niedziela, 27 września 2009

SIEKIERA Szewc zabija szewca bum tarara bum tarara

Po zagraniu w październiku 84 ostatniego koncertu z Tomaszem Budzyńskim, Tomasz Adamski reorganizuje Siekierę, modyfikując także wizerunek zespołu, odchodzącego od punk rocka w stronę nowej fali; zespół opuszcza perkusista, oprócz gry na basie Dariusz Malinowski przejmuje rolę wokalisty, do zespołu zostają przyjęci: Zbigniew Musiński - perkusja oraz Paweł Młynarczyk - instrumenty klawiszowe (wcześniej grający w grupie ZOO).

W lutym 1985 grupa nagrywa 8 nowych utworów (m.in. "Ja stoję...", "Idziemy przez las" i "To słowa") w Studio System w Lublinie; w Polskim Radiu pojawiają się pierwsze jej nagrania. Na przełomie maja i czerwca Siekiera rejestruje nagrania dla Tonpressu, wydane później na singlu i płycie "Jak punk, to punk"; w telewizji w programie Krzysztofa Szewczyka pojawia się wideoklip do utworu "Misiowie puszyści".


Również w czerwcu zespół występuje na zorganizowanym pod patronatem Tonpressu koncercie rockowym w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu; razem z Randez-Vous grupa zajmuje na tym koncercie pierwsze miejsce, nagrodą jest rejestracja płyty długogrającej.

Mimo oskarżeń ze strony ortodoksyjnej punkowej publiczności o zdradę, zespół decyduje się na zagranie na festiwalu w Jarocinie; mimo rewelacyjnego występu (niejako na przekór nieprzychylnej publiczności), koncert zostaje przerwany przez organizatorów festiwalu po wykonaniu przez Siekierę zaledwie czterech utworów i nie zostaje dokończony mimo sprzeciwów ze strony Tomasza Adamskiego.

W 1986 roku ukazuje się płyta "NOWA ALEKSANDRIA" (tytuł płyty jest dawną nazwą miasta Puławy); po latach, w wydanej w 1998 r. książce "Polski rock - przewodnik płytowy" Wiesław Królikowski uznaje ją za jedną "z najbardziej intrygujących płyt naszego rocka lat osiemdziesiątych", zaliczając ją jednocześnie do płyt będących "wyjątkowym osiągnięciem w kontekście całej naszej muzyki rockowej".

W 1987 roku następuje zmiana w składzie zespołu - dochodzi nowy gitarzysta Wiesław Borysewicz, Tomasz Adamski rezygnuje z gry na gitarze na rzecz śpiewania. Siekiera, wyposażona m.in. w rewelacyjne światła przez Estradę Lubelską, odbywa z Variete wspólną mini trasę.

W 1988 roku zespół kończy działalność; według Adamskiego "Siekiera rozpadła się z wielu powodów, ale chyba głównym był brak solidarności w zespole spowodowany różnicami natury duchowej i intelektualnej".

Pare zdjęć autorstwa Mirka Makowskiego. Jako ciekawostkę można podać, że kolorowy plakat Siekiery wśród trawy ukazał się w gazetce dla młodzieży szkół podstawowych Płomyk. Ciekawe kto wpadł na ten genialny pomysł...Nagrania z Jarocina 85 w jakości czysto archiwalnej ale warto posłuchać jak pan W.Chełstowski rozwala koncert.
*****

Siekiera ad 1985 - Jarocin'85, Radio Lublin luty'85, Róbrege 85
download26 komentarzy:

 1. można dodać, że utwór Jest bezpiecznie w wersji ze studia Lublin został użyty w filmie Jestem przeciw, niby pierwszym filmie o polskich narkomanach chociaż jak stwierdził sam Adamski to był bardzo kiepski film

  OdpowiedzUsuń
 2. Płomyk??? Skąd taka informacja??? :))
  To była "Nowa Wieś". I tak jest na www.siekiera.serpent.pl/foto-na.html.
  Zresztą sam to skanowałem wieeeki temu - miałem dostęp tylko do skanera A4, przez to fotka jest "ucięta" (rozmiar był trochę większy).

  OdpowiedzUsuń
 3. I jeszcze - w "Jestem przeciw" wykorzystane są dwa kawałki z sesji lubelskiej. Także "Ja stoję..." - o tym choćby na http://filmpolski.pl/fp/index.php/121349.
  Film rzeczywiście taki sobie. Ale Siekiera pasowała tam idealnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. to że jest tak na stronie nic nie znaczy bo sam miałem chyba ze 4 sztuki z Płomyka, Nowej Wsi w podstawówkach się nie prenumerowało chociaż niewykluczone że tam też był ten plakat ale Płomyk na 100 procent

  OdpowiedzUsuń
 5. analogicznie ja sam byłem zawsze zdziwiony informacją na stronie Siekiery że to niby z Nowej Wsi plakat a tej gazety to nigdy nawet w rękach nie miałem bo to obciach był wtedy kupować coś z nazwą wieś haha :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. panowie rozwieje wasze niepewności to był plakat z nowej wsi sam posiadałem ten plakat a siekiera ciągnie się za mną od tamtej chwili kiedy kupiłem nową wieś w małej wsi i zobaczyłem najbardziej ortodoksyjnych punków(jak sam wtedy sądziłem)w PRL-u,jednak siekiera punkowa to przygoda a siekiera nowo falowa to POEZJA!
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Mam ten plakat przed sobą. Na rewersie jest kilkanaście odpowiedzi na list czarnoskórej dziewczynki do "płomyka", której dokuczano z powodu koloru skóry. Więc to nie "Nowa wieś".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten Pan co pisze że zdjęcia te same były wykorzystywane w wielu gazetach ma całkowitą racje a więc problem rozwiązany,tak właśnie było ale ja miałem z nowej wsi;-)

   Usuń
 7. Były czasem "akcenty" punkowe/new wave w Nowej Wsi, Zarzewiu, Dzienniku Ludowym; Mam tez całą masę wycinków z Gazety Młodych, tam zawsze na ostatniej stronie było sporo ciekawych rzeczy. kiedyś to wszystko trzeba będzie chyba zarchiwizować

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie "NA" to jedna z największych płyt w naszej historii...jest w niej coś magicznego i nieopisywalnego. Pomimo tak drastycznej przemiany pozostał jakiś surrealistyczny klimat. Atmosfera obrazów.

  OdpowiedzUsuń
 9. 'Ja stoję ja tańczę ja walczę' w pierwotnej wersji to absolutny killer, późniejsza wersja ze składanki 'Jak punk to punk' nie ma już takiej siły rażenia i jest (przynajmniej moim zdaniem) zdecydowanie najsłabszym numerem "nowej" Siekiery.
  Utwory z tonpressowskiego singla S-555 Jest bezpiecznie/Misiowie puszyści pochodzą właśnie z sesji nagraniowej w lubelskim studiu System z lutego 85, zostały następnie zmiksowane na nowo na Wawrzyszewie z dodanymi partiami klawiszy, których w oryginale nie było.
  Tonpress biedny nie był, ale na zespołach spoza ówczesnego świecznika oszczędzał jak tylko mógł i chętnie wykorzystywał nagrania zrealizowane przez zespoły na własny koszt płacąc grosze za wykorzystanie cudzej pracy.

  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 10. Materiał z sesji luty'85 nie znalazł się później na singlu. Wystarczy posłuchać choćby w "Jest bezpiecznie perkusji" na początku drugiej zwrotki gdy wchodzi wokal. Różnią się.
  Tak samo w "Misiowie puszysci" w drugiej zwrotce na singlu tylko przez połowę jednej z 4 fraz wokal śpiewa "tralalala", reszta jest śpiewana "lalalala" , na sesji z lutego'85 "tralalala" występuję kilka razy. Z resztą oba nagrania mają diametralnie inne brzmienie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Różnią się i mają inne brzmienie bo na tym właśnie polega studyjny remix że z produktu wyjściowego otrzymujesz zupełnie nową jakość. Remix to nie to samo co mastering polegający głównie na oczyszczeniu ścieżek z ewentualnych szumów i podbiciu w razie potrzeby określonych tonów.
  Nagrania Siekiery z "Fali" też brzmią kompletnie inaczej niż oryginalny zapis z koncertu z Jarocina 84 bo z oryginału zachowano tylko sekcję, a gitarę i część wokali dograno na nowo w studiu Tonpressu. Jest zresztą o tym mowa w książeczce do CD "Na wszystkich frontach świata"
  T.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jedno i to samo zdjęcie było i w Nowej Wsi i chyba w Płomyku. To w tamtych czasach nie było niczym szczególnym. Plakat Dezertera z Zarzewia też był potem w mniejszym formacie w którejś gazecie (Razem? Nowa Wieś? Na Przełaj? gdzieś to widziałem).

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy z 20:02 - dzięki, bo już naprawdę mocno zwątpiłem w swoją pamięć. Tym bardziej, że akurat "Płomyka" w 2. połowie lat 80. już nie czytywałem na 100% ;)
  Ale Arturrowi zwracam honor - rzeczywiście fotka (plakat) był i tu, i tu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Takie były czasy, zdjęć było niewiele, o promocji mało kto słyszał, wszystko było totalnie amatorskie, więc i powtarzały się te fotki, czasem po parę razy, w różnych czasopismach, niewykluczone że ta Siekiera mogła się pojawić jeszcze i gdzieś indziej.

  OdpowiedzUsuń
 15. na pewno był duzy kolorowy plakat w Zarzewiu z siekierą rok 1984 lub 85, miałem go kiedyś
  P

  OdpowiedzUsuń
 16. Faktycznie krążyły te same foty po różnych czasopismach ,a różniły się jedynie formatem i na szczęście jakością papieru.Wspominane tu "Zarzewie" jak sobie przypominam duży rozmiar na toaletówce.Masz rację fakir69 sam mam w piwnicy niezłe archiwum trzeba to kiedyś poskanować.

  OdpowiedzUsuń
 17. Tak było - jedno i to samo zdjęcie często pojawiało się w różnych organach prasowych peerelowskich partyj politycznych i związków młodzieżowych, harcerskich itp: Dziennik Ludowy, Zielony Sztandar, Zarzewie, Sztandar Młodych, Świat Młodych, etc...

  OdpowiedzUsuń
 18. W "Nowej Wsi" tej "obciachowej" gazecie był kiedyś sporej wielkości plakat goszczącego tutaj WC...

  OdpowiedzUsuń
 19. Rozpakowałem sobie koncercik Siekiery z Jarocina 85 ,bo świstak zawinął go w sreberko ,a tu patrzę i oczą nie wierzę utwór 5 pod nazwą ...wc rozwala koncert !? Myślę ,no jak nic Jaromir zebrał ekipę punków z Miastka i przyjechał do Jarocina "naprawiać" kolesi z Siekiery za złamanie punkowych zasad ortodoksyjności .Odsłuchuje plik z pozycją nr5 ,a to niejaki Walter co się Chełstowskim zowie był inspiracją nazwania tegoż kawałka właśnie tak. Kamień mi spadł z serca.

  OdpowiedzUsuń
 20. "Jesteście skończeni" ciekawe czemu aż tak mocno Walter reagował ...
  Jednak nie byli skończeni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Walter-ek jest na dziś mocno zaKODowany.

   Usuń
 21. plakat był także w gazecie Zarzewie ,mam go do dziś.Siwy z Białegostoku

  OdpowiedzUsuń
 22. Wywiad ze Zbigniewem Muszyńskim perkusistą Siekiery' 85 :
  http://magazynperkusista.pl/wywiady/2311-zbigniew-musinski-siekiera

  OdpowiedzUsuń
 23. Już tak na marginesie tej starej dyskusji: w "Nowej Wsi" ukazywały się też (przynajmniej dwukrotnie), takie składane na 4 z formatu A4 pseudośpiewniki z tekstami polskich zespołów. Można z tego było sobie zrobić takie miniksiążeczki. :D Naprawdę, "Nowa Wieś" to była awangarda prasowa w kontekście polskiej muzyki niezależnej

  OdpowiedzUsuń