Po zagraniu w październiku 84 ostatniego koncertu z Tomaszem Budzyńskim, Tomasz Adamski reorganizuje Siekierę, modyfikując także wizerunek zespołu, odchodzącego od punk rocka w stronę nowej fali; zespół opuszcza perkusista, oprócz gry na basie Dariusz Malinowski przejmuje rolę wokalisty, do zespołu zostają przyjęci: Zbigniew Musiński - perkusja oraz Paweł Młynarczyk - instrumenty klawiszowe (wcześniej grający w grupie ZOO).
W lutym 1985 grupa nagrywa 8 nowych utworów (m.in. "Ja stoję...", "Idziemy przez las" i "To słowa") w Studio System w Lublinie; w Polskim Radiu pojawiają się pierwsze jej nagrania. Na przełomie maja i czerwca Siekiera rejestruje nagrania dla Tonpressu, wydane później na singlu i płycie "Jak punk, to punk"; w telewizji w programie Krzysztofa Szewczyka pojawia się wideoklip do utworu "Misiowie puszyści".
Również w czerwcu zespół występuje na zorganizowanym pod patronatem Tonpressu koncercie rockowym w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu; razem z Randez-Vous grupa zajmuje na tym koncercie pierwsze miejsce, nagrodą jest rejestracja płyty długogrającej.
Mimo oskarżeń ze strony ortodoksyjnej punkowej publiczności o zdradę, zespół decyduje się na zagranie na festiwalu w Jarocinie; mimo rewelacyjnego występu (niejako na przekór nieprzychylnej publiczności), koncert zostaje przerwany przez organizatorów festiwalu po wykonaniu przez Siekierę zaledwie czterech utworów i nie zostaje dokończony mimo sprzeciwów ze strony Tomasza Adamskiego.
W 1986 roku ukazuje się płyta "NOWA ALEKSANDRIA" (tytuł płyty jest dawną nazwą miasta Puławy); po latach, w wydanej w 1998 r. książce "Polski rock - przewodnik płytowy" Wiesław Królikowski uznaje ją za jedną "z najbardziej intrygujących płyt naszego rocka lat osiemdziesiątych", zaliczając ją jednocześnie do płyt będących "wyjątkowym osiągnięciem w kontekście całej naszej muzyki rockowej".
W 1987 roku następuje zmiana w składzie zespołu - dochodzi nowy gitarzysta Wiesław Borysewicz, Tomasz Adamski rezygnuje z gry na gitarze na rzecz śpiewania. Siekiera, wyposażona m.in. w rewelacyjne światła przez Estradę Lubelską, odbywa z Variete wspólną mini trasę.
W 1988 roku zespół kończy działalność; według Adamskiego "Siekiera rozpadła się z wielu powodów, ale chyba głównym był brak solidarności w zespole spowodowany różnicami natury duchowej i intelektualnej".
Pare zdjęć autorstwa Mirka Makowskiego. Jako ciekawostkę można podać, że kolorowy plakat Siekiery wśród trawy ukazał się w gazetce dla młodzieży szkół podstawowych Płomyk. Ciekawe kto wpadł na ten genialny pomysł...Nagrania z Jarocina 85 w jakości czysto archiwalnej ale warto posłuchać jak pan W.Chełstowski rozwala koncert.
*****
Siekiera ad 1985 - Jarocin'85, Radio Lublin luty'85, Róbrege 85 download
można dodać, że utwór Jest bezpiecznie w wersji ze studia Lublin został użyty w filmie Jestem przeciw, niby pierwszym filmie o polskich narkomanach chociaż jak stwierdził sam Adamski to był bardzo kiepski film
Płomyk??? Skąd taka informacja??? :)) To była "Nowa Wieś". I tak jest na www.siekiera.serpent.pl/foto-na.html. Zresztą sam to skanowałem wieeeki temu - miałem dostęp tylko do skanera A4, przez to fotka jest "ucięta" (rozmiar był trochę większy).
I jeszcze - w "Jestem przeciw" wykorzystane są dwa kawałki z sesji lubelskiej. Także "Ja stoję..." - o tym choćby na http://filmpolski.pl/fp/index.php/121349. Film rzeczywiście taki sobie. Ale Siekiera pasowała tam idealnie :)
to że jest tak na stronie nic nie znaczy bo sam miałem chyba ze 4 sztuki z Płomyka, Nowej Wsi w podstawówkach się nie prenumerowało chociaż niewykluczone że tam też był ten plakat ale Płomyk na 100 procent
analogicznie ja sam byłem zawsze zdziwiony informacją na stronie Siekiery że to niby z Nowej Wsi plakat a tej gazety to nigdy nawet w rękach nie miałem bo to obciach był wtedy kupować coś z nazwą wieś haha :-)
panowie rozwieje wasze niepewności to był plakat z nowej wsi sam posiadałem ten plakat a siekiera ciągnie się za mną od tamtej chwili kiedy kupiłem nową wieś w małej wsi i zobaczyłem najbardziej ortodoksyjnych punków(jak sam wtedy sądziłem)w PRL-u,jednak siekiera punkowa to przygoda a siekiera nowo falowa to POEZJA! Pozdrawiam
Mam ten plakat przed sobą. Na rewersie jest kilkanaście odpowiedzi na list czarnoskórej dziewczynki do "płomyka", której dokuczano z powodu koloru skóry. Więc to nie "Nowa wieś".
Ten Pan co pisze że zdjęcia te same były wykorzystywane w wielu gazetach ma całkowitą racje a więc problem rozwiązany,tak właśnie było ale ja miałem z nowej wsi;-)
Były czasem "akcenty" punkowe/new wave w Nowej Wsi, Zarzewiu, Dzienniku Ludowym; Mam tez całą masę wycinków z Gazety Młodych, tam zawsze na ostatniej stronie było sporo ciekawych rzeczy. kiedyś to wszystko trzeba będzie chyba zarchiwizować
Dla mnie "NA" to jedna z największych płyt w naszej historii...jest w niej coś magicznego i nieopisywalnego. Pomimo tak drastycznej przemiany pozostał jakiś surrealistyczny klimat. Atmosfera obrazów.
'Ja stoję ja tańczę ja walczę' w pierwotnej wersji to absolutny killer, późniejsza wersja ze składanki 'Jak punk to punk' nie ma już takiej siły rażenia i jest (przynajmniej moim zdaniem) zdecydowanie najsłabszym numerem "nowej" Siekiery. Utwory z tonpressowskiego singla S-555 Jest bezpiecznie/Misiowie puszyści pochodzą właśnie z sesji nagraniowej w lubelskim studiu System z lutego 85, zostały następnie zmiksowane na nowo na Wawrzyszewie z dodanymi partiami klawiszy, których w oryginale nie było. Tonpress biedny nie był, ale na zespołach spoza ówczesnego świecznika oszczędzał jak tylko mógł i chętnie wykorzystywał nagrania zrealizowane przez zespoły na własny koszt płacąc grosze za wykorzystanie cudzej pracy.
Materiał z sesji luty'85 nie znalazł się później na singlu. Wystarczy posłuchać choćby w "Jest bezpiecznie perkusji" na początku drugiej zwrotki gdy wchodzi wokal. Różnią się. Tak samo w "Misiowie puszysci" w drugiej zwrotce na singlu tylko przez połowę jednej z 4 fraz wokal śpiewa "tralalala", reszta jest śpiewana "lalalala" , na sesji z lutego'85 "tralalala" występuję kilka razy. Z resztą oba nagrania mają diametralnie inne brzmienie.
Różnią się i mają inne brzmienie bo na tym właśnie polega studyjny remix że z produktu wyjściowego otrzymujesz zupełnie nową jakość. Remix to nie to samo co mastering polegający głównie na oczyszczeniu ścieżek z ewentualnych szumów i podbiciu w razie potrzeby określonych tonów. Nagrania Siekiery z "Fali" też brzmią kompletnie inaczej niż oryginalny zapis z koncertu z Jarocina 84 bo z oryginału zachowano tylko sekcję, a gitarę i część wokali dograno na nowo w studiu Tonpressu. Jest zresztą o tym mowa w książeczce do CD "Na wszystkich frontach świata" T.
Jedno i to samo zdjęcie było i w Nowej Wsi i chyba w Płomyku. To w tamtych czasach nie było niczym szczególnym. Plakat Dezertera z Zarzewia też był potem w mniejszym formacie w którejś gazecie (Razem? Nowa Wieś? Na Przełaj? gdzieś to widziałem).
Anonimowy z 20:02 - dzięki, bo już naprawdę mocno zwątpiłem w swoją pamięć. Tym bardziej, że akurat "Płomyka" w 2. połowie lat 80. już nie czytywałem na 100% ;) Ale Arturrowi zwracam honor - rzeczywiście fotka (plakat) był i tu, i tu.
Takie były czasy, zdjęć było niewiele, o promocji mało kto słyszał, wszystko było totalnie amatorskie, więc i powtarzały się te fotki, czasem po parę razy, w różnych czasopismach, niewykluczone że ta Siekiera mogła się pojawić jeszcze i gdzieś indziej.
Faktycznie krążyły te same foty po różnych czasopismach ,a różniły się jedynie formatem i na szczęście jakością papieru.Wspominane tu "Zarzewie" jak sobie przypominam duży rozmiar na toaletówce.Masz rację fakir69 sam mam w piwnicy niezłe archiwum trzeba to kiedyś poskanować.
Tak było - jedno i to samo zdjęcie często pojawiało się w różnych organach prasowych peerelowskich partyj politycznych i związków młodzieżowych, harcerskich itp: Dziennik Ludowy, Zielony Sztandar, Zarzewie, Sztandar Młodych, Świat Młodych, etc...
Rozpakowałem sobie koncercik Siekiery z Jarocina 85 ,bo świstak zawinął go w sreberko ,a tu patrzę i oczą nie wierzę utwór 5 pod nazwą ...wc rozwala koncert !? Myślę ,no jak nic Jaromir zebrał ekipę punków z Miastka i przyjechał do Jarocina "naprawiać" kolesi z Siekiery za złamanie punkowych zasad ortodoksyjności .Odsłuchuje plik z pozycją nr5 ,a to niejaki Walter co się Chełstowskim zowie był inspiracją nazwania tegoż kawałka właśnie tak. Kamień mi spadł z serca.
Już tak na marginesie tej starej dyskusji: w "Nowej Wsi" ukazywały się też (przynajmniej dwukrotnie), takie składane na 4 z formatu A4 pseudośpiewniki z tekstami polskich zespołów. Można z tego było sobie zrobić takie miniksiążeczki. :D Naprawdę, "Nowa Wieś" to była awangarda prasowa w kontekście polskiej muzyki niezależnej
SIEKIERA - nagrania pochodzą z ostatniego koncertu zespołu Siekiera, który miał miejsce w klubie"Remont" w Warszawie, w dniu 6 grudnia '86 https://www.youtube.com/watch?v=xQg7iu2lFAg&t=730s
Blog poświęcony polskiej muzyce punk/nowa fala głównie z lat osiemdziesiątych choć nie tylko. Zawiera nagrania z prób, koncertów, dema zespołów i oficjalne wydawnictwa niedostępne od wielu lat - nie popieramy piractwa. Niektóre zespoły grają do dziś, innych już dawno nie ma. Jeżeli miałeś kapelę, masz unikalne nagrania polskich zespołów z tamtych lat to podziel się z innymi, nie daj o nich zapomnieć. Starajmy się zachować archiwalia w najlepszej jakości czyli najlepiej w audio a jeśli w mp3 to w kompresji 320 kbps.
można dodać, że utwór Jest bezpiecznie w wersji ze studia Lublin został użyty w filmie Jestem przeciw, niby pierwszym filmie o polskich narkomanach chociaż jak stwierdził sam Adamski to był bardzo kiepski film
OdpowiedzUsuńPłomyk??? Skąd taka informacja??? :))
OdpowiedzUsuńTo była "Nowa Wieś". I tak jest na www.siekiera.serpent.pl/foto-na.html.
Zresztą sam to skanowałem wieeeki temu - miałem dostęp tylko do skanera A4, przez to fotka jest "ucięta" (rozmiar był trochę większy).
To był płomyk, potwierdzam. Sam miałem ze dwa numery kupiony w kiosku Ruch-u.
UsuńI jeszcze - w "Jestem przeciw" wykorzystane są dwa kawałki z sesji lubelskiej. Także "Ja stoję..." - o tym choćby na http://filmpolski.pl/fp/index.php/121349.
OdpowiedzUsuńFilm rzeczywiście taki sobie. Ale Siekiera pasowała tam idealnie :)
to że jest tak na stronie nic nie znaczy bo sam miałem chyba ze 4 sztuki z Płomyka, Nowej Wsi w podstawówkach się nie prenumerowało chociaż niewykluczone że tam też był ten plakat ale Płomyk na 100 procent
OdpowiedzUsuńanalogicznie ja sam byłem zawsze zdziwiony informacją na stronie Siekiery że to niby z Nowej Wsi plakat a tej gazety to nigdy nawet w rękach nie miałem bo to obciach był wtedy kupować coś z nazwą wieś haha :-)
OdpowiedzUsuńpanowie rozwieje wasze niepewności to był plakat z nowej wsi sam posiadałem ten plakat a siekiera ciągnie się za mną od tamtej chwili kiedy kupiłem nową wieś w małej wsi i zobaczyłem najbardziej ortodoksyjnych punków(jak sam wtedy sądziłem)w PRL-u,jednak siekiera punkowa to przygoda a siekiera nowo falowa to POEZJA!
UsuńPozdrawiam
Mam ten plakat przed sobą. Na rewersie jest kilkanaście odpowiedzi na list czarnoskórej dziewczynki do "płomyka", której dokuczano z powodu koloru skóry. Więc to nie "Nowa wieś".
OdpowiedzUsuńTen Pan co pisze że zdjęcia te same były wykorzystywane w wielu gazetach ma całkowitą racje a więc problem rozwiązany,tak właśnie było ale ja miałem z nowej wsi;-)
UsuńByły czasem "akcenty" punkowe/new wave w Nowej Wsi, Zarzewiu, Dzienniku Ludowym; Mam tez całą masę wycinków z Gazety Młodych, tam zawsze na ostatniej stronie było sporo ciekawych rzeczy. kiedyś to wszystko trzeba będzie chyba zarchiwizować
OdpowiedzUsuńDla mnie "NA" to jedna z największych płyt w naszej historii...jest w niej coś magicznego i nieopisywalnego. Pomimo tak drastycznej przemiany pozostał jakiś surrealistyczny klimat. Atmosfera obrazów.
OdpowiedzUsuń'Ja stoję ja tańczę ja walczę' w pierwotnej wersji to absolutny killer, późniejsza wersja ze składanki 'Jak punk to punk' nie ma już takiej siły rażenia i jest (przynajmniej moim zdaniem) zdecydowanie najsłabszym numerem "nowej" Siekiery.
OdpowiedzUsuńUtwory z tonpressowskiego singla S-555 Jest bezpiecznie/Misiowie puszyści pochodzą właśnie z sesji nagraniowej w lubelskim studiu System z lutego 85, zostały następnie zmiksowane na nowo na Wawrzyszewie z dodanymi partiami klawiszy, których w oryginale nie było.
Tonpress biedny nie był, ale na zespołach spoza ówczesnego świecznika oszczędzał jak tylko mógł i chętnie wykorzystywał nagrania zrealizowane przez zespoły na własny koszt płacąc grosze za wykorzystanie cudzej pracy.
Peter S
Materiał z sesji luty'85 nie znalazł się później na singlu. Wystarczy posłuchać choćby w "Jest bezpiecznie perkusji" na początku drugiej zwrotki gdy wchodzi wokal. Różnią się.
OdpowiedzUsuńTak samo w "Misiowie puszysci" w drugiej zwrotce na singlu tylko przez połowę jednej z 4 fraz wokal śpiewa "tralalala", reszta jest śpiewana "lalalala" , na sesji z lutego'85 "tralalala" występuję kilka razy. Z resztą oba nagrania mają diametralnie inne brzmienie.
Różnią się i mają inne brzmienie bo na tym właśnie polega studyjny remix że z produktu wyjściowego otrzymujesz zupełnie nową jakość. Remix to nie to samo co mastering polegający głównie na oczyszczeniu ścieżek z ewentualnych szumów i podbiciu w razie potrzeby określonych tonów.
OdpowiedzUsuńNagrania Siekiery z "Fali" też brzmią kompletnie inaczej niż oryginalny zapis z koncertu z Jarocina 84 bo z oryginału zachowano tylko sekcję, a gitarę i część wokali dograno na nowo w studiu Tonpressu. Jest zresztą o tym mowa w książeczce do CD "Na wszystkich frontach świata"
T.
Jedno i to samo zdjęcie było i w Nowej Wsi i chyba w Płomyku. To w tamtych czasach nie było niczym szczególnym. Plakat Dezertera z Zarzewia też był potem w mniejszym formacie w którejś gazecie (Razem? Nowa Wieś? Na Przełaj? gdzieś to widziałem).
OdpowiedzUsuńAnonimowy z 20:02 - dzięki, bo już naprawdę mocno zwątpiłem w swoją pamięć. Tym bardziej, że akurat "Płomyka" w 2. połowie lat 80. już nie czytywałem na 100% ;)
OdpowiedzUsuńAle Arturrowi zwracam honor - rzeczywiście fotka (plakat) był i tu, i tu.
Takie były czasy, zdjęć było niewiele, o promocji mało kto słyszał, wszystko było totalnie amatorskie, więc i powtarzały się te fotki, czasem po parę razy, w różnych czasopismach, niewykluczone że ta Siekiera mogła się pojawić jeszcze i gdzieś indziej.
OdpowiedzUsuńna pewno był duzy kolorowy plakat w Zarzewiu z siekierą rok 1984 lub 85, miałem go kiedyś
OdpowiedzUsuńP
Faktycznie krążyły te same foty po różnych czasopismach ,a różniły się jedynie formatem i na szczęście jakością papieru.Wspominane tu "Zarzewie" jak sobie przypominam duży rozmiar na toaletówce.Masz rację fakir69 sam mam w piwnicy niezłe archiwum trzeba to kiedyś poskanować.
OdpowiedzUsuńTak było - jedno i to samo zdjęcie często pojawiało się w różnych organach prasowych peerelowskich partyj politycznych i związków młodzieżowych, harcerskich itp: Dziennik Ludowy, Zielony Sztandar, Zarzewie, Sztandar Młodych, Świat Młodych, etc...
OdpowiedzUsuńW "Nowej Wsi" tej "obciachowej" gazecie był kiedyś sporej wielkości plakat goszczącego tutaj WC...
OdpowiedzUsuńRozpakowałem sobie koncercik Siekiery z Jarocina 85 ,bo świstak zawinął go w sreberko ,a tu patrzę i oczą nie wierzę utwór 5 pod nazwą ...wc rozwala koncert !? Myślę ,no jak nic Jaromir zebrał ekipę punków z Miastka i przyjechał do Jarocina "naprawiać" kolesi z Siekiery za złamanie punkowych zasad ortodoksyjności .Odsłuchuje plik z pozycją nr5 ,a to niejaki Walter co się Chełstowskim zowie był inspiracją nazwania tegoż kawałka właśnie tak. Kamień mi spadł z serca.
OdpowiedzUsuń"Jesteście skończeni" ciekawe czemu aż tak mocno Walter reagował ...
OdpowiedzUsuńJednak nie byli skończeni :)
Walter-ek jest na dziś mocno zaKODowany.
Usuńplakat był także w gazecie Zarzewie ,mam go do dziś.Siwy z Białegostoku
OdpowiedzUsuńWywiad ze Zbigniewem Muszyńskim perkusistą Siekiery' 85 :
OdpowiedzUsuńhttp://magazynperkusista.pl/wywiady/2311-zbigniew-musinski-siekiera
Już tak na marginesie tej starej dyskusji: w "Nowej Wsi" ukazywały się też (przynajmniej dwukrotnie), takie składane na 4 z formatu A4 pseudośpiewniki z tekstami polskich zespołów. Można z tego było sobie zrobić takie miniksiążeczki. :D Naprawdę, "Nowa Wieś" to była awangarda prasowa w kontekście polskiej muzyki niezależnej
OdpowiedzUsuńSIEKIERA - nagrania pochodzą z ostatniego koncertu zespołu Siekiera, który miał miejsce w klubie"Remont" w Warszawie, w dniu 6 grudnia '86
OdpowiedzUsuńhttps://www.youtube.com/watch?v=xQg7iu2lFAg&t=730s