Jacek Fedorowicz (gitara basowa), Paweł Chyliński (wokal). Klaus bez Janerki pojawił się już w maju 1985 na poznańskiej ROCK ARENIE. Zagrał też podczas pierwszej edycji "festiwalu muzyki nowej i odjazdowej" w katowickim "Akancie" w 1986. Wystapił na festiwalu Poza Kontrolą w Warszawie w 1987 roku, a wkrótce nagrał album "Mordoplan" (88). "Mordoplan" różnił się od "Klausa Mitffocha" niemal zimnofalowym obliczem, a poza tym był niewspółmiernie mniej przebojowy. Jednak takie utwory, jak "Chciałbym się rozpędzić", "Tife Tife" czy "Ostatnie wakacje" nie tylko robiły dobre wrażenie, ale nawet stawiały zespół w gronie najciekawszych polskich przedstawicieli nurtu zimna fala. Niestety, "Mordoplan" nie zainteresował publiczności - nie wyobrażającej sobie grupy bez Janerki - i w 1989 roku Klaus Mit Foch został rozwiązany.

Zespołowi Klaus Mitffoch i Lechowi Janerce poświęcone są obszerne fragmenty filmu "Solidarność", zrealizowanego dla II programu telewizji BBC przez Bolesława Sulika. Utwór 'O głowie' w singlowej wersji jest inny niż na dużej płycie i szkoda, że na reedycji CD nie znalazł się wśród bonusów singlowych. Tradycyjnie podebrałem fotki Mirkowi Makowskiemu, dzięki.

*****
Klaus Mitffoch - Live Kraków sierpień 84

12 komentarzy:

 1. Dzięki za za koncert z Krakowa
  mój ojciec na nim był

  OdpowiedzUsuń
 2. A co z występem Janerki w Jarocinie '85? Podobno był ciekawy ze względu na nietypowe instrumentarium.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mała poprawka. Klaus bez janerki pojawił się już w maju(?) 1985 na poznańskiej ROCK ARENIE.
  Zagrał też podczas pierwszej edycji "festiwalu muzyki odjazdowej"(czy jakos tak) w katowickim "Akancie" w 1986.

  OdpowiedzUsuń
 4. To koncert Janerki z Jarocina'85 został w ogóle zarejestrowany? Dobrze byłoby go zdobyć...

  OdpowiedzUsuń
 5. miałem kiedyś z radia właśnie pare numerów Janerki z Jarocina 85 ale to byłóo dawno

  fakt, troche z powrotem Klausa mam tu namieszane, musze poprawić bo robiłem na szybko

  OdpowiedzUsuń
 6. Eh, ile ja bym dal zeby moc uslyszec jakies nagrania Spear Destiny i Klausa z tej wspolnej trasy...

  OdpowiedzUsuń
 7. Koncerty w krakowskim Barbakanie były dwa - dzień po dniu, w ramach jakiejś akcji "Lato w mieście" czy coś w tym stylu :) Byłem na obu - niesamowity klimat, niesamowite miejsce. Choć atmosfera na scenie trochę napięta, bo wiadomo już było, że orkiestra się rozpada.
  Pamiętam długą rozmowę z Lechutkiem po drugiej ze sztuk. Twardo utrzymywał, że rzuca definitywnie granie i ma zamiar poświęcić się rodzinie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. nie wszystkie: to na samej górze -- nie moje ;–)

  OdpowiedzUsuń
 9. www.punkzwrocka.pl

  Zapraszam na nowo powstającą stronę filmu dokumentalnego "za to, że żyjemy, czyli Punk z Wrocka"

  Poszukujemy wszelakich materiałów archiwalnych - fotki, filmy itp; dotyczących wrocławskich kapel punk, nowa fala, reggae.

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 10. Reupniesz obydwa single Klausa Mitffocha na mediafire? Chodzi mi o "Ogniowe strzelby / Śmielej" i "Jezu jak się cieszę / O głowie", albo chociaz o singlowa wersje "O głowie"

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakie jest źródło koncertu z Krakowa ? Kaseta z Fali ? bo były dwie te kasety vol 1 i vol 2 i na dwójce są piosenki Kalafior i Polityka , których tu nie ma zdaje się. Były na tą kasetę Fali dodane z innego koncertu sztucznie czy jak to było ?

  OdpowiedzUsuń