sobota, 21 lutego 2009

BEXA LALA Kiedy cię przyjdą znowu oszukać

Bexa Lala zrodziła się w 1983 roku w Poznaniu. Zespół stworzyli: Taz (gitara, gitara basowa, śpiew, klawisze, zabawki, akordeon, tuba), Patet (gitara basowa, gitara, śpiew) i całe mnóstwo innych osób zapraszanych do współpracy. Zespół powstał z industrialno-punkowej formacji „Leo Patett and his flying drums”. Grupa zaczynała od punk rocka oraz nowej fali i fascynowała się twórczością zespołów Pere Ubu czy Joy Division. Zresztą wokalista Polo tak dalece zapatrzony był w poczynania lidera drugiej z tych kapel, Iana Cutisa, że - jego wzorem - po obejrzeniu filmu Herzoga "Stroszek" popełnił samobójstwo. W latach 80. w tzw. trzecim obiegu dostępne były dwie kasety Bexa Lali: "Słoń" i "Nowy swing", które dziś uznaje się za pozycje nad wyraz cenne. Ich muzyczną zawartość cechuje naturalizm, w odpowiednich proporcjach porównywalny do dokonań legendarnej amerykańskiej formacji The Residents.

Grupa nagrywała swe albumy w warunkach domowych i rozsyłała te produkcje w formie kaset audio do zaprzyjaźnionych luminarzy awangardy. Muzykę tworzono ze wszystkiego co wydaje dźwięki. Zespół produkował własne instrumenty. Słynna stała się gitara elektryczna Taza - SłOń - strojone harmolodycznie monstum z wbudowanymi przystawkami i przetwornikami mogące nawet wydawać dźwięki tokującego wieloryba.

Wymykająca się wszelkim kwalifikacjom gatunkowym Bexa Lala nigdy nie występowała na żywo, choć zdarzyło się kilka koncertów zagranych przez pojedynczych muzyków związanych z grupą. Od początku swej działalności zespół bawił się elektroniką i dziwnym soundem, co wielu miało mu za złe przy panującej modzie na "granie rękami". Większe uznanie znajdowała zawsze Bexa Lala za granicami Polski.

We wczesnych latach 90-tych grupa całkowicie zamilkła na oficjalnym forum, choć istnieje mnóstwo materiału muzycznego z tamtych czasów nagranego wyłącznie do szuflady.

Ostatnio zespół pojawił się ponownie na scenie muzycznej z nowymi materiałami, którymi udowadnia, że BEXA LALA ma się dobrze i nie minął jej znakomity humor. Wszystkie te płyty zostały stworzone przez nowy skład BEXA LALI, od której odszedł Patet, żeby grać jazz karaluchom.


*****

Bexa Lala 1986
4 komentarze:

 1. zripowałem NOWY SWING, bo ciężko to upolować, wręcz nieosiągalna rzecz, a mam więc się podzielę!
  http://www.sendspace.com/file/zk8bij

  a może ktoś się podzieli "SŁONIEM" ???

  OdpowiedzUsuń
 2. jeśli ktoś ma ochotę się podzielić to podaję adres: eljanusz@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki eljanusz, wrzuce to na pierwszą stronę
  może ktoś podzieli się Słoniem?

  OdpowiedzUsuń
 4. sprostowanie - grupa koncertowała - osobiście byłem na ich koncercie mam obie w/w kasety
  postaram się jakoś umieścic je w komputerze ale nie bardzo wiem jak - podobno są firmy przegrywające kasety na CD potem bedzie już łatwiej :)

  @ psik

  OdpowiedzUsuń