środa, 11 marca 2009

PATOLOGIA CIĄŻY Trzeba nakraść jeszcze więcej

Zespół pochodził z podlubelskiego Świdnika. Założony przez Marka Banaszewskiego i Michała Karasińskiego. Początki kapeli to próby w dwu-osobowym składzie, na domowym sprzęcie składającym się z takich wynalazków jak pożyczona gitara podłączona do magnetofonu szpulowego ZK 140, który udawał skrzyżowanie fuzza ze wzmacniaczem. Do tego kartonowe pudełka jako atrapy perkusji i okazjonalne przeszkadzajki w postaci talerzy kuchennych. w takich warunkach powstały pierwociny późniejszych kawałków. Pierwsze poważne próby miały miejsce w pralni bloku, w którym mieszkał wokalista, w lecie 1982. Ściągnęli tam wszystko co tylko mogło udawać sprzęt kapeli. Ponieważ zachowywali się głośno, to pewnego razu złośliwy sąsiad zamknął ich podczas próby na kłódkę. Oswobodziła ich dopiero interwencja kumpla uzbrojonego w piłkę do metalu. Jesienią 1982 Patologia załapała się na próby w klubie studenckim "Medyk". Grali wtedy w składzie: Marek "Banol"-voc, Michał Karasiński-git, chórki, Andrzej "Misiek" Makara-bas i Jarek-dr (po jakimś czasie zastąpiony przez Kubę Majerczyka ex-Defloracja).

Po trzech tygodniach prób na Eltronach odbył się żenujący koncert na otrzęsinach. Ważne że pierwszy. Szczytowy okres działalności Patologi Ciąży to 1983 rok. Sporo występów, nagrywane na koncertach i próbach kasety, przegrywane z kasprzaka na kasprzaka docierają do wielu ludzi. Nagrodzeni przez publiczności na rockowym festiwalu w Białymstoku. Następnie koncert "Punk Zadyma"(25.II.83) z nowym basistą Markiem Kruszelnickim - Kruchym, "Punk O'Clock"- Patologia grała wtedy już z drugim gitarzystą Arkiem Smykiem. Następnie "Lublin Actions" koncert zainicjowany przez sam zespół , ale zorganizowany przez agencję koncertową Alma Art. Impreza odbyła się w Domu kultury "Kolejarz" W dniach 15-16 grudnia 1983. Patologia zagrała drugiego dnia obok Kultu, Abaddonu, oraz Dezertera. Próby dostania się do Jarocina zakończone niepowodzeniem. Najpierw nie zdążyli wysłać kasety, potem był plan awaryjny by pojawić się na dniach otwartych i w taki sposób dostać się na festiwal. Niestety nie wszyscy członkowie dotarli i w Jarocinie ostatecznie nie zagrali.

Utwór "Teheran" pojawił się w audycji "Radio Młodych" lubelskiej rozgłośni jako zapowiedz "Lublin Actons". Kawałek ten usłyszał Jurek Janiszewski znany działacz ówczesnego światka rockowego. Prowadził on lokalną listę przebojów na której zaczął pojawiać się utwór Patologi "Biała grzywa" - kawałek był czytelnym szyderstwem z Grzegorza Ciechowskiego - lidera Republiki jednego z ówczesnych podstawowych idoli młodzieżowych PRL. Miały miejsca przymiarki do nagrania studyjnego materiały. Jednak wkrótce Janiszewski wyleciał z radia z "powodów politycznych" a lubelskie "Studio System" zostało zamknięte. Jesień 1984 to końcówka istnienia Patologii Ciąży. Najpierw zostali wyrzuceni z klubu "Medyk", potem coraz większy marazm, tłuczenie tych samych kawałków w oczekiwaniu na nagrania, które nigdy nie miały nadejść. Wreszcie kolejni członkowie zaczęli zakładać rodziny, gitarzysta sprzedał gitarę, wszyscy zaczęli myśleć o "poważniejszych" sprawach. Czas istnienia Patologi Ciąży dobiegł końca.

Zespół reaktywował się parę ładnych lat temu trochę w innym składzie i pod skróconą nazwą Patologia. Nagrał dwie płyty, na pierwszej znalazło się kilka starych numerów z tamtych czasów. Do posłuchania 20 utworów z demo 84 i koncertu z Punk Zadymy w Lublinie z 83 roku. Jakość pewna jest zachowana ale efekt mp3 słyszalny.

*****

Patologia Ciąży - demo84/live83
download11 komentarzy:

 1. kopia jest fatalna,w necie umiesciłem to samo demo 1o kopi wczesniej i w stereo:-)jesli sa zainteresowani moge wrzucic link

  OdpowiedzUsuń
 2. witam od marca PATOLOGIA (juz od ciazona) :)zaczyna prace nad 3 juz plytka wiec za niedlugo bedzie nowa porcja zaj....numerow :)pzdr maly :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, to zapewne moja zgrywka...faktycznie jakość nienajlepsza, mam marnej jakości taśme no i wyszło jak wyszło:/ ale w necie jak ktoś dobrze poszuka są te nagrania w o wiele lepszej jakości:) a warto, bo piosenki świetne!
  Mały - perkusista mam rozumieć?;] super że nagrywacie, jeno szkoda że Kamufflasz tak trudno dostać...chciałbym wam koncert zrobić, podałbyś jakiś kontakt, gg może;] pozdro, Dobo

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobo, to nie jest akurat twoja zgrywka tylko powiedzmy ta lepsza, jako że sie niektórzy sugerują to obskurną okładką to ją właśnie wywalam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta lepsza? i narzekasz na jakość?;] jeśli to od tej osoby co myślę, to wyprosiłem plik obrazu płyty, na którą zgrał kasetę - problem kompresji do mp3 odpadł:) a sama jakość zgrania...wg mnie lepsza od tego, co ma Andrzej Getka.
  co do okładki, mnie tam się podoba:P to skan frontu wkładki, którą posiadam.
  /Dobo

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłem w tamtych czasach na próbach Patologii Ciąży. Pamiętam Ich wystep na Punk Zadymie w Lublinie. Wspominam tamte piękne czasy
  Pozdrowienia dla całej załogi
  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 7. Płytkę Kamufflasz można bez problemu kupić na www.irokez.pl za jedyna 10 zeta. Cena na tyle zachęcająca, że aż nie wypada ściągać jej z netu.

  OdpowiedzUsuń
 8. PATOLOGIA zaatakuje ponownie.......na wakacje powinna ukazac sie nowa płyta!!!!Mysle ze warto czekac!!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. na "You Tube" mozna obejrzec 2 teledyski .....

  OdpowiedzUsuń
 10. W marcu Patologia bedzie grała w a świdniku w O.I.O.M

  OdpowiedzUsuń