czwartek, 21 stycznia 2010

REJESTRACJA Twój numer to 1125

Rejestracja to obok Dezertera, Siekiery czy WC i Karceru jedna ze sztandarowych kapel punkowych tamtych lat, która miała ogromny wpływ na całą scenę. Grupa powstała w 1980 roku w Toruniu założona przez basistę Sławomira "Sawanę" Kapłunowa, gitarzystę Lecha Jarockiego, perkusistę Tomasza Siatkę i wokalistę Grzegorza "Gelo" Sakerskiego. Muzycy zadebiutowali w toruńskim klubie "Od Nowa" w 1981 roku, prezentując publiczności materiał z pogranicza punka i nowej fali. Początkowo zespół grał pod nazwą Rejestracja Przedpoborowych skracając ją potem do samej Rejestracji.

W tym czasie Jarockiego zastąpił Zbigniew Cołbecki, a zespół trafił pod opiekę Waldemara Rudzieckiego (ówczesnego kierownika "Od Nowy"), którego kontakty pozwoliły w przyszłości organizować koncerty dla zespołu w wielu miastach Polski. Pierwszy występ, który przykuł uwagę szerszej publiczności miał miejsce w listopadzie 1981 na Drugim Toruńskim Przeglądzie Muzyki Nowofalowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 zespół zawiesił działalność do marca następnego roku. Wówczas w miejsce Cołbeckiego, zaangażowano Tomasza Murawskiego.

Z Murawskim Rejestracja przedstawiła krótkie utwory w stylu hardcore (m.in. "Darmowe wczasy", "Nowa generacja"). Zespół w tym czasie występował m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Bydgoszczy zyskując coraz większą sławę i tym samym rzesze fanów. Latem 1982 muzycy zakwalifikowali się na festiwal w Jarocinie. Fragment tego występu ukazał się w krótkim reportażu Pawła Karpińskiego Jarocin '82.

We wrześniu zespół dokonał nagrań w studiu Radia Studenckiego "Klub Morski" przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które później rozprowadzane były na koncertach (nagrania realizował Wojtek Poza). W czerwcu 1983 pojawili się na Festiwalu Nowej Fali w "Od Nowie", a później wystąpili na FMR w Jarocinie na dużej scenie, kwalifikując się tym samym do krajowej czołówki reprezentantów muzyki alternatywnej.

Jeszcze w tym samym roku Karpiński zaprosił zespół do udziału w swoim filmie To tylko Rock. Na potrzeby filmu muzycy Rejestracji nagrali w tonpressowskim studiu utwór "Wariat", którego realizacji podjął się gitarzysta Republiki - Zbigniew Krzywański.

Niedługo po tym, ze strony warszawskiej "Rock Estrady" padła propozycja nagrania płyty, która nie doszła do skutku w wyniku m.in. problemów muzyków z narkotykami. W 1984 po odejściu Siatki zakończył się pierwszy etap działalności zespołu.

W 1985 Sakerski, Murawski i Siatka reaktywowali zespół z nowym basistą Leszkiem Zawrotem w miejsce Sawany, który coraz bardziej pogrążał się w nałogu narkotykowym (w 1990 roku zmarł). W tym składzie Rejestracja wystąpiła na FMR w Jarocinie i festiwalu Róbrege w Warszawie. Po FMR w Jarocinie zespół nagrał (ponownie z Krzywańskim w roli producenta) dwa utwory: "Numer 1125" ("Kontrola" w zmienionej wersji) i "Wszystko można otoczyć mgłą" ("Ciemność") na tonpressowską składankę Jak punk to punk.

W 1986 Gela na mikrofonie zastąpił Mirek "Gonzo" Zacharski. Muzycy wystąpili wówczas m.in. na "Pierwszym Zlocie Młodzieży Cynicznej Ery Atomowej" w klubie "Kolejarz" w Gdyni obok takich zespołów jak: Bielizna, Formacja Nieżywych Schabuff czy Róże Europy. W następnym roku Siatka i Murawski po odejściu Zacharskiego i Zawrota rozwiązali zespół, a następnie udali się na emigrację do Niemiec.

W 1995 nastąpiła kolejna reaktywacja Rejestracji w składzie: Zacharski, Murawski, Siatka i basista Bartek Lewandowski. Muzycy nagrali kilka nowych utworów w gdyńskim studiu "Modern Sound", które ukazały się na kasecie pt. Z innego punktu widzenia prezentując zupełnie inne niż dotychczas oblicze zespołu. Kaseta nie wzbudziła szerszego zainteresowania i o zespole znów zrobiło się cicho.

W 1998 roku firma Pop Noise wydała wspomnieniową kasetę Rejestracji Zaśpiewajmy poległym żołnierzom (tytuł zaczerpnięty z jednej z piosenek) w skład której wchodziły nagrania z "Klubu Morskiego" w 1982, próby w "Od Nowie" w 1983 oraz toruńskiego koncertu (znanego wcześniej z bootlegu "Już nie ma nic!") z 1985. W tym samym roku ukazała się również płyta Tribute to Rejestracja, która powstała z inicjatywy muzyków zespołów: Reżim i 1125. Szerokie zainteresowanie tymi wydawnictwami i ich pozytywne recenzje doprowadziły do ponownej reaktywacji zespołu (menedżerem został wówczas ex-basista zespołu Abaddon - Tomasz "Lutek" Frost). Sakerski, Murawski i Siatka swój pierwszy wspólny występ od ponad dziesięciu lat zagrali z okazji 40-lecia klubu "Od Nowa" w Toruniu. Skład uzupełnił basista Piotr "Warszes" Warszewski. Na początku 1999 zespół dokonał nagrań z myślą o swojej pierwszej studyjnej płycie (część materiału ukazała się jako bonus dołączony do płyty Uwolnij się wydanej w 2009). W 2000 roku Rejestracja wzięła udział m.in. w Punkowej Orkiestrze Świątecznej Pomocy (w Krakowie) oraz wspólnym koncercie z U.K. Subs w Toruniu. Występ ten został zarejestrowany i wydany na płycie pt. Live. Po ukazaniu się płyty na rynku muzycy po raz kolejny przerwali działalność.

W 2008 roku zespół odrodził się jako kwintet w składzie: Sakerski, Siatka, Tomasz "Tomula" Makaruk, Marcin "Gashkes" Gaszkowski i Maciej "Gregas" Gregorczyk. Pierwszy koncert zagrali z okazji 50-lecia klubu "Od Nowa" w Toruniu u boku: Good Old Days i Dezertera. Na przełomie lutego i marca 2009 członkowie Rejestracji dokonali nagrań na pierwszy studyjny album pt. Uwolnij się, który ukazał się pod koniec maja.


Dzięki Grzesiek.

*****

Rejestracja - Kontrola 1982
mediafire

Rejestracja - Darmowe wczasy 1983
mediafire

Rejestracja - Już nie ma nic 1986
mediafire43 komentarze:

 1. Z darmowych wczasów nie wypakowuje się ost. utwór. Poroszę o interwencję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To co nazwales "darmowe wczasy" to jest akurat pelna wersja ich proby w 83 plus numery z Piniem na wokalu. Darmowe wczasy to fragment tej proby ktory wyszedl na kasecie- wydanej miedzy innymi przez "ultimatum studio"- 10 kawalkow

  OdpowiedzUsuń
 3. na darmowych wczasach na kasecie wydanej przez ultima studio jest 18 kawalkow panie andrzej wlasnie na okladke patrze

  OdpowiedzUsuń
 4. Tajemnicza sprawa z tą kasetą "Z innego punktu widzenia". Niby oficjalnie wydana a nikt jej na oczy nigdy nie widział nie mówiąc o słuchaniu - w każdym razie ja takiego szczęśliwca nigdy nie spotkałem. Ale jeśli jest takowy, to może się podzieli? Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. grzesiek możnabyło by prosić o skan okładki? Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadza sie sorry pomylilem sie, tak czy inaczej Panie Grzesiek to ten sam material.

  OdpowiedzUsuń
 7. z jednej strony sie nie pomyliles na zaspiewajmy poleglym zolnierzom jest tylko 10 kawalkow z tej sesji wiec zwracam honor

  OdpowiedzUsuń
 8. chodzilo mnie o calosc numerow na kasecie, a ze na cdr mialem dwa rozne demo to na zly spojrzalem.Na "darmowe wczasy" wlasnie dokladnie zbadalem, sa czrtery numery z Piniem na vokalu i czternascie z proby 83.
  Czy wedlug ciebie cztery sa dorzucone z innej?.a ktore wedlug ciebie?
  osobiscie nie sadze porownywalem obie sesje zwracajac uwage na charakterystyczne momenty i jest to to samo. Wersja proby ktora mam ma 21 kawalkow.

  OdpowiedzUsuń
 9. nie wiem tak bynajmniej mowi wkladka na KTOREJ JEST 18 kaw nie ma wariata i regana ale nie dochodzmy wiecej ustalmy wersja kasetowa wydana przez studio ultima 18 kaw, Andrzeja jako kolekcjonera (ktory posiada bardzo imponujaca kolekcje)calosc proby 20 kaw? i wydanie z Zaspiewajmy poleglym zolnierza (skladanki poszatkowanej 10 kaw z tej proby tak ?

  OdpowiedzUsuń
 10. Fragment proby z 83 jaka jest na "zaspiewajmy...." -mam tego 20 kawalkow, to jest ten sam material co dal Arturro jako "darmowe wczasy" . tam tez sa cztery numery z Piniem na vokalu . Rejestracja z Piniem to Skrajna Reakcja.

  Na kasecie " Darmowe..... to wciaz ta sama sesja tylko ze jest osiemnascie numerow, i to ta sama sesja. *

  Dlaczego dziesiec?

  OdpowiedzUsuń
 11. niezrozumiales mnie 10 kawalkow z tej proby jest na kasecie Zaspiewajmy Poleglym Zolnierzom wydanej przez POP NOISE z ladna kolorowa wkladka a reszta sie zgadza

  OdpowiedzUsuń
 12. a te kawalki ktore sa z Piniem to na okladce z ultimatum sa opisane z pamieci-/bezprawie/nie dajmy nadejsc apokalipsie/ciagle zagrozenia/ wolnosc naszego protestu/

  to zreszto te najostrzejsze... he; he ,he

  OdpowiedzUsuń
 13. ok musimy sie spotkac i przedyskutowac to przy dobrym winie co polecasz z kuchni z bordeaux nie daleko do ciebie

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. To mozemy sie dogadac mailowo chetnie sie z toba spotkam i rzeczywiscie jest wzglednie nie daleko, probowalem poslac tobie mail ale cos nie idzie bo o jakis kod pyta

  OdpowiedzUsuń
 16. grzegorzkucypera@gmail.com jakby cio

  OdpowiedzUsuń
 17. oj, andrzeju ładnie to tak pobierać muzyczkę i to w mp3... mógłbyś coś załatwić w zamian, ulala :)

  OdpowiedzUsuń
 18. anonimie akurat te nagrania mialem tylko porownuje jakosc i sprawdzam co chodzi po necie.Tak jak obiecalem poslalem Arturowi Brzytwe ojca na dvd i cos jeszcze pewnie wrzuci.

  OdpowiedzUsuń
 19. hmm... kiedyś miałem tę sesję Reji z Odnowy (83) na tasmie i oprócz tego co zawiera folder "Darmowe Wczasy" był tam jeszcze kawałek "stwórca" i nie była to wersja z "Kontroli" (brzmieniowo przystawała do nagrań z Odnowy)

  PS. Mam jeszcze takie pytanie do znawców tematu: czy posiada ktoś utwór "Wariat" z sesji w Studiu Tonpressu (z filmu "To tylko rock")?

  OdpowiedzUsuń
 20. REJESTRACJA MOJA MIŁOŚĆ - tak mogłaby być zatytułowana książka o polskim punku lat 80-tych, bo dla bardzo wielu osób (i muzyków i załogantów) był to zespół ważniejszy i bardziej inspirujący niż Xenna, Dezerter czy Abaddon, nie mówiąc juz o Siekierze, znanej bardziej z "legendy" niż z muzyki.

  Kilka słów wyjaśnień: wszystkie 3 taśmy (Kontrola, Darmowe Wczasy i koncertowa Już nie ma nic) to oficjalne wydawnictwa zespołu, wydane oczywiście metodą D.I.Y., toteż jakość nagrań odbiega od współczesnych standardów, może za wyjątkiem ostatniej, stanowiącej zapis koncertu z toruńskiej Od Nowy z kwietnia 1986 r. i rejestrowanego via konsoleta właśnie z zamiarem jego publikacji.
  Kasety można było nabyć na koncertach Rejestracji, ale krążyły, i krążą po dziś (nawet na allego) rozmaite podróbki, samoróbki i nieautoryzowane "reedycje", różniące się i okładkami i zawartością, nie mówiąc już o jakości nagrań - stąd też wynikają spory jak powyżej, co do ilości i zestawu nagrań na poszczególnej taśmie.

  Oryginalna "Kontrola" zawiera 11 utworów zarejestrowanych w amatorskim studio RRS-Centrum we wrześniu 1982 (Tunel / Stwórca / Wyścig zbrojeń / Kontrola / Nowa generacja / Parweniusz / Idzie wariat ulicą / Ten wygrywa (Fikcyjne rządy) / Walka o ciebie / Zaspiewajmy poległym żołnierzom) + 3 utwory z próby (Maska / Miliony łez / Bez listości)

  "Darmowe wczasy" zawiera 18 utworów demo zarejestrowanych podczas próby : tytuły i prawidłową kolejność widać na zamieszczonym powyżej skanie oryginalnej okładki.

  Na "Już nie ma nic" powinno być 16 utworów, z których 14 (bez Nie obchodzi was ich cierpienie i Idzie wariat ulicą) znalazło się na wydanej przez Pop Nise składance "Zaśpiewajmy poległym żołnierzom"

  Tylko skan "Darmowych wczasów" pochodzi z oryginalnej taśmy, pozostałe dwie okładki to samoróbki. W wolnej chwili, jak będę miał dostęp do skanera prześlę autorowi niniejszego bloga skany oryginalnej "Kontroli" i "Już nie ma nic", + nagranie Wariata z "To tylko rock" o które widzę że ktoś prosi.

  Peter S

  PS. do pp. Andrzeja i Grzegorza : pełna sesja nagraniowa, z której pochodzą utwory na "Darmowych wczasach" ma nie 18 ani 20, ale znacznie więcej kawałków. Na mojej kopii jest ich 25 i kończy się taśma C-60, a słychać że było coś jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 21. Peter S - dzięki za jak zwykle rzeczowe i z pierwszej ręki prawie informacje o wydawnictwach Rejestracji, czekamy na skany i Wariata - dzięki z góry

  ja ze swej strony jeszcze dodam że szukam nagrań z próby Rejestracji z 82 roku, miałem na kasecie pare ale czas pożarł je, znalazłem w necie kiepską kopie
  siedzimy bezczynnie/bez przyszłosci/wariat/nowa generacja/śmierć to wolność/jesteśmy silni gdy jesteśmy razem/stwórca/nigdy więcej faszyzmu/słowa/praca

  OdpowiedzUsuń
 22. To sa nagrania z ich demo zgloszeniowego do Jarocina 82.

  OdpowiedzUsuń
 23. Grzesiek, dzięki za skany!

  OdpowiedzUsuń
 24. Thx za wyczerpujace informacje Peter S masz ty normalnie glowe gdzie ty to miescisz spisywales gdzies to w brulionach zawsze twoje komentarze mile sie czyta i duzo sie czlowiek dowiaduje

  OdpowiedzUsuń
 25. Dobry dowcip Jędruś... a co kiedy się okazuje, gdy jakość nagran z blogu A, czy innego zrodla, jest lepsza od tego co masz na chacie?
  Rip vhs na "dvd" BO z Domu Muzyki i Tanca z miasta "Z" mozesz sobie w buty schowac jest on ogolnie dostepny, chocby na blogu koncertowo...

  gall a.

  OdpowiedzUsuń
 26. Wiesz znam ludzi z Katowic dokladnie z Giszowca co mieli ten koncert na vhs naprawde dobrej jakosci a w tv3 katowice jest napewno wiec moze nie warto sie jeszcze w tej kwesti wypowiadac a to co jest na blogu koncertowo to i tu jest pozyjemy zobaczymy potem bedziemy krytykowac

  OdpowiedzUsuń
 27. Gall-u Anonimie w dupie to juz ten rip mam od dawna, i dobrze mu sie tam miewa.
  rip ktory akurat mam nie ma tej czerwonej poswiaty ktora jest we fragmencie ktory dal Artur.
  Jezeli okaze sie ze na blogu A znajdzie sie cos lepszego to tym lepiej choc nie zbieram mp3,ale np b;dpbra rzecz dal A -rece do gory z jarocina 85, czy tez Sex Bomba-robrege90.

  OdpowiedzUsuń
 28. Grzesiu, nie to jest tutaj wazne, tylko aura jakoby Andrzej dawal cos czego w necie jeszcze nie było, i to jeszcze LOL w dvd, o którym nb BO w 1989 nawet nie slyszla. Ale A ma, a jak...:-)
  Nie wiem jaka jest jakosc ripu BO na blogu Koncertowo, wiem tylko, ze tam jest dostepna. Mam wlasnorecznie wykonany rip liczacy juz z siedem lat. Wkrotce w sieci...

  g. anonim

  OdpowiedzUsuń
 29. Sorry, ale musze to napisać... Fajnie, że ktoś przypomniał ten zespół TYMI nagraniami. Szczerze powiedziawszy pokładałem wielkie nadzieje w nowych nagraniach, kiedy usłyszałem, że reaktywowali się. Choć kiedy dowiedziałem się, że Murka nie będzie przeczuwałem, że nowa płyta będzie sianem i nie pomyliłem się. Brzmi jak demo marnej jakości nagrane w wielkim pośpiechu (choć nagrania z Rzeszowa 99 z Murkiem brzmią OK). Siata, którego uważałem zawsze za najbardziej utalentowanego bębniarza (co słychać na tych demach) na płycie nie pokazał nic, a Gela rewelacyjny głos - dziś również nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród innych...ogólnie dzisiaj młode zespoły mają lepsze brzmienie niż ta płyta (o zgrozo z pudel-metalowym solówkami). Tak zastanawiam się po co był ten powrót pod starą nazwą skoro nic już w ich muzyce nie zostało z ducha tamtych lat? Rejestracja bez charakterystycznej gitary Murka to zupełnie inny zespół ...

  PS. Producent album "Uwolnij się" powinien dostać dożywotni zakaz zbliżania się do stołu mixerskiego.

  OdpowiedzUsuń
 30. Aż się prosi p. Petera S o udostępnienie posiadanej kopii legendarnej taśmy "Darmowe wczasy" Reji... Pliz.......

  OdpowiedzUsuń
 31. Powroty po latach rzadko kiedy się sprawdzają, zwłaszcza z udziałem przypadkowych muzyków. "Uwolnij się" to w sumie jest dobra płyta, bo to po prostu świetne numery są, napewno lepsza od produkcji większości młodych zespołów. Ale widać wyraźne, że charakterystyczny styl gry Murka jest nie do podrobienia, a bez tych szarpanych powykręcanych riffów i pełnych dysonansów solówek Rejestracja traci to, co kiedyś świadczyło o niezwykłości tego zespołu. Ale Gelo daje radę, moim zdaniem.
  Osobiście mam nadzieję, że ten materiał nagrany z Murkiem 10 lat temu zostanie jednak wydany w całości, bo na to że Murek wróci jeszcze do grania chyba nie ma co już liczyć.

  OdpowiedzUsuń
 32. Rejestracja - Już nie ma nic 1 plik nie wypakowuje się

  OdpowiedzUsuń
 33. Jeśli coś się nie wypakowuje to Wujek Dobra Rada tako rzecze : kliknij prawym przyciskiem myszy na spakowany plik winRar, wybierz opcję wypakuj - otworzy się nowe okno - wybierz opcję "zaawansowane" - zaznacz "wypakuj pełne ścieżki" i OK.

  OdpowiedzUsuń
 34. Dalej nie da sie wypakowac z pierwszym utworem :(

  OdpowiedzUsuń
 35. na rapidshare jest ok, na mediafire ciągle mi błędy wywala niestety

  OdpowiedzUsuń
 36. No nie do końca tak jest, bo u mnie jest błąd i na rapidzie i na mediafire.

  OdpowiedzUsuń
 37. sprawdziłem wersję z rapida, nie ma żadnych błędów

  OdpowiedzUsuń
 38. U mnie działa z rapida. z media fire już nie...

  OdpowiedzUsuń
 39. Najlepiej pakować w "rar" a nie w "zip". W zipach często pojawiają się błędy. Rar natomiast już można rozpakowywać w trakcie ściągania.

  OdpowiedzUsuń
 40. błedy pojawiają się nie przy pakowaniu lecz w trakcie wysyłania na mediafire, na rapida wchodzą mi zawsze dobrze

  OdpowiedzUsuń
 41. Gdzieś już czytałem podobny wpis, ale ten jest bardziej konkrenty, warto było odwiedzić. Dodaje do zakładek!

  OdpowiedzUsuń