środa, 30 września 2009

JAROCIN 84 Co tak szumi, jakiś bajer od gitary tak? Nie, to morze...

"NAJLEPSZA ÓSEMKA w kolejności alfabetycznej: JAGUAR, KAT, MOSKWA, OSTATNIE TAKIE TRIO, PIERSI. PROWOKACJA, RENDEZ VOUS i SIEKIERA. "Komu przydzielić dwie ufundowane nagrody, a więc Naczelnika Miasta Jarocin Czesława Robakowskiego w wys. 60.000 zł i Adama Labogi w postaci wzmacniacza LABSOUND jego produkcji, zespoły zadecydowały miedzy sobą. 60.000 zł dostali najmłodsi czyli zespół PROWOKACJA, średnia 18 lat, natomiast wzmacniacz powędrował do najbiedniejszych czyli zespołu SIEKIERA. Należy też wymienić wszystkich pozostałych grających w koncercie finałowym: Fort BS, Kultura, Madame, Made In Poland, Variete, New i Goście - Mr. Zoob, Śmierć Kliniczna, Azyl P, Teraz i Klaus Mitffoch.

Tak w tym koncercie, jak i w przebiegu całego festiwalu zarysowały się poważne podziały stylistyczne. Jest coraz większe zróżnicowanie muzyczne, co jest efektem większej świadomości artystycznej, Największe zaskoczenie reggae; niewielu podejrzewało, ze w Polsce można grać reggae. A już nikt chyba nie wierzył w to, że można to robić dobrze. Okazało się, że można. Reggae to bardzo specyficzna muzyka bazująca bardziej na klimacie, nastroju, wyznawaniu swoistej filozofii, niż na samym tworzeniu muzycznym. To muzyka spokojna, oszczędna, filozoficzna w swej monotonii i wspaniale rozkołysana. To Marley i Karaiby. I w Jarocinie TO usłyszałem. Nie do uwierzenia, a jednak... Kultura, Rokosz, Bakszysz, Daab i najbardziej głęboki Izrael. "Kołysz się miękko, szanuj ziele, ratuj korzenie. Reggae rytm serca, muzyka miłości i pokoju..." Piękne.

Punk - przyjechały załogi by zrobić zadymę. I zrobiły. Ostre, bezkompromisowe, bez kompleksów, atakujące. Niezwykle prawdziwe i w swej istocie oryginalne. Posiadające spory ładunek intelektualny. Siekiera, Prowokacja, Moskwa, Abaddon, Dezerter to grupy, które trzeba rozumieć. Wprawdzie muzyka przed nimi się nie ugina, ale granice zostały przerwane. Nowa Fala i Awangarda wszystkie odcienie dzisiejszej , rzeczywistości. Muzyka Naszych Czasów i Przyszłości. Głęboka świadomość artystyczna, przemyślenia i zróżnicowane, zaskakujące środki wyrazu. Warsztat, umiejętności i brzmienia. Niezwykłość. Madame, Fort BS, Nowo-Mowa, New, Piersi oraz przytłaczające swym ładunkiem i wyrazem Made in Poland, a także wyrafinowane, unoszące się w swym brzmieniu i legendarne w swej osobowości Kosmowski jak Morrison Rendez-Vous. Poza tym Aya RL, i wymienieni już Mr Zoob, Teraz, Śmierć Kliniczna, Klaus Mitffoch. Do przodu! "
Jacek Sylwin. Non Stop, wrzesień 1984

Do posłuchania nagrania z przesłuchań. Obok paru nierozpoznanych zespołów zaprezentują się takie grupy jak: Agresor, Die Gewaltlosen, Sedes, Opar, Anarchia, Processs, Piersi, Ręce do góry, Crvena Zvezda, Bunkier i Rekrut. Jedną z grup, która nie zakwalifikowała się z przesłuchań był wrocławski SEDES. Dzięki wstawiennictwu innych grup punkowych zespół jednak wystąpił na festiwalu wykonując zaledwie 4 numery. Oficjalnym powodem odrzucenia był brak poczynienia jakichkolwiek postępów muzycznych. Całkiem możliwe, że było to spowodowane jednak ekscesem z poprzedniego roku. Informacja o Jarocinie 83 : "Zaczynają się niesnaski wśród publiczności - Walter Chełstowski wymyśla drewnianą belkę-barierkę: na prawo hipy , na lewo puny . Wokalista punkowego Sedesu ostentacyjnie pluje na prawy sektor. "

Tradycyjnie fotki podebrane Mirkowi Makowskiemu.


*****

Jarocin 84 Przesłuchania part 1
download

Jarocin 84 Przesłuchania part 2
download20 komentarzy:

 1. To nie agresja tylko warszawski agresor. Jest tez na bank awariat.Kiedy zgrywalem to z kasety co wyrwalem to bylo to tak samo blednie opisane.W kolejnosci leci-agresor,die devaltlosen,sedes,opar,awariat,piersi,crvena zvezda,rekrut.

  OdpowiedzUsuń
 2. machnąłem się pisząc Agresja bo w pliku jest Agresor, nie jestem pewien też Anarchii, reszta pasuje raczej

  OdpowiedzUsuń
 3. Ilekroć u Ciebue coś czytam, mam jakieś sympatyczne skojarzenia ze "Złotymi latami radia" W. Allena...
  THX za ten blog chłopie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ma ktoś inne wykonanie trzeciego kawałka Piersi ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Die Gewaltlosen! Panowie nie robcie literowek bo to zmienia znaczenie.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co znaczy fotki podebrane M.Makowskiemu jest tego więcej ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest tego znacznie więcej i to nie tylko M.Makowskiego. Widziałem zbiór zdjęć z jarocinów 84-86 autorstwa innego fotografa i szczena opadła. Czarno białe ale za to świetna jakość, robione jakimś dobrym aparatem. Nie wiem tylko, czy to się ukaże szerzej w sieci.

  OdpowiedzUsuń
 8. szukam zdjec Die Gewaltlosen, widzieliscie gdzies?

  pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 9. jedno pytanko:
  kto wykonuje utwór 21 z pierwszej czesci przesluchan?

  OdpowiedzUsuń
 10. czy ktos pamieta koncert w jakims warszawskim klubie, na ktorym gral min. Agresor i Die Gewaltlosen ?
  to chyba byla jesien'84

  pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 11. Klub Hades: Agresor i Die Gewaltlosen, wiosna'85

  OdpowiedzUsuń
 12. a CRVENA ZWEZDA to późniejsze RED STAR

  OdpowiedzUsuń
 13. Posiada ktoś może nagrania KATa z przesłuchań ,albo z samego Jarocina ?

  OdpowiedzUsuń
 14. mordo_ty_moja20 lipca 2011 17:46

  tu masz link do albumu Kat - Jarocin-Live '92
  http://www.4shared.com/file/53783357/f6679da4/Kat_-_1992_-_Live-Jarocin_92__porWell666_UV.html

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jarocin 92 znam,chodzi mi o nagrania z Jarocina/przesłuchań do Jarocina 85,86 i głównie z 84 ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. NA przesłuchaniach part 1
  utwór 13 i 14 to 'Awariat'z Ostrołęki
  w składzie:Góral w.G.wocal,Maciek B.Gitara,Tomek R.bas,Wasyl W.W perkusja

  OdpowiedzUsuń
 18. Byłem na tej edycji Jarocina. Raczej jako posthippis, z pewnościa nie punk. Interesował mnie wówczas hardrock. Czy OSTATNIE TAKIE TRIO jest dostępne?

  OdpowiedzUsuń
 19. a czy na tym Jarocinie nie grała Roxa z utworem A ona tańczy? Jeśli tak to czy wykonywali oni jeszcze inne utwory? wiem że nie kwalifikuje się ona ani do punku ani do nowej fali, ale nie daje mi to spokoju...

  OdpowiedzUsuń