niedziela, 24 stycznia 2010

JAROCIN 85-86 Walka o czystą poezję czyli przesłuchania

Dzięki Zwanzigowi mamy przyjemność poznać kolejne perełki z archiwum jarocińskich festiwali. Tym razem nagrania z przesłuchań z jarocińskiego MOKu, które odbyły się w latach 85-86.

Laureatami roku 85 okazali się
# Ro-kosz
# Fatum
# Squire
# Test Fobii
# Joy Band
# Dzieci Kapitana Klossa
# Enklawa Ełk
# Ivo Partizan
# Kosmetyki Mrs Pinky
# Variete

zaś w 86 zwyciężyli
* Acapulco
* Formacja Brudny Widelec
* Fort BS
* Free Blues Band
* Hammer
* Karcer
* Kobranocka
* Mikrofony Kaniony
* Sztywny Pal Azji

Warto przypomnieć, że w 85 roku w Jarocinie został nakręcony przez Piotra Łazarkiewicza film "Fala", a rok później brytyjska telewizja BBC nakręciła dokument "My blood, your blood".


Z przesłuchań jarocińskich z lat 85-86 zaprezentują się zespoły:
01.Ręce do Góry
02-06.Raut Ncs (Reaktor Atomowego Unicestwienia Teraźniejszości Na Cześć Stalina)
07-08.nieznany
09-11.Ałma Ata
12-13.nieznany
14-16.Nowy Horyzont
17-21.Paranoya
22-23.Defekt Mózgu (z Walcem na wokalu)
24-26.prawdopodobnie Brzytwa lub Co Za Zespół
27-28.Stan Zvezda (jeszcze punkowy)
29-31.Processs
32-33.Program 3 (numery Sedesu)
34-36.Hiroshima
37.Nowoczesna Polska (z gitarzystą zespołu Robotnik Plojt)

Jeszcze dodatkowo specjalnie od Andrzeja Getki utwory z przesłuchań zespołów Defekt Mózgu, Sexbomba i Borygo.


*****

Jarocin 85-86 Przesłuchania cz. 1
mediafire

Jarocin 85-86 Przesłuchania cz. 2
mediafire

Jarocin przesłuchania (Defekt Mózgu, Sexbomba, Borygo)
rapidshare
23 komentarze:

 1. Chętnie bym zobaczył, "My Blood Your Blood" w lepszej wersji, niż ta z VHS "chodząca" od lat po sieci (choć dobrze, że chociaż taka jest). Wygląda na to, że nikt w Polsce (?!) nie ma lepszej kopii...

  OdpowiedzUsuń
 2. Telewizja ma. To co chodzi po sieci to zgrywka z ekranu technicznego, stąd ten licznik.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten rip z VHS to moja robota, wykonana około 2001 roku. Rozesłałem ją do paru tylko osób i proszę jak się rozeszo pięknie. Faktycznie kopia fatalna. Kiedyś bawiąc w Londynie poznałem syna babki, która pracowała w BBC i była w ekipie, która robiła ten dokument. Niestety rozmowy na temat wyciągnięcia od niego lepszej kopii MBYB zakończyły się w cudownych oparach Guinnessa...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten licznik to nie zgrywka ekranu technicznego, bo w oryginale filmu w TVP też był. To widocznie taki pomysł na oryginalność, czy co? * Szkoda, że te opary Guinnessa były takie mocne...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ripowałem kopię, którą otrzymałem od mojego przyjaciela z PL (z licznikiem), nie to, czego NIE OTRZYMAŁEM z Londka. Może masz problemy z czytaniem. Ciesz się z tego co masz, a jak jesteś w stanie załatwić lepszą kopię i ją udostępnić, co dla niektórych jest tutaj sporym problemem, to b. proszę.
  ps
  A wyrób Artura Guinnessa polecam każdemu pod każdą szerokośćią geograficzną,
  Slantie!

  OdpowiedzUsuń
 6. z tego co pamiętam to Co Za Zespół grał chyba awangardowo więc utwory 24-26 to może być ta Brzytwa

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy możnaby te przesłuchania zapodać na rapidshare lub megaupload, bo z pobraniem czegokolwiek z mediafire są coraz większe problemy ? Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. o, w końcu jakiś rozsądny głos, wrzuce na rapidshare ale nie dziś

  OdpowiedzUsuń
 9. VA_-_Jarocin_przesluchania_86.zip - Błąd w pliku archiwum!

  OdpowiedzUsuń
 10. nie ma błędu żadnego, sprawdzałem
  mediafire strajkuje z drugą częścią coś

  OdpowiedzUsuń
 11. Co Za Zespół poczatki mial podobne do Brzytwy,byli to ci sami muzycy.Potem stawal sie bardziej awangardowy.Prawdopodobnie w 1986 na przesluchaniach grali jako Brzytwa i Co Za Zespół.Muzycy roznych zespolow wymieniali sie na szybko i tworzyli nowe zespoly aby sobie zagrac na przesluchaniach a moze tez dostac sie do konkursu.Przykladem byla m.in. Alma Ata i chwile potem zmontowana 17 Republika, czy tez Guma z Moskwy ktory gral na perkusji z jakims zespolem (nie wiem czy nie byli to przypadkiem muzycy The Corpse)numer Tylu Was umieszczony na plycie Moskwa.Takich roszad bylo wiele - Badeveilera i moja kapelka Nowoczesna Polska i gitarzysta Robotnik Plojt - tylko na jeden numer (umówione i dograne przy papierosie) itd. Zglosic sie mogl ktokolwiek

  OdpowiedzUsuń
 12. Co Za Zespół poszedł w kierunku awangardy ale raczej takiego wygłupu, do dziś mam gdzieś ich kawałki nagrane, zdaje się że wyszła kaseta z ich koncertem, coś takiego widziałem wieki temu "Co Za Zespół Live", niestety gostek, który dysponował tą kasetą nie żyje od paru lat i nie wiem czy ten materiał jest w ogóle jeszcze dostępny.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zwanzig - masz rację w The Corpse na perkusji grał Guma - przesłuchania 1986. Utwór o, którtm piszesz to - "Po co" nie "Tylu was".

  O historii przedbiegów The Corpse na "FMR Jarocin'86" opowiada ich uczestnik - Guma z Moskwy. (Zobacz stronę Moskwy - www.moskwa.terra.pl).

  Historia z The Corpse była jak sobie sięgnę pamięcią wstecz zaiste zabawna. Chłopakom zabrakło pałkera, a już wcześniej się znaliśmy bo ich vocal w czasach kryzysu dostarczał mi ptasie mleczko. Dogadaliśmy się, że ja na przesłuchaniach w Jarocinie zagram z nimi na garach i rzeczywiście tak się stało. Już na miejscu wpadłem na pomysł, że będzie to ciekawe jak się przebiorę za dziewczynę. Miałem wtedy włosy blond więc i tak mi się zdarzało, że w autobusie często słyszałem: czy może pani skasować bilet, więc zrobiłem jakąś kitkę na włosach, założyłem okulary, pożyczyłem od jakiejś dziewczyny spódniczkę i zrobiłem sobie z czegoś sztuczny, ale za to niezły biust (ok. duża czwórka ha! ha!). I tak usiadłem za bębnami - fakt, że nie byłem wtedy najlepszym bębniarzem ale nadrabiałem (- łam) przejściami i oczywiście biustem. Podczas grania męska część publiki, która nie zorientowała się, że to tylko przebranie wysyłała głośne uznanie dla mojego biustu, szczególnie podczas przejść na perkusji nie zawsze równo skończonych. Zeszliśmy ze sceny lecz chyba Walter Chełstowski się skapnął bo powiedział przez mikrofon, żebym uważał na obcasy, ale większość chyba dalej była zbajerowana i nie wiedziała tak do końca czy to był facet czy dziewczyna. Tak to właśnie wyglądał mój występ z The Corpse w Jarocinie.

  O tej samej historii jeszcze słowo Jakób.

  Nie pamiętam dlaczego nasz perkusista nie mógł zagrać na tych przedbiegach do Jarocina, więc coś musieliśmy wymyślić. Na początku miał z nami zagrać Wózek z Moskwy, ale on też nie mógł, więc zaoferował się Guma. Już w samym Jarocinie Guma wpadł na pomysł, żeby na perkusji zagrała niby dziewczyna. Przebrał się w spódniczkę, pończochy (tzw. burdelówki), wypchał sobie biustonosz i umalowaliśmy go. Wszystkim opadły szczeny, ale Chełstowski się obraził, ze niby go chcieliśmy w chuja zrobić i nas nie dopuścił do małej sceny.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakób z The Corpse, oczywiście.

  OdpowiedzUsuń
 15. No i widzisz juz mi się rozjaśniło.Dzieki za odzyskane wspomnienie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zajrzyj na www.dada.serpent.pl/thecorpse
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzięki za namiary fajna stronka

  OdpowiedzUsuń
 18. fajna sprawa --a tak na marginesie laureatem 85 był min joy band wiadomo cos wiecej w temacie? wiem że grali fajnego bluesa w sieci chodzi tylko kawałek wielkie czarne auto.

  OdpowiedzUsuń
 19. www.punkzwrocka.pl

  Zapraszam na nowo powstającą stronę filmu dokumentalnego "za to, że żyjemy, czyli Punk z Wrocka"

  Poszukujemy wszelakich materiałów archiwalnych - fotki, filmy itp; dotyczących wrocławskich kapel punk, nowa fala, reggae.

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 20. Nagrania 24- 26 to rzeczywiście Brzytwa i pochodzą z 1985 roku.

  OdpowiedzUsuń
 21. Cozazespół początki miał być może trochę na zasadzie wygłupu, ale z czasem przerodziło się to w całkiem poważne granie. Występy w Jarocinie na dużej scenie( 86 i 88), a także w amfiteatrze w 1989 roku. Warto też wspomnieć o występie na festiwalu Nowa Scena w Gdyni w lutym 1988 roku. Ciekawa muza, zagrana na poziomie,

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy- może masz jakieś nagrania grupy=CO ZA ZESPóŁ=poza tym co jest dostepne tutaj na blogu?to bardzo ciekawa zjechana muza,niestety nigdzie nie trafiłem na ich nagrania z Jarocina lub demo...

  OdpowiedzUsuń
 23. mam ich demo zgloszeniowe jako Brzytwa do Jarocin 85

  OdpowiedzUsuń