niedziela, 1 marca 2009

VARIETE Groby są w nas

Tym razem dzięki uprzejmości 'psz' koncert Variete z Jarocina 85. Co prawda brakuje ostatniego numeru Pere Lachaise ale jakość jest przyzwoita i lepsza od mojej więc zapraszam do posłuchania. Set rozpoczyna legendarny utwór Cmentarze.


Przygody Variete - niegdyś flagowego okrętu nowej fali, w niczym nie przypominają klasycznej drogi w show biznesie: "kontrakt-promocja-debiut-trasa-drugi album" etc. Grupa powstała ponad 25 lat temu, ale swoją debiutancką płytę wydali dopiero dziesięć lat później. W międzyczasie Variete kilkakrotnie zdobywało uznanie jarocińskiej publiczności, częstując ją niepokojącą odmianą surowego gitarowego transu oraz charakterną poezją, to krzyczącego, to szepczącego do mikrofonu Grzegorza Kaźmierczaka.
Po świetnie przyjmowanych koncertach zespół nagrał płytę dla legendarnego "Klubu Płytowego Razem" (czy ktoś pamięta jeszcze te szare okładki). Niestety, materiał został skradziony z samochodu muzyków i wydany dopiero w 2002 roku jako "Bydgoszcz 1986". Wierni fani przez kilka lat byli więc skazani na domowo-koleżeńskie nagrania z wysoko-szumnych kaset "Stilon". Od tego czasu Variete nagrało między innymi "Koncert w Teatrze Stu" w Krakowie, który dokumentuje ich jazzujące oblicze, z improwizacjami Mikołaja Trzaski na czele, czy najbardziej surowy album w dorobku grupy: "Wieczór przy balustradzie". Kaźmierczak wraz z basistą grupy Wojtkiem Woźniakiem zdobywał również laury na Festiwalu Piosenki Autorskiej w Hybrydach. Variete jest zespołem, który kształtował się w czasie kiedy w muzyce rockowej dominowała estetyka nowo-falowa, następnie przeżywał lata romansu z jazzem, by przejść do surowego, gitarowego grania. Najnowsze płyty są odsłoną kolejnej zmiany. To skręt w klubowe wręcz bity z elementami dubu i jazzu, zależny jednak cały czas od charakterystycznej basowej motoryki. Variete to zespół, który przez cały czas poszukuje tonu odpowiedniego do swojego czasu i jako jeden z nielicznych gra muzykę, która nie udaje żadnej innej.


*****

Variete - Jarocin'85
download10 komentarzy:

 1. Mam pytanie.
  Obecnie członkowie zespołu potwierdzają już w swojej księdze gości na serpencie, iż w 1985 r. były w Jarocine dwa koncerty Variete: w konkursowy i finałowy. Wobec tego zasadnym wydaje się pytanie - z którego z nich pochodzą powyżej zalinkowane nagrania z konsolety?
  I drugie pytanie: Andrzej Getka udostępnia wykonanie "Kamieni" rzekomo z Jarocina 1984. Brzmienie jest z 1985 r., ale dają się zauważyć pewne różnice względem powyższego. Nagranie jest z magnetofonu kogoś z publiczności, ale - czy jest to to samo wykonanie co powyżej, zgrywane ze zwalniającego magnetofonu lub uszkodzonej kasety, czy może zapis tego drugiego koncertu...?

  OdpowiedzUsuń
 2. tak wiele pytań bez odpowiedzi...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego co wiem, a byłem w Jarocinie w 1984 i mam 1 koncert Variete to "kamieni" nie grali.Dopiero w 1985.
  Zwanzig

  OdpowiedzUsuń
 4. Ma ktoś jeszcze RAR z Variete Jarocin 85?

  OdpowiedzUsuń
 5. ktoś ma...
  Kuzmik

  OdpowiedzUsuń
 6. no na chomikuj to posiadasz porządne archiwum Variete :) Szkoda, że zablokowane

  OdpowiedzUsuń
 7. Z teco wiem ma to wyjsc na winylu Jarocin 85

  OdpowiedzUsuń
 8. takie info mialem z 5 lat temu, czyzby coś nowego się kluło??

  OdpowiedzUsuń