czwartek, 5 marca 2009

CORPUS X Zabili mnie

Corpus X był ze Szczecina i grał w okolicach roku 82. Jego głównym liderem był Zdzisław Jodko czyli Dzidek, obecnie znany jako wydawca Garażu czy z firm Jimmy Jazz, Rockenroller. Za największy sukces grupy pewnie można by uznać udział w Jarocinie 82 i puszczenie dwóch utworów w radiu - Zabili mnie i Dlaczego ja. Muzycznie Corpus X był mieszanką punka, fali i reggae choć jak sami się określali byli pierwszą polską kapelą grającą ska. Miejscami trochę kojarzą mi się z dokonaniami Kryzysu ale zespół miał swój własny niepowtarzalny styl i szkoda że nie nagrał nawet singla. Utwór 'Dlaczego ja' został ostatnio skowerowany przez Strachy Na Lachy na płycie 'Zakazane piosenki'.

Jeszcze notka z Folderu Jarocin 82:
CORPUS X wywodzi się z muzyków działających w szczecińskim środowisku nowofalowym. Zespól powstał w grudniu 1981 roku. ... odbył się tajny koncert dla skromnej grupy fanów. Koncert oficjalny nie odbył się z powodu przeciwdziałania wrogiego obozu, jakim było grono pedagogiczne szkoły... piszą o swoich kłopotach, towarzyszących im w tym czasie. Obecny skład grupy tworzą: Paweł Dąbrowski - gitara basowa, Artur Adamowicz - perkusja, Zdzisław Jodko - śpiew, Andrzej Nowacki - gitara, śpiew, Krzysztof Bilbin - gitara i Misiek - saksofon.

 CORPUS X - Koncert w gdańskim Akwenie (1983)

*****

Corpus X - dokument

4 komentarze:

 1. milo ze mozna uslyszec ,,dlaczego ja,,po tylu latach,zapomnialam kapele ktora to grala ale pamietam ten kawalek...

  OdpowiedzUsuń
 2. najwspanialsze,że można posłuchać Corpus X - ich kawałki znalazłem w necie.... - poczułem się o 27 lat młodszy. Pamiętam Jarocin 82 - mała sala...koncerty...rewelacja...atmosfera...garnitury...
  pozdrawiam.. toja66

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie że można tymi nagraniami sprawić komuś radość, ciekawe czy Dzidek kiedyś zdecyduje się wydać to kiedyś oficjalnie..?

  OdpowiedzUsuń
 4. Internet jest wszechmocny ! to jest zejebiste ,że mimo swych 20stu lat też mogę takie kapele jeszcze usłyszeć i poznać !:D
  Dobra kapela, wczoraj znalazłam ją na yt

  Punk Not Dead!

  OdpowiedzUsuń