sobota, 13 czerwca 2009

REPUBLIKA Jeżeli wszystko pójdzie dobrze a tak zakłada plan...

W 1979 roku na sopockim przeglądzie "Muzyki Młodej Generacji" zadebiutował toruński zespół Res Publica. Była to formacja art rockowa, grająca muzykę zbliżoną do dokonań słynnego brytyjskiego zespołu Jethro Tull. Jednak brak dobrego przyjęcia ze strony publiczności spowodował, że zespół stanął w obliczu upadku. Wkrótce grupę opuścił jej lider - Jan Castor, a przywództwo przejął grający dotychczas na flecie Grzegorz Ciechowski. Po miesiącach zawirowań zespół zmienił nazwę na Republika i zaczął podążać w kierunku nowoczesnych brzmień nowej fali. Ostatecznie w 1981 roku wykrystalizował się skład zespołu: Grzegorz Ciechowski (śpiew, instrumenty klawiszowe), Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara) oraz Paweł Kuczyński (gitara basowa). Pod koniec tego roku zespół był już na tyle zgrany, że mógł wznowić działalność koncertową.

Zespół od początku był związany z Klubem Studenckim Od Nowa w Toruniu przy UMK, gdzie koncertował i odbywał próby. Wypracował charakterystyczne nowofalowe brzmienie. W okresie 1982-1985 był jedną z najlepszych i najciekawszych grup na polskiej scenie rockowej. W wyniku nieporozumień Republika rozpadła się w 1986 roku, by powrócić w 1990. W latach 90. zespół prowadził czynną działalność nagraniowo-koncertową. W 2001 roku po śmierci lidera i wokalisty Grzegorza Ciechowskiego grupa przestała istnieć.

Do posłuchania taki ewenement bo dwa koncertowe nagrania (Będzie plan, Kombinat) z najprawdopodobniej 83 roku. Jest dziwne, że przy takiej ilości tras i koncertów jakie grupa odbyła nie ma praktycznie żadnych nagrań koncertowych z tamtego okresu. Szkoda , bo istnieje sporo utworów z pierwszego okresu działalności grupy (Zawroty głowy, Witamina X, Pornografia) które nie zostały nigdy nagrane lub w innych, często gorszych wersjach (Balon, Lawa, Zielone usta, Noc wampira) znalazły się na późniejszych wydawnictwach. Z tego co wiem to Ciechowski na pozwalał na rejestracje starych koncertów ale może ktoś ma te stare numery w jakiś przystępnych wersjach?

Fotki pochodzą z oficjalnej strony Republiki http://www.republika.art.pl/.


*****

Republika - live 83
download

6 komentarzy:

 1. Republika to był mój pierwszy koncert z życiu, w 1983r. w katowickim Spodku - byłem 14-letnim szczylem, nigdy więcej ich nie widziałem bo zradykalizowały mi się upodobania muzyczne. Nie przypominam sobie by grali wtedy jakieś inne kawałki, prócz tych ogólnie znanych. Dwie pierwsze płyty i single Republiki to klasyka - mam nadal i czasem słucham, późniejsze i solowe Ciechowskiego to syf. Chętnie posłuchałbym tych nieznanych nagrań, choć raczej nie tych w stylu Jethro Tull (brrrr...).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sam jestes syf 1 solowa plyta obywatel GC to klasyk nad klasykami posluchaj cfoku!

   Usuń
 2. fragment wywiadu z brygadą kryzys z 1999r.
  Robert: W zasadzie była to bardzo przypadkowa sprawa. Mieliśmy na ukończeniu tzw materiał, jak się dzisiaj ładnie mówi. Kilkanaście utworów. No i okazało się że w Rivierze można zorganizować koncert.
  Pełni nadzieji, że w ówczesnych czasach można prowadzić rzeczową działalność koncertową, poprzez naszego menagera związaliśmy się z agencją " Rock Block - Rock Estrada". Szukaliśmy zespołu, który mógłby z nami zagrać. Jako, że większość warszawskich grup grało posthard rocka zaprosiliśmy Republike. Póniej okazało się, że zrobili błyskawiczną kariere. Niestety, wtedy nie dokończyli koncertu..

  Tomek: Zespół wydał się nam interesujący i nasz manager, Jacek Olechowski sciągnął ich tutaj z Torunia. Mieli zagrać jako support. Nasz przyjaciel, który byt hodowcą ziół, wyhodował właśnie bardzo dobre zioło i przy pomocy dwóch cudownych przyjaciółek upiekł takie specjalne ciasto. Standardowy rodzaj piernika, do którego dodaje się liści konopi.
  Jest to bardzo smaczne, ale niestety dla osób nie przyzwyczajonych do tego rodzaju specyfików, zwłaszcza dla tych, którzy raczą się alkoholem, spżycie czegoś takiego może przynieść dramatyczny skutek. No i nasz akustyk, który nagłaśniał koncert całkowicie nieświadomie - zjadł tego sporo. Potem kompletnie odjechał. Stracił panowanie nad konsoletą. Republike też poczęstowaliśmy...

  podobno ciechowski uciekł ze sceny jak ciasto zaczęło działać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę starych nagrań się zachowało.
  3 kawałki z Rockowiska'81 (z filmu "Koncert")
  Pare kawałków z Opola'83 (jest jeszcze z tego nagrana Śmierć Kliniczna i ostatni koncert Braku, po 2 kawałki)

  OdpowiedzUsuń
 4. Są jeszcze 2 czy 3 nagrania koncertowe w bardzo dobrej jakosci z okazji setnego wydania listy pr.3. Mam jeszcze próbę Republiki z 85 (min. Ciało po angielsku) ale tu to dopiero jest dramatyczna jakość. Demo z 81 to przy tym bajka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najlepsze kawalki Repy 81 -84

  OdpowiedzUsuń