wtorek, 26 stycznia 2010

PKS Muzyka disco przestała dla nas dawno istnieć

PKS to stary gdański zespół punkowy, który powstał pod koniec 1979 roku. Przez zespół przewinęło się kilka osób, aczkolwiek podstawowy skład wyglądał następująco: Iwan - śpiew, Kora - gitara basowa, Lolo - gitara, Sex - perkusja (brat Iwana).

Pochodzenie nazwy grupy było prozaiczne - ich gitarzysta, Lolo, był po prostu kierowcą w gdańskim PKSie (choć pojawiały się także rozwinięcia tego skrótu jak Punkrockowy Klub Sportowy czy Podziemna Komunikacja Samochodowa).

Przez cztery lata istnienia PKS przygotował 17 kawałków i zagrał 15 koncertów. Zdecydowana większość z nich to koncerty lokalne (gł. w gdańskim "Tropsie"), aczkolwiek grupa zagrała także w Toruniu na organizowanym przez Waldemara Rudzieckiego Festiwalu Nowej Fali. Wtedy też (jako swoisty substytut jugosłowiańskiego Electricnego Orgazamu, który do Torunia nie dojechał) wystąpiła efemeryczna grupa Wytrysk, złożona z członków PKSu i zaprzyjaźnionej grupy z Władysławowa - legendarnych Nocnych Szczurów (w których na perkusji przez jakiś czas zresztą pogrywał bębniarz PKSu, Sex). Ostatni występ PKSu odbył się w maju 1983 r. W latach 1986-1987 Iwan, ex-wokalista PKSu, grał na perkusji w nowofalowym "Top Secret".

Wspomogłem się informacjami ze strony dada.serpent, nagraniami wspomógł Grzesiek.

*****

PKS - Live 82
muza

4 komentarze:

 1. Czy ma ktoś artykuł z pasażera o PKSie? bo wiem, że był taki, jeśli ktoś znalazłby chwilkę, prosiłbym o wrzucenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skany wysłane już do "centrali"... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. i próby mieli w bazie PKS na Kołobrzeskiej

  OdpowiedzUsuń
 4. w pierwszym skladzie >pks< na perkusji gral >marks< a >sex< gral na basie

  OdpowiedzUsuń