środa, 4 lutego 2009

SIEKIERA III Reaktywacja

Oto co ma do powiedzenia na ten temat DJ Adam Makonnen odpowiedzialny za Projekt Jarocin (text skopiowany z forum Armii):

Wizja wskoczenia Tomasza Adamskiego jednym skokiem z powrotem w rok 1984 czy 1987 może świadczyć albo o ograniczeniu umysłowym stawiającego taką tezę albo o kompletnej nieznajomości osoby Tomasza Adamskiego. Myślę, że na tym forum mamy do czynienia raczej z tą drugą "opcją". Bo nie jest to akcja pt. "No to przećwiczmy stare kawałki i pojedźmy w trasę odgrzać stare kotlety".
Kiedy pierwszy raz pojechaliśmy z Robertem Jaroszem na umówione spotkanie z Dzwonem w kwestii wydania Siekiery na dzień dobry usłyszeliśmy następujące zdanie:
"SIEKIERA jest ideą, która nigdy nie została wyrażona we właściwy sposób przede wszystkim ze względu na ograniczenia techniczne sprzętu, którego używaliśmy, ale również i niski czasem poziom umiejętności technicznych niektórych muzyków"
Zwracam Państwa uwagę na drugie słowo w tym zdaniu, pierwszym zdaniu, jakie mieliśmy okazję usłyszeć z ust Tomasza. Mówiąc szczerze nogi się pode mną ugięły, gdy sobie to zdanie przeanalizowaliśmy wracając z Puław do Warszawy autem (dobrze więc, że siedziałem).
Następnie okazało się, że Tomasz Adamski wraz z Pawłem Młynarczykiem (klawisze w Siekierze nowofalowej) pracowali nad materiałem SIEKIERY III (tak to sobie umownie nazwijmy) kilka miesięcy i powstały nowe utwory. Prace z pewnych względów zostały zatrzymane. Jeden utwór jest w zasadzie gotowy, drugi wymaga dogrania "gościnnego" wokalu.
W tej chwili Tomasz Adamski pracuje nad całym materiałem tego trzeciego wcielenia SIEKIERY. Rozmawialiśmy czy umieścić te utwory na płycie nowofalowej Siekiery, jako zapowiedź nowego materiału, jednak ostatecznie nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie.
Miałem zaszczyt wysłuchania tych utworów i myślę, że w momencie ich opublikowania reakcja słuchaczy będzie podobna do reakcji punków w Jarocinie w 1985 roku. A Tomasz Adamski ma pełną wizję nowego oblicza swojej muzyki, zarówno w warstwie dźwiękowej, jak i wizualnej. Powstaje coś, co będzie totalnym zaskoczeniem dla Nas wszystkich.Fotka autorstwa Mirka Makowskiego.


*****

Siekiera 1986.12.06. Warszawa
download
7 komentarzy:

 1. ...dla mnie osobiscie "Nowa Aleksandria" to genialna muzyka/teksty, ktora zawsze dziala na mnie mobilizujaco gdy mam 'dola' po pracy...a pracuje zagranica(w towarzystwie 'rodakow' ktorzy nie sa w zadnym stopniu sympatyczni)...tak wiec ogromny szacunek dla Tomasza, ze to ze muza nadal brzmi oryginalnie (cokolwiek wszelcy 'recenzenci' by tam sobie nie pisali) - dla mnie obk "Legendy" Armii, i Ksiezyca (wydanego przez "Obuh") to zelzany rozklad jazdy po kres mych dni...

  dzieki za ten koncert! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. wkrótce powinna wyjść zapowiadana płyta z archiwalnymi materiałami siekiery II, nie możemy się już doczekać jak i na pozostałe płyty z archiwum jarocina

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze jak zawsze takie informacje docierają do mnie o 2 w nocy teraz całą noc będę się tym jarał i myśłał czy pójdą w stronę muzyki pink floyd +kilimatu nowej Aleksandrii czy coś zupełnie innego .
  Mam nadzieję ,że to nie są pogłoski rozpuszczone po to by najlepsza polska płyta sprzedawana za 10 zł rozchodziła się jak ciepłe bułeczki (choć się rozchodzi :D ) ale raczej fakty .
  Jest 2010 więc niedługo coś powinno się pojawić

  OdpowiedzUsuń
 4. z tego co już mniej więcej wiadomo to całkiem inny klimat, gitara akustyczna, wokal i jakiś syntezator, mam nadzieję że coś pomiędzy Death In June a Current 93

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za informację , czyli jednak nie pogłoski lecz coś się pojawi :D

  OdpowiedzUsuń
 6. dobra jeszcze w tym temacie znany jest jakiś bliższy termin wydania i czy potrzebują jakiegoś samouka do stworzenia teledysku :) Bo ja jestem w połowie (a nawet dalej ) zilustrowania płyty nowa Aleksandria będzie problem z prze konwertowaniem na DVD ale chyba dam rade i kto wie może spodoba się internautą czy też kupującym materiał za jakieś 5 zł (choć za użyte fragmenty filmów musiał bym masę zezwoleń zdobyć więc raczej by to po sieci krążyło choć i to wątpliwe bo komu by się chciało 500 mb nieznany film ściągać :D)
  Fragment wywiadu z Adamski ze strony siekiery:
  "Siekiera III, "III "fazą wtajemniczenia", "przejściem ta stanu emocjonalnego w stan głębszych przemyśleń" - jeśli chcecie bardziej naukowo. My w zespole już to czujemy i za tym tęsknimy. Natomiast słuchacze usłyszą to dopiero w przyszłości. Na razie powiem tylko, że będzie to przede wszystkim rytm. To co chce robić, to "space music", muzyka kosmiczna. "
  Nie wiem czy te pomysły jeszcze aktualne ale skoro prace nad albumem III zaczęły się w 87 i te nieznane piosenki miały się pojawić na kolejnym albumie to można wywnioskować ,że coś z tej muzyki kosmicznej wpadnie na album.

  A blog przedni zassałem już process i jakiś zespół eksperymentalny (który nie wiem dlaczego nagrał prawie całą płytę po angielski z jedną piosenką pt gwałt więc edukuję się muzycznie )

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda na to, że czekanie dobiega końca. 44 minuty muzyki gotowe- premiera w grudniu, takie wieści pojawiły się na forum ultimathule

  OdpowiedzUsuń