sobota, 30 stycznia 2010

KARCER Bunt jest naszym obowiązkiem

Karcer - kolejna legenda polskiej sceny punk która gra do dzisiaj. Dobre teksty i ostra, szybka muzyka. Zespół powstał w Słupsku 1982 roku. W składzie znaleźli się: Krzysztof Żeromski, Piotrek Dudziński, Jarek Jodłowski., zagrali kilka koncertów m.in. z WC i zmieniają skład oraz zaczynają eksperymentować z zimną falą. Grupę wtedy tworzyli Krzysztof Ż. (git.) z Adam Lao (bas), Wojtek Soboń (dr.) i Gosia Belgrau (voc.).


W 1984 KARCER wraca do korzeni w składzie Krzysztof Ferment Żeromski - gitara, śpiew, teksty, muzyka; Dariusz Czarny Lewandowski - śpiew, Dariusz Koń Elwert - bas, chórki i Wojciech Soboń - perkusja.

W 1985 roku występują na małej scenie w Jarocinie - szokują publikę i organizatorów performansem pod nazwą Piknik Waltera. W konsekwencji Walter Chełstowski, szef festiwalu jarocińskiego zaprasza KARCER na dużą scenę. Po festiwalu w Jarocinie KARCER gra coraz więcej koncertów - Róbrege 1985, koncerty w Szczecinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu.

Rok później KARCER znowu zagrał w Jarocinie, tym razem ubrany kompletnie, znalazł się wśród ZŁOTEJ DZIESIĄTKI, ale tradycyjnie nie nagrodzono go niczym, przeciwnie puszczono plotę, jakoby znalazł się tam nie fair. Chłopcy zaliczają także kolejne Róbrege.

Klub Płytowy Razem obiecuje zespołowi wydanie płyty, ale tradycyjnie nic z tego nie wychodzi.
Od 1987 zespół występuje jako trio, bez Czarnego, który wyjeżdza na studia do innego miasta i zmienia subkulturę na inną.

Za perkusją zasiada Paweł Kurczak Wirkus a karcerowym basistą po odejściu Konia ponownie został Adaś Lao, który już wcześniej basował w eksperymentach KARCERu. W 1990 ponowna zmiana składu zespołu: Krzysiek Ż. - gitara, śpiew; Adaś Lao - bas, Tomasz Fangrat - perkusja, Przemek Brosz - gitara, śpiew. Tak zagrali na Róbrege i wydali w tym samym roku dwie kasety "Turning To Dust" i "Blind man". W 1991 roku wychodzi debiutancki album LP w firmie Arston, a następnie grupa jedzie na trasę po Szwajcarii. Niedługo potem KARCER zawiesza działalność.


Reaktywują się po kilku latach i ruszają pełna para nagrywając nowe płyty i koncertując po Polsce. Rok 2007 to XXV lecie KARCERu. Zwariowany koncert w słupskim SOK-u i album "Anarchiva" z wskrzeszonymi z przeszłości pieśniami, pamiętającymi początki zespołu (Rozbicie 1983), nagranymi na nowo. I z "Młodością Walczącą" odśpiewaną przez.... dzieci Karcerowiczów.
Powyżej video Karceru z Frühlingsfest Alösa (Erlöserkirche)
22-23.04.1988 Berlin-Rummelsburg

Poniżej wywiad z Fermentem z jednego z numerów Pasażera (kliknij by powiększyć).

7 komentarzy:

 1. nie do końca tak było, ale Krzysio lubi zmieniać historię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Napaliłem się na tego Karcera a tu linki padły.. Udałoby się to na mediafire wrzucić?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla drążących temat najsłynniejszy koncert Karcera z Małej Sceny Jarocin 1985roku do odsłuchania z chomika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz zapodać linka? Wyszukiwarka chomikowa nie znajduje

   Usuń
 4. Wpisz http://chomikuj.pl/pawelfdt
  folder koncerty.

  OdpowiedzUsuń
 5. dobry ten koncert Karceru, fajna jakość

  OdpowiedzUsuń
 6. świetna jakość! Miałem to na kasecie ale podle nagrane...wreszcie da się tego słuchać. Dzięki!
  Adam

  OdpowiedzUsuń