niedziela, 28 czerwca 2009

KONWENT A Wpadam do knajpy, ludzie szaleją...

Konwent A został utworzony w maju 83 w Gdańsku przez trzech kumpli kończących szkołę podstawową. Zanim pod koniec 84 roku do grupy dołączyła Żaneta, zespół zdążył zagrać parę koncertów podczas których w składzie znaleźli się jeszcze Krzysztof Jajczyk - keyboards and Jacek Szymanski - vocal. Od początku 85 roku w Konwencie A grali praktycznie do końca: Żaneta Mikulska - voc, Parocz - git, voc, Waldi - bass oraz Pierzak - dr. Nazwa Konwent A wzięta była od polskich antykomunistycznych grup działających przed drugą wojną światową.

W lutym 86 roku zespół gra na 3-dniowym festiwalu w Gdyni "Nowa Scena", potem zaczyna grać koncerty w całej Polsce. Grupa zostaje zauważona przez wiele zinów, udziela też wywiadu zachodnioniemieckiej gazecie Stern. W lipcu występuje na otwartym festiwalu w Darłowie gdzie wśród publiczności znajdują się babcie z dziećmi i lokalna społeczność jak rybacy.

Parę dni później Konwent A gra w Jarocinie. Na wskutek tarć pomiędzy Chełstowskim a tzw. Gdańską Sceną Alternatywną grupa gra na małej scenie. Pok koniec lata Konwent A gra na drugim festiwalu Nowa Scena, zorganizowanym dwukrotnie w ciągu roku, gdzie zespół ma duże problemy z cenzurą ze względu na swoje teksty. Na grupę zostają nałożone ciężkie kary finansowe jednak szczęśliwie udaje się ich nie zapłacić.

Parę miesięcy później kapeli udaje się w Radio Gdańsk nagrać cztery utwory. Jeden z nich "Kim jest" trafia potem na składankową płytę "Fala II" wydaną przez Polton. Szkoda, że cały materiał nie został wydany do tej pory choćby jako singiel.

W 1987 roku członkami zespołu zaczyna interesować się armia i nie chodzi bynajmniej o zespół. Paroczowi dzięki sznytom na rękach udaje się trafić do Obrony Cywilnej ale pozostali nie mają tyle szczęścia. Konwent gra swój ostatni koncert w oryginalnym składzie w Gdyni razem z Unrrą i The Ex z Holandii.

Parocz i Żaneta próbują utrzymać zespół i decydują sie grać zupełnie inna muzykę. Znajdują dwóch innych muzyków i w lecie 87 grają fatalnie przyjęty koncert po którym Parocz decyduje się na definitywne rozwiązanie grupy. Krótko po tym Żaneta emigruje do Holandii.

Zespół reaktywuje sie jeszcze pod koniec 89 roku w oryginalnym 3-osobowym składzie ale nic z tego nie wychodzi. Parocz i Pierzak próbują ponownie w 92 roku pod nazwą Konwent ale muzycznie było to już zupełnie coś innego i wkrótce grupa rozpada się po raz ostatni.

Strona zespołu na Facebooku http://www.facebook.com/KonwentA.


16 komentarzy:

 1. pytanie do expertów :wojna domowa czy atomowa? ja zawsze opcjonowałem za wersją numer dwa

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamietam ich wystep na malej scenie w Jarocinie - zagrali punkowa wersje jakiejs koledy. Ale i tak najwazniejsza byla dziewczyna przy mikrofonie. Ciekawe jak dzisiaj wyglada?

  Stina.

  OdpowiedzUsuń
 3. bodajże w archiwum jest m.in. koncert z Jarocina a kolęda to Wśród nocnej ciszy

  OdpowiedzUsuń
 4. A ma ktos koncercik ze Szczecina caly mialem go kiedys na kasetce

  OdpowiedzUsuń
 5. będzie wkrótce, nie wiem gdzie kasete posiałem

  OdpowiedzUsuń
 6. Super był koncert z Pinokia.

  OdpowiedzUsuń
 7. To ten koncert, który wyszedł na splicie z Dziećmi Kpt Klossa, gdzie na początku proszą, by publika tym razem nie dewastowała sali?:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ktoś pytał jak dziś wygląda wokalistka.
  Proszę bardzo
  http://nasza-klasa.pl/profile/7744512

  OdpowiedzUsuń
 9. No fotka super - juz nie punkowo, ale nadal stylowo. Pozdrowienia dla Zanety!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten koncert od 6 do 19 numeru to miał miejsce w Gliwicach, kiedy Konwent grał tam z Armią

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mialem to jako live jarocin i tak ogolnie to bardziej pasuje na koncert tzw plenerowy haha niz w pomieszczeniu zamknietym ale moge sie mylic

  OdpowiedzUsuń
 12. http://odsiebie.com/pokaz/3932111---e8ef.html
  w imieniu prawa - konwent a

  OdpowiedzUsuń
 13. to jest właśnie przykład jak nie należy odszumiać nagrań bo tego się słuchać nie da

  OdpowiedzUsuń
 14. to nie mój rip, nie miałem wpływu...

  OdpowiedzUsuń
 15. Nareszcie koncert Konwent A ze Szczecina bez odszumiania i innych tricków niepotrzebnych, super jakość. Miałem na taśmie od lat ale dużo gorszej jakości. Wielkie dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 16. Strona zespołu na Facebooku http://www.facebook.com/KonwentA.

  OdpowiedzUsuń