sobota, 6 marca 2010

VORTEX Pomścimy 13-ty grudnia

VORTEX - punk band z Grudziądza powstały w 1980 roku. Pierwszy skład to : Smóla (voc), Łold (git.), Pyton (bas), Czołg (drum) - wcześniej tworzyli takie kapele jak: ZBUTWIAŁA TRUMNA i KONIEC. Próby odbywały się w piwnicy bloku przy ul. Kalinkowej. Później próby mieli w klubie SM "Merkury".

Pyton - bass

Później w VORTEXie była wokalistka o ksywie POLI. Smóla w '80 zostaje wokalem w KIKS i STUDIO 2. Do KIKS odchodzi także Czołg. Na perkusji zastępuje go Kłosek. Po '83 totalna zmiana składu VORTEX...

maj 1980 - zbiorowe pierwszej załogi grudziądzkiej
(m.in. kolesie z Vortex) oraz Sex i Iwan z gdańskiego PKS

Mówi Andrzej Kandiak: "Co do Vortexu.. Grałem tam od 1982- 1983 na basie ( Sworek na gitarze, Romek Rumiński na perkusji, Max na wokalu ). Próby odbywały się w Leśniczówce. Co do koncertów - był jeden historyczny w Merkurym na Kopernika (taśma z nagrania zaginęła), potem jeden na Strzemięcinie, następnie około 1991-1992 dwa koncerty - jeden w Kaloszu, drugi na Kapuście (Tarpno). Na Kapuście to była jakby reaktywacja, zagrane z pamięci. Na perkusji grał Gregas i był to naprawdę bardzo udany koncert.
z lewej Łold - gitara, z prawej Smóla - voc

Nagrania dzięki uprzejmości e_dka, czyli 15 numerów w 22 minuty w prawie skandynawskim stylu. Andrzej mówi o tym materiale tak - "To jest zapis z próby w Leśniczówce. Może nie było traktowane jako próba sensu stricto, tylko próba nagrania zrobionego dość szybko materiału. Sam to zresztą nagrywałem na magnetofon M531 i dwa mikrofony".


*****

Vortex - demo 83
mediafire


14 komentarzy:

 1. Vortex to szkolny zespół oficjalnie grający do tańca i do kotleta na rozmaitych akademiach i potańcówkach, a nieoficjalnie dający czadu dla kumpli i znajomych, i wychodziło im to na tyle dobrze, że gdzieś tak po wakacjach 83 r. zaczęli grać punka już na poważnie, w nieco zmienionym składzie i pod nową nazwą. Vortex to zalążek D-Formacji, lub jak kto woli pre - D-Formacja.

  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 2. A, to mi przypomniało, że istniała jeszcze inna D-Formacja (zbieżność nazw), w Stargardzie Szczecińskim, przez bodaj 2 lata (ok. 87 roku), dała kilka koncertów (m.in. w liceum, co sam pamiętam :D) i rozpadła się bez śladu.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Okruchy wspomnien" Andrzeja Kandiaka, uczestnika projektu Vortex i gitarzysty wielu grudziadzkich zespolów (m.in. wspomnianej d-Formacji)a na emigracji Beerzone i UK Vacant:
  "Co do Vortexu.. Gralem tam od 1982- 1983 na basie ( Sworek na gitarze, Romek
  Ruminski na perkusji, Max na wokalu ).Proby odbywaly sie w Lesniczowce. Co
  do koncertow - byl jeden historyczny w Merkurym na Kopernika ( tasma z
  nagrania zaginela ), potem jeden na Strzemiecinie, nastepnie okolo 1991-
  1992 dwa koncerty - jeden w Kaloszu, drugi na Kapuscie ( Tarpno ). Na
  Kapuscie to byla jakby reaktywacja, zagrane z pamieci. Na perkusji gral
  Gregas i byl to na prawde bardzo udany koncert.W zalaczniku plakacik, jaki wyszukalem w archiwum."
  O materiale "Proba'83" Andrzej pisze tak - "To jest zapis z proby w Lesniczowce. Moze nie bylo traktowane jako proba
  sensu stricto, tylko proba nagrania zrobionego dosc szybko materialu. Sam to
  zreszta nagrywalem na magnetofon MK 425 i dwa mikrofony ;-)"

  OdpowiedzUsuń
 4. Arturro, dawaj ten plakat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł dobry, mogliby się teraz w IPN o medale starać. Ati.

  OdpowiedzUsuń
 6. na Przeklej nie ma tego linka, czy możecie to wrzucić na "mediafire" byłbym wdzięczny.Pozdrawiam.
  Sosnowiczanin

  OdpowiedzUsuń
 7. VORTEX - punk band Grudziadz.79- 82 Pierwszy Skład: Smóla (voc),Łold(git.),Pyton(bas), Czołg(drum) - wcześniej tworzyli takie kapele jak: ZBUTWIAŁA TRUMNA i KONIEC.Próby Kalinkowa - piwnica, klub SM "Merkury'. Później w VORTEX wokalistka POLI. Smóla w '80 wokalem w KIKS i STUDIO 2.Po '83 totalna zmiana składu VORTEX...jak wyżej w postach.Gdzieś uchowały się nagrania z Merkurego z Poli na wokalu. Jak znajdę to wrzucę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Vortex to szkolny zespół oficjalnie grający do tańca i do kotleta na rozmaitych akademiach i potańcówkach, a nieoficjalnie dający czadu dla kumpli i znajomych ... Jakim "oficjalnym zespołem grającym do kotleta"...co to jest? Pojebało kogoś? Chyba po '83

  OdpowiedzUsuń
 9. No to czekamy na te nagrania z Merkurego :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A kurwa o koncercie dla klubu seniora w Spółdzielni Mieszkaniowej nikt nie wspomni!!!!!!!!!!!(Były takie czasy że trzeba było od czasu do czasu się udzielić jak to kierownik SM mówił..."żeby widzieli że coś tam się robi" I proszę jak ktoś nie ma wiedzy na temat zespołu niech lepiej nie wypisuje bzdur!!!!!!!tym bardziej że ile miał w końcu lat?11-12 czy może 13 .Oj sieczkobrzęki sieczkobrzęki:)

  OdpowiedzUsuń
 11. no to przydałaby się historia zespołu oparta na faktach, czekamy więc na profesjonalne opracowanie dla potomnych, żeby nie była właśnie takich rożnych niejasności i przeinaczeń

  OdpowiedzUsuń
 12. hm...próby w piwnicy bloku przy ul. Kalinkowej. Później próby w klubie SM "Merkury" (małe sprostowanie)

  OdpowiedzUsuń