środa, 8 lipca 2009

VARIETE Gdy przyniosą cud będzie martwy

W marcu 1986 roku Variete wspomagane przez skrzypka Bernarda Pyrzyka zarejestrowało materiał na swą pierwszą płytę długogrającą o roboczym tytule "Bydgoszcz". Gdy wszystko było już gotowe do wydania, nieznani sprawcy skradli z samochodu należącego do przyjaciela formacji taśmę-matkę, która nie została odnaleziona do dziś. Po Polsce krążyły jedynie słabej jakości kopie. Jedna z nich została opublikowana w 1992 roku bez zgody muzyków przez Akademickie Radio Pomorze. Album ukazał się oficjalnie na płycie kompaktowej dopiero w 2002 roku nakładem Furia Musica pod zmienionym tytułem Bydgoszcz 1986.

W lipcu 1986 roku grupa występuje ponownie na jarocińskim festiwalu tym razem już jako gwiazda. Tytuł dnia koncertowego "Pod powierzchnią gra cygańska muzyka" jest zaczerpnięty z tekstu Kaźmierczaka. Koncert z Jarocina '86 został utrwalony przez ekipę filmową brytyjskiej telewizji BBC kręcącą wówczas dokument My Blood, Your Blood. Ze względu na złe oświetlenie sceny nie trafił on ostatecznie do filmu. Rok później grupa rozpada się i szybko ponownie się reaktywuje w okrojonym składzie: Grzegorz Kaźmierczak - vocals, Wojtek Woźniak - bass, Jacek Buhl - drums. Tak występują w grudniu 1987 w trakcie Mokotowskiej Jesieni Muzycznej.

*****

Variete - Jarocin 86
mediafire

Variete - 1987.12.14, Mokotowska Jesień Muzyczna, Warszawa
mediafire


17 komentarzy:

 1. Podziękowania należą się Ziorro!

  OdpowiedzUsuń
 2. O dzięki za MJM, mam to na kasecie ale w strasznym stanie, dobrze to znowu usłyszeć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nareszcie ktoś zdobył Jarocin'86! Szukałem tego latami. Jakość może nie zachwyca, ale to nie szkodzi:))
  Koncert z Jesieni Muzycznej miałem już wcześniej - jak dla mnie rewelacja. Kawałki oparte na samej sekcji (plus czasem klawisze) robią ogromne wrażenie, zwłaszcza, że część z nich nie była nigdzie publikowana.
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł dnia koncertowego "Pod powierzchnią gra cygańska muzyka" - to zdanie wg mnie jest nieprawdziwe
  To były dwa dni koncertowe i pierwszy nazywał się "Pod powierzchnią gra" a drugi "Cygańska muzyka" - tego roku było tak dużo kapel nowofalowych i postpunkowych że nie zmieściły się w jednym dniu.

  @psik

  OdpowiedzUsuń
 6. dzieki uprzejmosci Marcina S. otrzymalem utwor "Zamknij wszystkie drzwi" Jarocin 1984.
  Przy okazji - Variete MJM 1987 wrzucił tijger na moja prośbę na dimeadozen. Bardzo prosił o nie robienie z tego mp3, mam nadzieje że to co sie pojawilo tutaj to nie stamtąd....

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. "siłą rzeczy będziemy musieli zmienić trochę nastrój, co prawda słońce nie towarzyszy naszej muzyce ale może dzisiaj wleje trochę nadziei w nią" jarocin 84

  dimeadozen to torrenty, nie polecam
  wersja flac wciąż dostępna, nie wiem kto robił wrzutę

  będzie mozliwość udostępmienia jakiś fragmentów z tych materiałów, które posiadasz?

  OdpowiedzUsuń
 8. wrzuta na dimeadozen dzieki tijgerowi - to był jedyny sposób aby zgodzil sie na udostepnienie - ja nie mam nic do dimeadozen. Torrent jest tez muzyka.
  A dlaczegóż to jeśli mieliście Panowie ten utwór został on nieudostępniony? Ja byłem nieświadomy istnienia czwartego utworu z Jarocina 1984!!

  OdpowiedzUsuń
 9. utwór w takiej jakości że nawet prędkość jest skopana, jarocin 86 przy tym to konsola prawie

  OdpowiedzUsuń
 10. eee tam, ja byłbym za udostepnianiem wszystkiego w każdej jakości....

  OdpowiedzUsuń
 11. w takim razie czekamy na materiały od ciebie :-))

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam.
  Z moich ustaleń wynika, że w Jarocinie ’84 Variete zagrało co najmniej 5 utworów. Oprócz trzech powszechnie znanych z nagrań z konsolety były jeszcze „Zamknij...” i „Ostatnia wieczerza”. O wykonaniu pierwszego z nich na scenie jarocińskiej ’84 mówił sam Grabaż, zapowiadając wykonanie Renaty Przemyk w zeszłym roku w Jarocinie (filmik na youtube). Nie dowierzałem temu w pełni, jednak informacja została potwierdzona w opisie nagrań bootlegu „Obok wystawy...”.
  Variete na tamtej edycji festiwalu zagrało dwa koncerty, konkursowy i finałowy (do którego zaprosiła zespół rada artystyczna). Konkursowy odbył się 3 sierpnia po zmierzchu, tuż przed Made in Poland, które rozpoczęło o wpół do jedenastej. Z tego koncertu pochodzą prawdopodobnie nagrania z konsolety, w których moim zdaniem słychać (np. początek „Canto vivace”) dwie gitary basowe (druga, na której grał R. Urbański słabo słyszalna). Na gitarze solowej grał Grzegorz, w zasadzie jedynie między partiami wokalnymi. Na drugim koncercie, jak wspomina, oddał gitarę solową Urbańskiemu, a sam chyba tylko śpiewał.
  Jeśli przed koncertem Grzegorz wspomina o świecącym w tej chwili słońcu, znaczy to, że nagranie pochodzi z koncertu finałowego, 4 sierpnia. Jeśli posiadane przez kolegów nagrania są złej jakości, trudno będzie rozpoznać linie poszczególnych instrumentów.
  Myślę, że w tej chwili największym wyzwaniem jest dla kolekcjonerów nie prawdziwe „Nothing”, a bootleg „Obok wystawy..”, na którym jest prawdopodobnie aż 18 koncertowych wykonań niedostępnych obecnie na blogu Arturra.

  OdpowiedzUsuń
 13. http://owcs.nun.pl
  :i

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakiś podejrzany adres. Ja go nie otwieram.

  OdpowiedzUsuń
 15. Masz całkowitą rację. Otwarcie tego adresu wywołuje koniec świata.
  :i

  OdpowiedzUsuń
 16. No dobra - jest tam okładka bootlegu, z drzewem otoczonym budynkami...

  OdpowiedzUsuń
 17. No dobra - jest tam okładka bootlegu, z drzewem otoczonym budynkami...

  OdpowiedzUsuń