piątek, 20 marca 2009

1984 Specjalny rodzaj kontrastu

Zespół 1984 powstał Rzeszowie w "orwelowskim" 1984 roku z inicjatywy Piotra "Mizernego" Liszcza i Krzysztofa "Bufeta" Bary, którzy tworzyli wcześniej z Pancernym grupę Modeln. Nazwa zespołu była zaczerpnięta z tytułu płyty Van Halen 1984. Dziennikarze jednak przekonani byli, że ma związek z książką Orwella '1984'. Zespół po zapoznaniu się z tą pozycją szybko podpisał się pod nią czego rezultatem był utwór Ferma hodowlana. 1984 zadebiutował na lokalnym przeglądzie "Rock Plus" w Rzeszowie. Już ten pierwszy występ spowodował spore zainteresowanie zespołem, a gościnny udział drugiego wokalisty /Roman "Smutny" Rzucidło - Restrykcja, a później Noah-Noah i Aurora/ miał zaowocować późniejszą jego współpracą jako głównego wokalisty. Pierwszy skład zespołu to: Piotr "Mizerny" Liszcz - gitara , Krzysztof "Bufet" Bara - vocal, Wojciech "Pancerny" Trześniowski - bass, Leszek Cielak - drums. W tym składzie odbyła się pierwsza sesja nagraniowa dla Radia Rzeszów (02.05.1985), w trakcie której zostały zarejestrowane: "Rapsodia", "Teologie", "Dwie chwile", "Sny 84" i "Zielony świat". Wtedy też współpracę z zespołem rozpoczął Maciek Ćwiek - gitara akustyczna. Pod koniec kwietnia następuje pierwsza zmiana personalna: za perkusją "Złotego" zastępuje Janusz "Borys" Gajewski. Następnie na początku maja do zespołu dołącza drugi wokalista - Roman "Smutny" Rzucidło. W tym składzie 1984 występuje na wspomnieniowym koncercie pt. "Breakout wraca do domu" (25.05.1985). W lipcu, na skutek nieporozumień, od zespołu odchodzą: "Bufet" i "Smutny". Nowym wokalistą zostaje Paweł "Tschester" Tauter (ex-Blind Eyes).


Już w tym składzie powstają najważniejsze w dorobku grupy utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu", "Tu nie będzie rewolucji" i "Biała chorągiewka". Przed Jarocinem 85 niespodziewanie powraca do grupy "Smutny" i w tym składzie zespół występuje przed jarocińską publicznością, jak również później na Róbrege (namiot Intersalto w Warszawie w ramach III Grand Festiwalu) i Poza Kontrolą. Zespołowi towarzyszy na nich ponadto Maciek Miernik (git. akustyczna), na co dzień muzyk Restrykcji, a później Noah-Noah i Aurory, który zastąpił Maćka Ćwieka. W 1985 r. menadżerem grupy zostaje Jacek "Broda" Szner, autor trójkątnego logo zespołu. Jest nim do 1987 r., a następnie jego miejsce zajmuje Seweryn Reszko (87-89) Zespół zostaje zauważony przez Program III PR i w jego studiu nagrywa kolejne utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu" i "W hołdzie fanatykom marszu", znany również jako "Idziemy".


W połowie stycznia 1987 do zespołu powraca Paweł "Czester" Tauter. Odbywa się kolejna sesja radiowa, tym razem dla Rozgłośni Harcerskiej, w wyniku której zostają zarejestrowane cztery utwory: "Ferma hodowlana", "Sztuczne oddychanie", "Wstajemy na raz, Śpiewamy na dwa" i "Radio niebieskie oczy Heleny". Są one następnie prezentowane na antenie Rozgłośni, gdzie cieszą się sporym powodzeniem. Zespół przygotowuje nowy materiał pt. "Czas pokonanych", który jest następnie prezentowany na koncertach i w Jarocinie '87. Jego prapremiera odbywa się 25 kwietnia w katowickim klubie "Akant".

Na przełomie 1987-1988, na zamówienie Klubu Płytowego Razem, został zarejestrowany w RSC Studio w Rzeszowie album "Specjalny rodzaj kontrastu". Jednak płyta ta się nie ukazała, choć muzycy starali się ją później wydać w firmie Rogot. Niestety, jak to często wówczas bywało , materiał "zaginął" - światło dzienne ujrzał dopiero w 2003 r., wydany na płycie kompaktowej przez Boofish Records na podstawie zachowanych, zremasterowanych kopii. W 1988 r. utwór "Sztuczne oddychanie" został umieszczony na składankowej płycie "Radio nieprzemakalnych".
Pierwszą "płytą", której doczekał się zespół, był singiel Tonpressu z utworami "Tu nie będzie rewolucji" i "Krucjata", śpiewanymi jeszcze przez "Smutnego". Pierwszy z nich stał się sporym "przebojem", trafiając na listę przebojów PR III i na pierwsze miejsce listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Na przełomie 1987-88 roku zespół przeszedł kolejne zmiany personalne. Najpierw odszedł Janusz Gajewski, którego zastąpił Darek "Czarny" Marszałek, potem Wojtek Trześniowski, którego zmienił Marek Kisiel (wcześniej No Smoking), a następnie Paweł Tauter wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Od tego momentu obowiązki wokalisty przejął "Mizerny" i trwa tak do dzisiaj.

W 1989 r. zespół rejestruje "na żywo" w Klubie Studenckim "O To Chodzi" materiał pod tytułem "Anioł w tlenie", który ukazuje się najpierw na kasecie (94), a następnie na kompakcie (96r). W latach 1989-94 zespół występował w Jarocinie, gdzie sprzedawane były kasety "Why Not" (89) i "Three Faces" (90). Prawdziwy debiut fonograficzny odbył się dopiero w roku 1991, kiedy to Niezależna Fundacja Radiowo-Artystyczna Hit Records wydala album "Radio niebieskie oczy Heleny". Muzyka, która się na niej znalazła, przedstawia zespół w różnych odsłonach, zawiera zarówno utwory pochodzące z początków działalności, jak i zupełnie premierowe. Również w 1991 r. na kasetowej składance "Fala 3" ukazała się angielska wersja "Fermy hodowlanej" ("Animal Farm"), nagrana jeszcze z Tauterem. Utwór ten zarejestrowany został na zamówienie Johna Peela z Radio One (UK).


W 1995 r. do grupy powrócił "Pancerny" (bg), który zastąpił Marka Kisiela (wyemigrował do USA), w 1996 r. miejsce "Czarnego" zajął Grzegorz Wesołowski (dr), a następnie Ziemowit Nyzio.
W 1999 r. wzrosła aktywność 1984 - zespół wystąpił m.in. na festiwalu Castle Party (w składzie: Ziemek Nyzio (dr), Paweł Pucek (git), Andrzej Paprot (git), Piotr Liszcz (bg,vocal), gdzie zebrał bardzo dobre recenzje oraz na warszawskiej Vampirze (26.10.1999 r.), gdzie również się podobał (tym razem w składzie: Ziemek Nyzio-dr, Darek Marszałek-dr, Paweł Gawlik-bg, Paweł Pucek-git i Piotr Liszcz-git,voc). Grupa rozpoczęła też w 1998 r. nagrywanie nowego materiału na płytę. Utwory "Ćma", "Siedem", "Zimna kraina" czy "Plastikowy ocean" zapowiadały ciekawy album...


Na 21 czerwca 2001 r. został zapowiedziany urodzinowy koncert 1984 i Wańki Wstańki pt. "18 lat miłości i nienawiści". Miał się on odbyć w studenckim klubie "Plus" w Rzeszowie, od którego, jak pamiętamy, wszystko się zaczęło. Niestety w ostatniej chwili koncert został odwołany...
Na początku 2003 r. zespół wznowił próby w składzie: Piotr Liszcz, Wojtek Trześniowski i Darek Marszałek. 7-go czerwca wystąpił na okolicznościowym koncercie w Galerii OFF w Warszawie z okazji 40. urodzin Piotra Pawłowskiego (z Made in Poland). W listopadzie 2003 r. ukazał się na płycie kompaktowej pierwszy materiał grupy pt. "Specjalny rodzaj kontrastu". Został on wydany przez rzeszowska firmę Boofish. W ramach promocji tego albumu odbył się 29 listopada koncert w Radiu Rzeszów, który został zarejestrowany i następnie wyemitowany na antenie i w internecie. Występem tym 1984 wznowiło regularną działalność koncertową.


Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony 1984. Utwory z Zalesia może nie idealnej jakości ale warte posłuchania.


*****

1984 - Why Not
download

1984 - Live Zalesie 86
download
11 komentarzy:

 1. dzięki wielkie!
  pozdr peiter

  OdpowiedzUsuń
 2. szczerze mówiąc wydawało mi się, że na why not jest materiał z sesji z której pochodzą 2 ostatnie numery ale po tylu latach mogę się mylić, pamięć nie ta..może to ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć?

  teraz czekamy na właściciela 'three faces', ktoś mi kiedyś obiecał stare dema..?

  OdpowiedzUsuń
 3. wielkie dzięki za te dwa wydawnictwa!
  małe pytanie -
  o co chodzi z kawalkiem nr 2 na koncercie z 1986 ?
  jest 2 razy pod róznym tytulem....
  hiacynt

  OdpowiedzUsuń
 4. w końcu ktoś zwrócił uwagę...wywal nr2 krucjata a zostaw nr2 pierwszy śnieg, nie wiem czemu tak sie stało ale zmieniałem zły tytuł na dobry i zostały dwa takie same utwory, już poprawiam i daje link do dobrej wersji

  OdpowiedzUsuń
 5. no własnie.
  a co z tym "three faces" ?

  bedzie kiedys ?

  i jeszcze jedno pytanie -

  ma ktos może składanke FALA 3 ????

  hiacynt

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też mam całe Why Not, w wersji w jakiej są te 2 ostatnie kawałki. Pozostałe (nie wszystkie ) były dodane jako bonus do kasety , którą miałem w łapkach, a lle nawet nie były wymianione na okładce. Po "Zaśpiewaj wojowniku" i "Lustrze" było właśnie z 6 kawałków z singli głównie.

  Pogrzebię i wrzucę niedługo.

  r_sky

  OdpowiedzUsuń
 7. dzięki r_sky, widzę że masz sporo ciekawych rzeczy godnych uwagi
  no i okazało się, że jednak miałem rację

  OdpowiedzUsuń
 8. 1984 Jarocin 87 http://www.youtube.com/watch?v=SzejvSwNlwI&feature=channel_page

  OdpowiedzUsuń
 9. why not już w oryginalnej wersji

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałem kiedyś skan zina "Wańka Wstańka & The Ludojades" ktoś może jest w posiadaniu tego materiału?

  OdpowiedzUsuń
 11. można prosić o reUP materiału?

  OdpowiedzUsuń