poniedziałek, 9 marca 2009

BIKINI Idę samotny ulicą mego miasta

Toruński zespół Bikini został założony po odejściu Zbyszka Cołbeckiego z Rejestracji Przedpoborowych (późniejsza REJESTRACJA) na jesieni 1981. Pierwsze trzy próby odbyły się w piwnicach budynku Starej Od Nowy w dniach 11, 12 i 13 grudnia. Klub Od Nowa z powodu stanu wojennego został zamknięty. Do kolejnej próby upłynęło kilka dobrych miesięcy. W międzyczasie Zbyszek dokonał paru zmian personalnych i na wiosnę Bikini ruszyło w składzie. Zbyszek Cołbecki -git,voc, Tomek Wiśniewski -dr, Andrzej Czarnecki -bass i chórek dziewczyn, popularnie zwanymi "Kaczkami" czyli Ania Kamińska (późniejsza żona Kazika), Violetta, (późniejsza żona "Jeżyka" z Brygady Kryzys) i nieżyjąca już Beata Wieczerzak.

Plotka głosiła, że nazwa kapeli BIKINI była prezentem urodzinowym dla Zbyszka od Grzegorza Ciechowskiego. Faktycznie nazwę wymyślił jego przyjaciel - Max. Zespół brał udział w dwóch Festiwalach w Jarocinie, grał w Brodnicy. Miał koncerty w Warszawie, Słupsku i oczywiście Toruniu. Na jednym z koncertów w warszawskiej Rivierze-Remont grał jako przedgrupa dla EXODUS. Wygrywał festiwale w Jarocinie i Brodnicy, jego nagrania leciały w radio, nawet zrobił demo.

Cztery nagrania zostały dokonane w studio w Klubie Morskim. Kolejnych nagrań dokonał w Radio Bydgoszcz jednak materiał nie został nigdy wykorzystany. Grupa rozpadła się późnym latem 1983 roku, Zbyszek jeszcze parę razy próbował reaktywować zespół w różnych składach, jednak nic nie powtórzyło oryginalnego BIKINI. Ostatnia próba wskrzeszenia zespołu była w 2007 roku kiedy to zarejestrowano utwór 'Taka dupa' napisany jeszcze przez Zbyszka kiedy grał w Rejestracji. Nota bene utwór całkiem odmienny od tego co Rejestracja grała później.

Nowa wersja 'Nocnych ulic' jest na płycie 'Zakazane piosenki' wydanej przez Strachy na Lachy.Warto bliżej przyjrzeć sie Zbyszkowi Cołbeckiemu gdyż to dosyć ciekawa postać jest. Ostatnio zdobył wielką popularność jako Ziggy Dust czyli Tańczący Śmieciarz z Londynu. Od lipca 2008 roku film na Yuotube obejrzało ponad 440 tysięcy internautów. Ludzie przyjeżdżali do dzielnicy Chiswick z całego miasta, aby zobaczyć jego popisy. Jakiś czas temu Ziggy na stałe wrócił do rodzinnego Torunia.

Lider Bikini nie potrafi nigdzie na długo zagrzać miejsca. Przed pobytem w Anglii podróżował po Hiszpanii. Żonglował tam w cyrku, opiekował się psami w schronisku, zbierał owoce, malował domy. Pomimo że deklaruje swoją miłość do Torunia, wkrótce chce przenieść się do Warszawy, gdzie będzie kontynuować swoją muzyczną przygodę.

- Ostatnio kupiłem nawet nową gitarę. Chciałbym na niej nagrać zbliżoną do oryginalnej wersję „Nocnych ulic” oraz nowe piosenki. Ciągnie mnie do muzyki - mówi. - Na razie, jak każdy emigrant, chcę załapać się na abolicję podatkową i marzę o tym, aby mieć gdzieś wreszcie swoją bazę. Polska jest jednak bardzo drogim krajem.

Do posłuchania utwory z Jarocinów 82/83, dema 83/96, Torunia, studia 2007 itp. Jakość od tych gorszych do tych lepszych ale bez bólu.


3 komentarze:

  1. Nazwę Bikini ponoć wymyślił Max...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaki jest kod to pliku ARCHIWUM?

    OdpowiedzUsuń
  3. ni ma żadnego kodu bo link się wypalił, może będzie za jakiś czas

    OdpowiedzUsuń