niedziela, 7 czerwca 2009

KOLABORANCI To my urodzeni w latach sześćdziesiątych

KOLABORANCI, od drugiej połowy lat osiemdziesiątych kojarzą się nierozerwalnie ze Szczecinem i osobą Przemka Thiele. W okolicach wakacji 1986 roku w głowie późniejszego lidera pojawił się pomysł założenia nowej grupy.

Koncertowa odsłona pn. KOLABORANCI miała miejsce 7 marca 1987 roku w szczecińskim klubie „Pinokio” podczas koncertu „Garaż”. Fragmenty występów pojawiły się później na składankowej kasecie pt. Garaż (wydanej w 1987 roku). Już miesiąc później doszło do pierwszych nagrań studyjnych zrealizowanych w Akademickim Radiu „Pomorze”. W międzyczasie przyszła wiadomość o zakwalifikowaniu kapeli do udziału w festiwalu jarocińskim. Kolejne dni wytężonej pracy podporządkowane zostały tej imprezie... Utwór Czechosłowacja był niczym innym jak dezerterowską Kolaboracją ze zmienionym tekstem. Po występie Dezertera (był to ich pierwszy koncert we trójkę, bez dotychczasowego wokalisty Skandala), gdy publiczność domagała się bisów, na słabo oświetlonej scenie pojawili się Kolaboranci, a część mniej spostrzegawczych widzów nawet nie zauważyła zmiany dodatkowo sugerując udział w bisie byłego wokalisty Dezertera. Udział w imprezie jarocińskiej zwrócił na Kolaborantów uwagę punkowej publiki oraz telewizji i prasy oficjalnej.

W styczniu 1989 roku własnymi staraniami zespołu wydana została pierwsza z unikalnych już dzisiaj kaset demo pt. I my kiedyś będziemy grać przeboje, a w chwilę potem Kolaboranci wzięli udział w Letniej Zadymie w Środku Zimy zorganizowanej przez Jurka Owsiaka, gdzie oprócz własnych numerów zaprezentowali kilka przeróbek znanych polskich hiciaków z lat sześćdziesiątych. W marcu w Studio Izabelin zarejestrowane zostały dwa utwory Powiedz coś i Strażnicy moralności i do listopada zespół regularnie koncertował w całej Polsce, m.in. dwukrotnie lądując w Warszawie... raz na Torwarze i raz w Hybrydach. W październiku pojawiły się w sklepach dwa albumy — Letnia Zadyma w Środku Zimy i Jarocin '88 — będące pierwszymi oficjalnymi wydawnictwami zawierającymi nagrania Kolaborantów, na początku listopada powstało nowe demo nagrane w Szczecinie i wydane później jako The Heat.

W marcu 1990 roku u boku Dezertera kapela zagrała na jednym z koncertów gryfińskiej „Ewolucji”. Zespół nagrywa materiał na pierwszą płytę w Studiu Izabelin na przełomie kwietnia i maja. W połowie roku pojawiła się kaseta pt. The Heat wydana przez efemeryczną oficynę Kaszana Warszawa Factory, której zawartość pokrywała się w części z materiałem zarejestrowanym w Izabelinie i przygotowywanym do wydania. Zgranie materiału na płytę nastąpiło w czasie wakacji i zanim debiutancki album A może to ja? pojawił się na kompakcie i winylu wydany przez firmę Arston, jego kasetowa wersja ujrzała światło dzienne dzięki staraniom samego zespołu, a po pewnym czasie trafiła do katalogu Rock'n'rollera. CD i LP pojawiły się późną jesienią, a zanim to nastąpiło Kolaboranci wystąpili na — ostatnim bodajże — festiwalu Róbrege, zorganizowanym w tym roku na Torwarze.

Niemal dokładnie rok po nagraniu pierwszej płyty ponowna wizyta w Izabelinie na przełomie kwietnia i maja 1991 roku zaowocowała nagraniem albumu Znów po stronie większości, który wydany został przez Studio Izabelin. We wrześniu 1992 roku nagrany został trzeci materiał pt. Ciało i drewno.

Po wydaniu trzeciej płyty Kolaboranci rozstali się z dotychczasowym wydawcą, okazało się jednak, że przynajmniej na razie była to ostatnia rzecz jaką zrobili. Mimo tego, że był to — szczególnie pod względem koncertowym — niezły okres dla Kolaborantów, Przemek zdecydował się rozwiązać zespół. Tutaj w zasadzie kończy się ten najbardziej znany wszystkim etap działalności grupy.

Niektórzy ex-członkowie -Piotr Banach, Jacek Chrzanowski, Marek Chrzanowski, Wojtek Wójcicki- udzielali się lub udzielają w takich formacjach jak: Hey, Wilki, Dezerter, Indios Bravos, a także u boku Hołdysa, Maleńczuka, Silskiego. Wokalista działa solowo.

Zdjęcia pożyczone z oficjalnej strony Kolaborantów. Do posłuchania materiały Live 13 XI 89 Hybrydy wydane na kasecie przez Kaszana Warszawa Factory (specjalne wydanie koncertowe - seria super próbna - cokolwiek to znaczy), oraz koncert z 5 grudnia 1987 roku z II Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Przemysłowej w Wieruszowie wydany na split kasecie z Prowokacją. Także trzy utwory z płyty Jarocin 88.

*****

Kolaboranci - Live 13 XI 89 Hybrydy
download

Kolaboranci - Live Wieruszów 87
download

Kolaboranci - utwory z płyty Jarocin 88
download


6 komentarzy:

 1. Witam poszukuję składaka: Klub Pinokio. Garaż live.
  Dasz znać? danielklosowski@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. cholera jasna, nie zadne Jeruzalem tylko JAruzalem! Kto wtedy panowal w tym kraju?
  pozdrawiam, przemyslaw thiele

  OdpowiedzUsuń
 3. jeruzalem, he, he. tez tu trafilem w poszukiwaniach... Przemek, sciagnij od nich tantiemy ;D pozdro, lachert

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie zdjęcia: Dzidek
  Tantiemy odpuszczam :-)
  Pozdr. Dzidek

  OdpowiedzUsuń
 5. Poproszę o numer konta i kwotę do zapłaty za te niby tantiemy Panie anonim .Każdy może się podpisać:Jan Kowalski właściciel praw autorskich w/w koncertów prosi o tantiemy.Żenada.

  OdpowiedzUsuń
 6. Minęły 2 lata, a Jan Kowalski nadal be kasy...

  OdpowiedzUsuń