niedziela, 29 listopada 2009

BRZYTWA OJCA Giną miasta a z nimi ludzie

Brzytwa Ojca. Jak wszystkie gliwickie kapele tamtych lat zaczynali w słynnym klubie Gwarek, a właściwie w jego piwnicznych otchłaniach skąd wyłonili się na dobre w połowie lat 80-tych, szybko zdobywając sporą popularność na undergroundowej scenie dzięki prostej, nieskomplikowanej acz szybkiej i głośnej muzyce punk.

W lutym 1987 nagrywają demo "Underground", które osiąga nawet pozycję w pierwszej dziesiątce niezależnych przebojów Rozgłośni Harcerskiej-jedynym programie radiowym nadającym wtenczas utwory podziemnych punkowych kapel.


Klasyczna droga rozwoju zespołu prowadziła wtedy poprzez Jarociński Festiwal, tam też występują w 1987 w konkursie i ponownie następnego roku 1988 już jako gwiazda na zaproszenie Tomka Budzyńskiego. Trudne czasy burzliwych lat 80-tych nie sprzyjały jednak niepokornym muzykantom. Brzytwa nie wytrzymuje próby czasu. W 1991 roku grają ostatni duży koncert w Zabrzu (Dom Muzyki i Tańca - tak, tak, kiedyś grało się tam także punka) z Big Cycem i Proletariatem. Występ rejestruje Telewizja Katowicka, lecz nie zostaje on nigdy wyemitowany na antenie.

(kliknij by powiększyć)
dzięki za skany


*****

Brzytwa Ojca - Underground '87
demo6 komentarzy:

 1. dzieki piekne..zwlaszcza za fragm.koncertu z Zabrza :)
  jeden z ciekawszych zespolow punkowych lat 80-tych...mam ich kasety /mn.underground/..pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. cały koncert wideo jest na blogu Koncertowo jednak ma prawie 4 giga, transfer kiepski - mnie po 2 godzinach przerwało a tylko 700mb pociągnąłem czyli to co można tu zobaczyć

  OdpowiedzUsuń
 3. szczerze mówiąc to kiepska jakość tej kasety jest, miejmy nadzieję że zapowiadane cd Brzytwy już niedługo się pojawi

  OdpowiedzUsuń
 4. To cos z ta kopia nie tak..Mam to na dvd od Bunta .Leci wszystko w kolorach z dobrym dzwiekiem bez znieksztalcen w postaci dzwoneczkow, no i nie ma tej czerwono-rozowej poswiaty.Jak chcesz Arurro to Ci to moge podselac poczta jak wroce do Francji bo jutro to jade do kraju na mc .Bede mial tez na tasmie to zgram jakas demowke wczesniejsze od "undergroond"" nie jest to tez ta druga kaseta z live/demo.Kumpel stary zgred jak i ja mowi ze to na bank wczesniejsze od under... bo duzo prymitywniej brzmi.ppozdr.A

  OdpowiedzUsuń
 5. mozesz na mnie liczyc ,wracam w pierwszej polowie stycznia, dam znac jak wroce.Pozdr.A

  OdpowiedzUsuń