sobota, 14 lutego 2009

KAFEL: Wiem śmierć to śmierć

Historia Kafla (1986-1992):
Po wysłaniu kasety z nagraniami w 1986 roku Kafel został zakwalifikowany do przeglądu Poza Kontrolą VII. W składzie: Darek Krzywański (19l)- generatory, taśmy, głos; Andrzej Panfil (19l) – generatory zespół zagrał pierwszy koncert w Warszawskim klubie Remont. W 1987 roku były jeszcze dwa występy w Szczecinie (podczas drugiego występu Andrzeja Panfila zastąpił Tomek Czerwiński) a w Częstochowie (w tamtejszym studio akademickiego radia) Darek Krzywański nagrywa kilka utworów już bez żadnego z ww. kolegów, lecz z pomocą Piotra Gniedziejko, któremu jako jedynemu chciało się jechać w tym celu na drugi koniec Polski (do Częstochowy).


Wiosną 1989 roku dołącza do niego wokalista Andrzej Kwinto (Lenin) i wokalistka Kasia Nosowska. Z „Leninem” nagrywają kilka utworów w studiu Akademickiego Radia Pomorze w Szczecinie. Natomiast już w trzyosobowym składzie z Kasią występują m.in. na festiwalu Fama’89 w Świnoujściu, FMR Jarocin’89, na festiwalu muzyki elektronicznej ZEF w Piszu, oraz Zadyma’89 w Warszawie na Torwarze. Piła, Poznań, Leszno, Stargard Szczeciński, Lidzbark Warmiński, Gryfino, Nowogard - to niektóre miasta, które grupa odwiedza w tamtym czasie. Nagrawa również kilka utworów w Szczecińskim Studio Polskiego Radia S1.

W 1990 roku po ponad rocznej współpracy Kafel rozstaje się na dobre z Nosowską, przed festiwalem Jarocin’90, gdzie wraz z dwoma mimami z pantomimy szczecińskiej występuje po raz drugi.


Jesienią Kafel nagrywa kilka utworów w Szczecińskim Studio PRiTV S1. W 1991 roku były jeszcze jakieś koncerty, a nawet wyróżnienie w tzw.”Złotej Dziesiątce” na OMPP Wrocław’92. W tym samym roku zostaje wydana kaseta pt. Egzalte. Kafel jako zespół zaprzestał działalności w 1992 roku.

W 1990 roku zostaje wydana także własnym sumptem split kaseta "Kafel & Marians". Jeżeli ktoś jest w posiadaniu i chciałby się podzielić...
Do odsłuchania jeszcze jeden starszy numer pt. Psalm.
*****

KAFEL - Egzalte
download8 komentarzy:

 1. bardzo jestem ciekaw.
  widziałem koncert Kafla w Pile w 1989 roku, podobali mi się najbardziej z wszystkich, a grali tam też Ustawa O Młodzieży, SKTC, Inkwizycja, Pidżama Porno i jeszcze ze 3-4 kapele

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogę dosłać okładkę do Egzalte, mam to na kasecie wciąż

  OdpowiedzUsuń
 3. niestety, mam tylko to co udało mi się ściągnąć, jeżeli masz to na kasecie i chciałoby ci się to zgrać w nieco lepszej kompresji byłoby miło
  arturro

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, na razie nie mam możliwości zgrywania przez jakiś tydzień. Ale mam na dysku zgrane wczesniej nagranie Kafla pt. "Egzalte" (ale mimo tytułu nie znalazło się na tej kasecie, pochodzi z jakiejś wcześniejszej sesji).
  http://www.voila.pl/112/kmuyo/?1

  OdpowiedzUsuń
 5. Obiecuję że na stronie www.kafel.pl będzie więcej starych nagrań (nawet z 1983 roku). Są już w komputerze jako wave'y i tylko brakuje mi czasu na doprowadzenie ich do właściwego stanu. Teraz priorytetem jest tworzenie muzyki nowego Kafla :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. to czekamy, może być to interesujące

  OdpowiedzUsuń
 7. http://wsm.serpent.pl/sklep/albumik.php,alb_id,30902,1982%26%238211%3B1992,KAFEL

  czyli wyszły w końcu wszystkie nagrania Kafla (Kafela) w jednym zestawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam tą kasetę z okładką Wieczoryny i Kaczy, "bujałam się" z marianami...:) ależ to były czasy:D Pamiętam jakiś przegląd w Kluczewie (Stargard), gdzie spiewała Kaśka. Szczerze mówiąc- wtedy jakoś nie zachwycała, nie myślałam że tak wypłynie.. Pozdro!

  OdpowiedzUsuń