środa, 23 czerwca 2010

DEKRET Strach i beznadziejność dochodzą do zenitu

Oficjalnie kielecki DEKRET powstał w 1981 roku. Miejska legenda głosi , że 13 XII 1981 zespół z piwnicy na Czarnowie wyciągnął Jaruzelski, wraz z ogłoszeniem stanu wojennego. Przez grupę przewinęło sie kilku wokalistów. W 86 roku na mikrofon wskazuje Piotrek "Broda" i niejako od tego momentu zaczyna się kariera zespołu.

DEKRET często grywa nie pod swoją nazwą (tylko jako KAPELA CZYSTYCH SERC) lub w miejscach, gdzie nikogo to zbytnio nie interesuje, jak np. kino w Chęcinach, w 1988 odbywa się koncert w hali na Żytniej „Rock dla Armenii”, gdzie gra oprócz DEKRETu także THE CORPSE, pionierzy polskiego hard core’a.

DEKRET zagrał na trzech edycjach festiwalu w Jarocinie. Pierwszy do konkursu rekomendował go znany perkusista związany z Kielcami Sarandis Juwanudis. Grali wówczas dwa koncerty . Pierwszy na przyczepie od traktora na polu namiotowym (podobno wylądowali na polu namiotowym , bo cenzura obecna na festiwalu nie przepuściła większości utworów), a potem w koncercie finałowym na dużej scenie na stadionie (zostali finalistą w głosowaniu publiczności).

W następnym roku grali koncert na dużej scenie na stadionie , na zaproszenie organizatorów , głównie Katarzyny Kanclerz. I trzeci raz na scenie w Amfiteatrze , na zaproszenie Waltera Chełstowskiego. Jeden utwór "Dyrektorzy fabryk" - nie do końca w porozumieniu z zespołem - ukazał się na składankowej kompilacji Jarocin 88.

Poza licznymi koncertami w Polsce grali również na Węgrzech razem z zespołem Trottel z Budapesztu. Poza graniem w zespole udzielali się mocno w tworzeniu sceny niezależnej m.in. tworząc Anarchy Front Dekret. Z zespołem współpracował także Liroy, z którym grali regularne koncerty. W roku 1992 roku muzycy Dekretu, ANKH i The Lovers wspomagają Liroya - jako PM Cool Lee - w nagraniu jego pierwszego albumu "East On Da Mic".

DEKRET zaczynał od prostego punk rocka, z czasem metalizując brzmienie elementami hardcore'a. Zespół zaprzestał działalności około roku 1993 .

Poniżej list od zespołu DEKRET z jednego z numerów Non Stopu.


Nagrania od Zwanziga i anty-kibica - dzięki. Wydaje mi się, że demo 88 obejmuje również późniejsze lata.

Jeszcze list od Brody - wokalisty Dekretu, w którym uściśla on pewne fakty z istnienia zespołu oraz parę archiwalnych zdjęć. Dzięki.

Witam !
Aby rzetelności hagiografii ( sic! ) Dekretu stało się zadość, muszę uściślić dane dotyczące zespołu oraz z koncertów w Jarocinie. Wokaliści w kolejności historycznej :))

Pisklak
Kajtek
Cyper
Rysiu Wojna
Żarówa
Broda

Zespół występował pod inną nazwą w lokalnej kieleckiej edycji przeglądu kapel " Talenty" jeśli się nie mylę to w 1984 lub w 1985 . Przegląd organizowany był przez państwową Estradę. Udział i występ od początku był mistyfikacją. Dekret jako zgłoszenie wysłał jakąś amerykańską kasetę, ubrali się ładnie w marynarki. Załoga z miasta wiedziała o zdarzeniu i tłumnie przybyła na przegląd, ku utrapieniu organizatorów,którzy mieli zupełnie odmienne preferencje polityczne i muzyczne.

Podstęp się udał bo na scenie dali już prawdziwego łupnia. Normalnie w tym czasie nikt by ich na tę scenę nie wpuścił, bo królowała tam bezpieczna mieszanka muzyczna (małomiasteczkowy blues, oraz rock ala Europe). Politycznie występ zmiażdżył lokalny przedstawiciel władzy, muzyczny krytyk profesor Niziurski, który zalecał klubom usunięcie tego typu zespołów. Radził na łamach lokalnej gazety organu KW PZPR Słowa Ludu. "Życzliwie " radził by zespół raczej reprezentował fabryki produkujące żyletki, biorąc pod uwagę rodzaj wykonywanej " ostrej " muzyki, a nie fabrykę papieru, w której klubie "Papierni" zespół miał próby. Ponieważ takim "recenzjom" nie wolno się było sprzeciwiać, nazajutrz zespół znów ćwiczył w piwnicy na kieleckim Czarnowie ( robotnicza dzielnica miasta, ulica Jagiellońska). Prowokacja się udała, aż za nadto :)))

Koncert Rock dla Armenii zorganizował Dekret, wraz z Wieśkiem Andrzejewskim , organizatorem z WDK. Dochód z biletów przeznaczono za pośrednictwem PCK ofiarom trzęsienia ziemi w Armenii. Wszyscy grali gratis, halę dało miasto też gratis.

Zespół grał na czterech edycjach tego festiwalu.
Jarocin 87 mała scena
Jarocin 88 dwa koncerty , a nawet trzy licząc przesłuchania w JOK'u 03.08 , scena na polu namiotowym 04.08, oraz duża scena w koncercie finałowym - laureatów głosowania publiczności 06.08. ( 3/4 załogi grało również na tym samym festiwalu koncert jako CITY SKYLINE - mała scena)
Jarocin 90 duża scena - zaproszeni przez organizatorów 04.08.
Jarocin 92 mała scena - pierwszy koncert na otwarcie Jarocina 06.08.

Kwestia publikacji utworu Dekretu na kompilacji Jarocin 88?
Jeśli się nie mylę , to materiał był w posiadaniu Metal Mind Production- Dziubińskiego, który miał w tym czasie u siebie stajnię kapel metalowych, Destroyer, Wilczy Pająk Hammer itd.. Nie mieliśmy żadnego wpływu ani na dobór utworu , ani na jego dalsze losy, gratyfikacje generalnie w tym czasie nie były w modzie :).
Z tym nagraniem to był problem , bo chcieliśmy aby był zarejestrowany dla nas, na naszej taśmie. Nagłośnieniowcy zdecydowanie odmówili, a potem okazało się że jest jednak nagrany materiał i coś z tego wydadzą na płytę.

Nie udało nam się nawet uzyskać żadnej kopii nagrania koncertu. Po długim pukaniu do Metal Mind'u przysłano nam 1 słownie jedną sztukę płyty :)) Materiały nagrywane z konsolety miał albo Puczyński ( studio Izabelin ) , albo Dziubiński, koncerty finałowe nagrywała też Telewizja Polska , i kiedyś prawie udała się próba dotarcia do taśm, ale tylko prawie..

Dziękuję za bloga oraz wpis o Dekrecie.

Pozdrawiam.
Broda
*****

Dekret - Live Jarocin 88
mediafire

Dekret - demo 88 ?
mediafire

Dekret - Ludzkie cienie '90
mediafire

Dekret - Live Jarocin 92 mała scena
mediafire17 komentarzy:

 1. W 1988 na ostatni bis zagrali jeszcze raz "Przewrót".Szumi to wszystko okropnie, ale moze komus sie przyda.http://www.przeklej.pl/plik/10-nietrwale-rzady-rar-0018to2ji40i. Utwory 4 i 5 powinny być zamienione kolejnoscią.Zwanzig musielismy stać blisko siebie bo wylapalem te same okrzyki publiki ktore mam na mojej kasecie.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. W 88 przeoczyłem niestety ten koncert ale miałem "Ludzkie cienie" na MC. Nieopisane i nie wiedziałem kto to gra. Dekret pozostawał więc dla mnie dość tajemniczą kapelą, znałem nazwę i muzykę - ale nie łączyłem ich ze sobą. :D
  Dzięki jeszcze raz, wzruszyłem się.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z kieleckiego pochodzi jeszcze jedna fajna kapela która grała w tym czasie DEBIL-z Ostrowca Sw.Ciekawe czy ktoś ją pamięta(nie mylić z The Bill),a może ma jej nagrania?

  OdpowiedzUsuń
 4. W historii jest chyba błąd. Ten koncert "Rock dla Armenii" był zapewne po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło ten kraj 7 grudnia 1988r., więc data 1987 coś nie ta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dekret grał koncert w Remoncie.
  Na tym samym koncercie grała też Kara Śmierci.
  Zapowiadał jakiś koleś związany z ówczesnymi mediami.
  Gdyby miał ktoś nagrania lub jakieś informacje proszę o sygnał.Bardzo interesuje mnie też zapowiadacz , kto zacz , imię i nazwisko.

  piosta@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli ktoś ma nagrania koncertowe Dekretu, kasety lub video, proszę o kontakt: reddog@onet.eu. Jarp

  OdpowiedzUsuń
 7. Jarp-o ile kojarzę/chyba git.dekretu?!/hmmm..cóż o to samo sam bym was prosił;Dekret był fajną kapelą,jeśli chodzi o nagrania to wrzucałem tutaj wasz koncert z Jaro'92/mała scena/jest w powyższym art.poza tym miałem ten sam koncert kiedyś na vhs,ale wcięło..próbuję pisać do kolesia od którego to przegrywałem,a tak na marginesie to taka sama proźba do was/Jarp i Broda-nie macie zadnych nagrań???np.rock fest w kadzielni'92??czy też nie chcecie ich publikować?

  OdpowiedzUsuń
 8. @ anonimowy

  Dużo lat minęło od większości wydarzeń.
  W czasach największej aktywności, rejestracja na video, to były sporadyczne przypadki.
  Natomiast nagrania( głównie na kasetach, miały magiczną zdolność szybkiego znikania.Okazuje się, że jest to w miarę trwały nośnik, ale nie jako jedyne narzędzie archiwizacji.
  Coś tam po latach drgnęło i zaczynamy proces komasowania nagrań.Z tym że większość z nich jest po prostu beznadziejna.Albo część naszych wypocin to koszmar, albo nagranie przypomina Międzynarodowy Konkurs Wokalistów i Bębniarzy :)) - tak ma większość nagrań z konsolet.
  Myślę , że sukcesywnie rzeczy warte przedstawienia pojawią się w sieci.

  OdpowiedzUsuń
 9. do Broda and Jarp=Dekret od zawsze uważałem za ważną kapelę,stąd też i moje zabiegi aby arturro zrobił materiał o was+podsyłałem materiały/demo'88?+Jaro'92/.mam do was pytanie-czy posiadacie jakieś insze demo/niż to co tutaj figuruje jako demo'88??,tzn.czy wysyłaliscie na Jarocin/zgłoszeniówkę/inne?na '87? no i 88?.na youtube jest wasz gig z małej sceny'92/ale pewnie już widzieliście/ja mam jeszcze na kasecie Jarocin'90 ale jakość bardzo słaba.pozdro-to była/jest!!!/bardzo fajna muza.

  OdpowiedzUsuń
 10. My też uważaliśmy i uważamy DEKRET za ważną kapelę, a może nawet najważniejszą :))
  Dzięki za Twoje zabiegi Anonimowy.
  Oczywiście wysyłaliśmy kasety zgłoszeniowe do JOK-u w '86 i '87.
  Tam ktoś ma/miał ich niezłą kopalnie.
  Były nie do odzyskania.
  Na 99% nie mamy tych nagrań, między innymi dzięki matce jednego z grajków, która w akcie desperacji ( choroby? agresjii? słabości?) wyrzuciła wszystkie kasety audio do śmietnika!
  Część nagranych rodzynków , wcięło natychmiast po pożyczeniu ich przez zaprzjaźnionych załogantów.Kasety w latach 80- tych były jeszcze pewnego rodzaju luksusem :))
  Jak pisałem we wcześniejszym poście, coś tam się pojawiło na horyzoncie, postaramy się to w miarę szybko rozszyfrować i zaklasyfikować do edycji.
  Zaginione i poszukiwane nagrania -
  koncert w Kumaku
  koncert w Rulonie
  koncert przy SM Czarnów
  dwa ważne koncerty " Pod krechą "
  Demo VHS - takie początki- etiudy-teledyski nagrane w WDK-u Kielce
  Kaseta audio i video koncert w Budapeszcie
  Kaseta VHS i audio z koncertu 10 lat DEKRETU (M-KWA . KI-NO )
  te materiały zniknęły w magicznych dość okolicznościach.
  Pamiętaj, że zespół był dosyć rozrywkowy(czytaj - często pijany) i nie do kończ kontrolował sprawy dokumentowania koncertów i różnych wydażeń.
  Np.po koncercie na Dymarkach , razem z Acid Drinkers wypili dwie skrzynki wódki, gubiąc i rozdając nie tylko kasety :))
  Organizatorzy wypłacali w butelakch.
  (Dla przypomnienia, były takie czasy, gdy większość dobtych napoi kupowało się na skrzynki:))

  OdpowiedzUsuń
 11. łał przepraszam --

  wydarzeń i literówki

  OdpowiedzUsuń
 12. anonim-do Broda...alko%%% towarzyszył nam wszem..zresztą bardzo fajne było to wasze intro na"ludzkich cieniach" czyli"stary czy mógłyś zapuscić te kasetę i...=wiadomo co dalej.spoko.wracając do archive-mam jeszcze jakiś wasz a'la clip"bunkier"chyba to to jest z rock nocy-playback podkład+wasz obraz.mam takie jeszcze pytanie-pamiętam jeden gig wasz w cracow/to było chyba z cyklu=punkowa orkiestra;odbywało sie na jakimś dziedzincu przy szkole?ale wydaje mnie się,że na wokalu już był ktoś inny?/koleś w ramonesce+czapeczka/aczkolwiek-też dobry koncert,ale..ja stety też wtedy chlałem i dupa,zamiast cos podkręcić aby zdobyć materiał z konsolety;w Jarocinie'92 już sam zgrywałem to i mi nie umknęło.saluto.

  OdpowiedzUsuń
 13. @anonimowy

  Ja mogę autoryzować czasy do '92 roku.
  Potem już byłem za stary :))
  Na Historiach Kieleckich, doczytałem nawet , że DEKRET trwał do 1999 ?
  Po więcej informacji odsyłam do tegoż blogu, tam również adres mailowy do Jarp'a, bo on jeden ze składu grał nadal w DEKRECIE.
  On też ma materiał studyjny na niewydaną płytę, nagraną już w nowym skladzie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Odezwijcie się wszyscy, którzy macie nagrania Dekretu. Czytam,(na różnych blogach),że ktoś ma video, ktoś kasety. Kompletujemy nagrania, przegrywamy na CD...to dla nas ważne , choć dawne czasy, to jednak kawałek historii dla wielu osób. Piotrek! Pozdrawiam, i ... zapraszam, jak znajdziesz chwilę wolnego... reddog@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 15. Trochę zdjęć archiwalnych.
  Dekret w rytm muzyki :

  http://www.youtube.com/user/BrodaMiodzioJozef

  OdpowiedzUsuń
 16. To bardzo tragiczna wiadomość.
  08.05.2013r. zmarł Artur Kobus - Kajtek, perkusista zespołu.
  Miał 44 lata.

  OdpowiedzUsuń