niedziela, 13 lutego 2011

BRYGADA KRYZYS Czekamy, czekamy na sygnał z centrali

Brygada Kryzys jest jedną z najważniejszych polskich grup punk rockowych i nowofalowych. Grupa została założona w lipcu 1981, po rozpadzie Kryzysu i Tiltu, przez Roberta Brylewskiego i Tomka Lipińskiego. Skład uzupełniali: basista Ireneusz Wereński (ex-Kryzys), perkusista Sławek Słociński, saksofonista Tomasz Świtalski (ex-Kryzys) oraz grający na instrumentach perkusyjnych Jarosław Ptasiński. Ponieważ Lipiński nie chciał się zgodzić na utrzymanie nazwy Kryzys zgodzono się na kompromis przyjmując nazwę Brygada Kryzys.

Pierwszy większy publiczny występ grupy miał mieć miejsce w sierpniu na I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w gdańskiej Hali Olivia, lecz nie doszło do niego w wyniku konfliktu z organizatorami. Muzycy ostatecznie pokazali się szerszej publiczności jesienią tego samego roku w warszawskim klubie "Riviera-Remont".

Kapelą supportującą jest zaproszona przez grupę Republika - to ich pierwszy koncert w stolicy, przerwany przez Grzegorza Ciechowskiego po tajemniczym okrzyku zza kulis: PROWOKACJA! Ten występ Brygady Kryzys zostaje potajemnie nagrany, a następnie, już w stanie wojennym, wydany w Londynie przez wytwórnię Fresh Records UK jako bootleg. Jako ciekawostkę można podać, że brakuje tam pierwszego numeru pt. Wojna, który prawdopodobnie nie został zarejestrowany. Właśnie tym utworem Brygada rozpoczynała swoje koncerty.


W tym czasie zespół zagrał trasę koncertową po Polsce u boku brytyjskiej grupy TV 21 (listopad). W grudniu muzycy udali się do Jugosławii na koncerty (dwa występy w Belgradzie) w ramach „Dni młodej polskiej subkultury”. Tam nagrywają koncert i singiel „Wojna!”, które to materiały najprawdopodobniej zostają potem zniszczone. Dostali również od wytwórni Jugoton propozycję nagrania płyty – planów jednak nie zrealizowano z powodu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który uniemożliwił muzykom ponowny wyjazd do Jugosławii.Stan wojenny przekreślił także plany koncertów na następny rok w Holandii. W tym okresie muzycy dostali propozycję występów od "Rock Estrady" (organizatora dużych koncertów) – jednak podstawowym warunkiem współpracy miała być skrócona nazwa zespołu z Brygada Kryzys na Brygada K., na co Lipiński z Brylewskim nie przystali. Odmowa pójścia na kompromis uniemożliwiła im granie dalszych koncertów.


W marcu 82 roku, należąca do partyjnego koncernu "Robotnicza Spóldzielnia Wydawnicza Prasa-Książka-Ruch" firma fonograficzna "Tonpress" otwiera studio nagraniowe na warszawskim Wawrzyszewie. Potrzebna jest ekipa, która sprawdzi jego funkcjonowanie. Menadżer Brygady Kryzys, Jacek Olechowski proponuje realizatora dźwięku Kubę Nowakowskiego i zespół Brygada Kryzys. W ciągu wielu dni i nocy stanu wojennego (dzięki spec - przepustkom) grupa nagrywa tam kilkanaście utworów.

Kierownictwo Tonpressu, choć z dużymi oporami, decyduje się w końcu na wydanie kilku utworów. Materiał zostaje wydany na LP w ilości 150 tys. egzemplarzy. Wychodzi również singiel „Centrala”. Polscy dziennikarze muzyczni w plebiscycie na najlepszą płytę powojennej Polski umieścili tę płytę Brygady Kryzys na drugim miejscu. Pojawia się nowy bębniarz - świętej pamięci Janek Rołt. Na basie, oprócz Jeżyka, grał też Tomek Szczeciński (ex-TILT). Jeden z odrzuconych utworów do odsłuchania poniżej. Podobno były plany wydania całej zarejestrowanej sesji...


Całe lato Brygada Kryzys spędza na podlubelskiej wsi. Tam reżyser Michał Tarkowski rejestruje sceny, które znajdą się później w filmie "KONCERT".


W dniach 1-4 września odbywają się koncerty w warszawskim klubie Remont, pierwsze po wprowadzeniu stanu wojennego. Zespół decyduje, że wobec piętrzących się trudności, które przekreślają wszystkie plany, dalsze istnienie nie ma sensu. Robert, Tomek, Gruszka i Paweł Kelner (Fornit, Deuter, Max i Kelner) zakładają zespół "AURORA"(nie mająca nic wspólnego z późniejszą grupą rzeszowską o tej samej nazwie),, który po odejściu Tomka przekształca się w IZRAEL. Tomek reaktywuje TILT.

W 1991 doszło do reaktywacji zespołu w składzie: Brylewski, Lipiński, Wereński, perkusista Piotr "Stopa" Żyżelewicz, wokalistka Vivian Quarcoo oraz saksofoniści Włodzimierz Kiniorski i Aleksander Korecki. Latem wzięli udział w festiwalu jarocińskim, natomiast jesienią w katowickich "Odjazdach". W tym okresie muzycy rozpoczęli sesję nagraniową na kolejny album Cosmopolis, który ukazał się w 1992. Kilka utworów z tej płyty stanowiły kompozycje, które ze względów cenzuralnych nie mogły zostać opublikowane we wcześniejszych latach działalności zespołu (np. "To co czujesz", "Wojna", "Too Much").

Od końca 1992 aktywność zespołu zaczęła maleć. 13 grudnia (rocznica wprowadzenia stanu wojennego) w latach 1992–1994 (w warszawskim klubie "Remont") zespół grał koncerty pt. "Stanik" – jeden z nich (z 13 grudnia 1993) został nagrany i wydany w 1996 na kasecie Live in Remont '93. Po "Staniku '94" grupa zawiesiła działalność.

Wiosną 2003 Brygada Kryzys po raz kolejny została reaktywowana. Brylewskiemu i Lipińskiemu tym razem towarzyszyli zupełnie nowi muzycy: Tomasz Szymborski (gitara basowa), Filip Gałązka (perkusja) i Sergiusz Lisecki (saksofon). Zespół zagrał koncerty (głównie klubowe) na terenie całej Polski, a także w londyńskim klubie "Garage" (grudzień). W 2005 na miejsce Liseckiego powrócili Korecki i Kiniorski.

Niektóre zdjęcia autorstwa Michała Wasążnika, inne nie wiem, bio też różnie. Z ciekawostek pierwsza wersja utworu Wokół strażniczej wieży zarejestrowana w Galerii Post Remont w 81 roku.

16 komentarzy:

 1. PRECZ Z KOMERCHĄ I MEDIALNYMI SPRZEDAWCZYKAMI ! Brygada K niczym się nie różni od Perfectu, OZ, LP i Manaamu - byli tak samo dobrzy jak ww. Byli świetni, ale nieautentyczni, tak to widziałem ja i moi kumple. Lipiński z racji wieku nie mógł być i nigdy nie był wzorcem dla urodzonych w latach 60-tych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to widzieliście, ty i twoi kumple. Ale ja i paru innych nie byliśmy i nie będziemy twoimi kumplami. Born in the Gomułka`s PRL.

   Usuń
 2. Nieautentyczni? A kim ty jesteś żeby to oceniać? Poza tym Brygada Kryzys była grupą świetnych muzyków, a po latach najbardziej liczy się sztuka, a nie etos punkowy. Dla mnie większymi sprzedawczykami byli prymitywni punko-polowcy, którym ten etos punkowca przeszkadzał w rozwoju (nazw wymieniać nie będę bo i po co). Piszesz też, że Lipiński wzorcem być nie mógł. Szukałeś autorytetów na scenie na której z definicji nie powinno ich być.

  OdpowiedzUsuń
 3. precz z precz niech się stanie to co ma się stać.WOJNA!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. szerszeń dzieki Arturro za Koncert ile ja tego nie widzałem

  OdpowiedzUsuń
 5. Na chomiku znalazłem bardzo interesujące nagrania np. nagrania z Rockowiska 8 , czy z Jarocina 93 , które można tu opublikować : http://chomikuj.pl/PIT65/Punk+archiwum/BBB/Brygada+Kryzys/Rockowisko'81
  oraz
  http://chomikuj.pl/PIT65/Punk+archiwum/BBB/Brygada+Kryzys/Jarocin'93

  OdpowiedzUsuń
 6. pierdolić autentyczność, ważne jest to jak grali.

  OdpowiedzUsuń
 7. o! Bardzo mnie cieszy ten post. Szkoda tylko, że tak mało tych nagrań. Tak czy inaczej cieszymy się z tego co jest.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety te nagrania z Chomika to bulgoczące 128 kbps...

  Nikodem

  OdpowiedzUsuń
 9. rockowisko i filmowy Koncert to jest ten sam materiał - dla niezorientowanych, lata 90-te to już inna bajka, za dużo plumkania niepotrzebnego

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja tam Cosmopolis lubię.

  A Jarocin 83 by się przydał w porządnej jakości, taki Radioaktywny blok ze Stopą na bębnach to czysta energia.

  Nikodem

  OdpowiedzUsuń
 11. Cosmopolis długo słuchałem żeby polubić ,materiał fajny jeśli słucha się go od deski do deski (przynajmniej ja tak mam :D)


  PS.Na oficjalniej stronce zespołu jest fragment koncertu z Londynu 2003/2004jak dla mnie brygada w świetnej formie ...
  GGgggggupio

  OdpowiedzUsuń
 12. brygada kryzys najlepsza!
  pokój ludzie! i to co czujesz to co wiesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Buziaki Gupio , co to się narodził w roku koguta albo pawiana .
  Co do kawałka to co czujesz i regałowych ciągot brygady są jakieś kasety od Aurory , czy też jak kto woli Izraela z Frantzem ?

  OdpowiedzUsuń
 14. BK rządzi, szkoda tgylko, że materiały na RS wygasły - można prosić o reUP?
  a góry dzięki

  OdpowiedzUsuń